مجله اینترنتی, معرفی ها, نوشت افزارها

۵ مدل پاک کنی که باید بشناسید!

انواع پاک کن ها

آیا می‌دانید بعضی از انواع پاک کن ها اثر جوهر و مدادهای رنگی را هم پاک می‌کنند؟ آن‌ها حتی قادر هستند این اثرات را از انواع کاغذ‌ها نیز پاک کنند. اگر تابه‌حال از غلط‌گیر یا پاک‌ کن‌ هایی استفاده کرده‌اید که شما را دچار دردسر هایی مثل پاره شدن کاغذ یا سیاه و کثیف شدن آن کرده‌اند، قطعا به دلیل استفاده از پاک‌کن‌های نامناسب و عدم آشنایی شما با انواع پاک‌ کن‌ ها و کاربردهای آن است. در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع پاک کن ها و ۵ مدل از بهترین پاک‌کن‌های پرطرف‌دار و کاربردی بپردازیم، همچنین نکات لازم در هنگام انتخاب و خرید پاک‌ کن را نیز عنوان کنیم.

اشتباه کوچک و دردسرهای بزرگ با انواع پاک کن ها

تصور کنید مطلب طولانی را نوشته و به سطرهای آخر آن نزدیک شده‌اید که ناغافل کلمه‌ای رو اشتباه می‌نویسید، یا در حال نوشتن گزارش مالی شرکت در دفاتر حسابداری هستید که فاجعه بزرگی رخ می‌دهد و یکی از اعداد جابه‌جا نوشته می‌شود. در این شرایط دو راه‌کار وجود دارد. راه‌حل اول نوشتن کل مطالب یا محاسبه مجدد ارقام که مطمئنا کار سخت و زمان‌بری بوده و راه دیگر پاک کردن اشتباه است.
اما همین‌طور که پاک‌کن را روی کاغذ می‌فشارید صفحه کاغذ سیاه و کثیف یا دچار دردسر بزرگ‌تری می‌شوید که نه‌تنها شما را از دست دوباره نوشتن نجات نداده بلکه با سوراخ شدن کاغذ، زحمت نوشتن صفحه پشت را هم باید بکشید. همه این مشکلات و دردسرها به دلیل عدم آشنایی شما با انواع پاک‌ کن‌ ها است. برای خرید پاک‌ کن خیلی راحت و آسوده به نوشت‌افزار فروشی‌ها رفته و یک پاک‌کن با در نظر گرفتن رنگ و اندازه انتخاب می‌کنید، درحالی‌که نمی‌دانید هر پاک‌ کنی را بهر کاری ساختند.

۵ مدل از انواع پاک کن های که باید بشناسید!

پاک‌ کن‌ ها انواع متفاوتی دارند اما رسالت همه آن‌ها از بین بردن خطاهایی است که نباید کسی متوجه آن‌ها شود. پاک‌ کن‌ ها از نظر کاربرد، جنس و شکل متنوع هستند. برخی از انواع پاک کن ها خاص هنرمندان بوده و برخی دیگر بیشتر مناسب دانش‌آموزان و کارمندان است.

پاک‌ کن‌ های صابونی

پاک‌کن صابونی مانند صابون نرم بوده و خرده‌های زیادی از خود باقی نمی‌گذارد، همچنین به بافت کاغذ آسیبی وارد نمی‌کند. بیشتر طراحان و هنرمندان از صابون پاک‌کنی برای محو کردن استفاده می‌کنند چون اثر پاک‌کنندگی زیادی ندارد.

پاک‌ کن‌ های وینیل

پاک‌کن وینیل سفت و محکم بوده و توانایی از بین بردن عمیق‌ترین اثرات حتی جوهر را نیز دارد؛ اما باید هنگام پاک کردن توجه لازم به نوع کاغذ را داشت زیرا ممکن است باعث پاره شدن کاغذ شود؛ بنابراین باید بسیار ملایم با آن کار رفتار کرد.

پاک‌ کن‌ های پلاستیکی

پاک‌کن پلاستیکی از همان دست پاک‌کن‌های نوستالژیک آبی و قرمز است که دانش‌آموزان قدیم خاطرات زیادی با آن دارند. ماده لاتکس موجود در این پاک‌کن باعث استحکام پاک‌کن شده است. پاک‌کن لاستیکی کیفیت زیادی ندارد و برخلاف نظر خیلی از افراد این پاک‌کن اصلا برای پاک کردن جوهر خودکار مناسب نیست. به‌هیچ‌عنوان نباید این پاک‌کن را روی کاغذ بفشارید در غیر این صورت نتیجه کار جز کاغذ پاره شده چیز دیگری نیست.

پاک‌کن پلاستیکی
پاک‌کن پلاستیکی از ماده‌ای به نام لاتکس تشکیل شده است

پاک‌ کن‌ های پلاستیکی معمولی

پاک‌کن‌های پلاستیکی معمولی بسیار رایج هستند و قدرت محو کردن گرافیت بالایی دارند. این پاک‌کن‌های پلاستیکی معمولی، نرم‌تر از مدل‌های قدیمی هستند.

پاک‌کن پلاستیکی معمولی
پاک‌کن‌های پلاستیکی معمولی بسیار نرم هستند.

پاک‌ کن‌ های خمیری

پاک‌کن خمیری از آن دست، پاک‌کن‌هایی است که هنرمندان علاقه زیادی به آن دارند. ویژگی اصلی پاک‌کن کن خمیری منعطف بودن آن‌ است. به‌راحتی می‌توان آن را به هر شکلی درآورده و مورد استفاده قرار داد. قدرت پاک‌کنندگی آن بسیار زیاد بوده و هیچ اثری از خود باقی نمی‌گذارد. پاک‌کن خمیری در کارهای سیاه‌قلم بسیار کاربردی است.

ویژگی‌های انواع پاک کن ها

هنگام انتخاب پاک‌کن باید چند ویژگی مهم را مد نظر داشته باشید تا بتوانید بهترین انتخاب را از بین انبوهی پاک‌کن‌های خوش‌رنگ با طرح‌هایی متفاوت انتخاب کنید؛ اما نکته مهمی که قبل از در نظر گرفتن ویژگی‌های پاک‌کن باید در نظر داشته باشید، قصد شما برای پاک کردن اثر چه نوع موادی است. آیا برای پاک کردن اثر مدادهای معمولی یا سیاه‌قلم از آن استفاده می‌کنید یا برای پاک کردن جوهر یا مدادهای رنگی به کار می‌برید؟ به‌غیر از این نکته، باید موارد دیگری را نیز مورد توجه قرار دهید.

عدم آسیب به کاغذ

هدف از پاک کردن با پاک‌کن، از بین بردن آثار اشتباه است؛ بنابراین نتیجه کار با کاغذ آسیب‌دیده به‌هیچ‌عنوان جذاب نخواهد بود.

تولید خورده پاک‌کن

تمیز کردن کاغذ به قیمت پر شدن میز کار با خرده پاک‌کن‌های زیاد، به هیچ عنوان خوشایند نیست. از طرفی پاک‌کن‌هایی که خورده زیادی تولید می‌کنند مقرون‌به‌صرفه نیز نیستند و خیلی زود به اتمام می‌رسند.

شکل پاک‌کن

پاک‌کن‌هایی با اشکال فانتزی بسیار جذاب هستند؛ اما دقت داشته باشید که شکل پاک‌کن برای راحت قرار گرفتن در دست و پاک کردن قسمت‌هایی که بسیار ظریف هستند بسیار مهم است.

انواع پاک کن های پرطرف‌دار!

با توجه به شناخت اانواع پاک کن ها و ویژگی‌های هر یک، ۵ مدل پاک‌کن که از پرفروش‌ترین‌ها در دنیا بوده‌اند را معرفی می‌کنیم.

۱-    پاک‌ کن وینیل استدلر

پاک‌کن وینیل استدلر آثار گرافیت مداد را از روی کاغذ و حتی چرم نیز حذف می‌کند. خورده‌های کمی از خود به‌جای می‌گذارند و در شکل‌های مستطیل با گوشه‌های تیز موجود هستند.

۲-    پاک‌ کن خمیری فابر کاستل

پاک‌کن خمیری فابر کاستل برخلاف شکل کوچک و نرم خود در پاک کردن بی‌نظیر است. اثر مداد رنگی و ذغال را بدون پخش کردن به‌راحتی پاک می‌کند.

پاک کن خمیری فابرکاستل
پاک کن خمیری مناسب پاک کردن اثر مداد رنگی و ذغال

۳-    پاک‌ کن پلاستیکی Tombow

این مدل از پاک‌کن پلاستیکی بسیار نرم است و به‌خوبی با زاویه‌های آن می‌توان گوشه‌های کار را نیز پاک کرد. بهترین انتخاب برای هنرمندان و دانش‌آموزان شناخته شده است.

۴- پاک‌ کن فکتیس

پاک‌کن‌های نرم فکتیس طرفداران زیادی را به دلیل پاک‌کنندگی قدرتمند و نرم بودن را به خود اختصاص داده است؛ اما در کار با آن باید دقت لازم را داشت زیرا در اثر فشار به‌راحتی نصف می‌شوند.

۵-پاک‌ کن فومو ساکورا

با فناوری و مواد جدید به کار رفته در این مدل از پاک‌کن ساکورا هیچ‌گونه لکی به‌جای نمی‌گذارد و خورده‌ها به‌صورت رشته‌ای و در اندازه‌های کم تولید می‌کند.

سرانجام انواع پاک کن ها

پاک‌ کن‌ ها تنها قادر هستند اثرات گرافیت مداد یا در برخی موارد اثرات جوهر را از بین ببرند. برای انتخاب پاک‌ کن از بین انواع پاک کن ها حتما مشخص کنید که برای پاک کردن چه اثری از آن‌ها استفاده می‌کنید. اگر شما تجربه خوب یا بدی از کار کردن با پاک‌کن‌ها دارید، می‌توانید با ما به اشتراک بگذارید. در ضمن اگر قصد خرید نوشت افزار دارید فروشگاه آنلاین آکوکالا کلی نوشت افزارهای شیک و با کیفیت را ارائه کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 9 =