ادبیات, مجله اینترنتی, معرفی شاعر و نویسنده

بیژن نجدی، خالق داستان‌های شعرگونه

آشنایی با بیژن نجدی

و می‌بخشم به پرندگان… رنگ‌ها، کاشی‌ها، گنبدها…به یوزپلنگانی که با من دویده‌اند…!
غار و قندیل‌های آهک و تنهایی… و بوی باغچه را به فصل‌هایی که می‌‌آیند، بعد از من…!
برشی از وصیت بیژن نجدی در کتاب یوزپلنگانی که با من دویده‌اند را خواندید، چقدر با این نویسنده بزرگ که سبکی نوین را در ایران پایه‌گذاری کرده است، آشنا هستید؟

آشنایی با بیژن نجدی

بیژن نجدی در منطقه خاش زاهدان متولد شد و در رشت رشد یافت و در نهایت در سال ۱۳۷۶ در لاهیجان چشم از جهان فروبست. او که معلمی دلسوز و فداکار بود توانایی ادبی بالایی داشت ولی در زمان حیاتش نتوانست جهان را آن طور که شایسته‌ی اوست متوجه خود کند.
آقای بیژن نجدی در سال ۱۳۴۵ کار نوشتن را شروع کرد و در حیات خود یک کتاب به نام «یوزپلنگانی که با من دویده‌اند» را منتشر کرد. این کتاب برای او جوایز بسیاری به ارمغان آورد و در حال حاضر چاپ صدم خود را طی می‌کند. در دنیای ادبیات کمتر نویسنده‌ای را می‌توان یافت که با یک اثر به محبوبیت برسد. اما دیگر آثار او در زمانی منتشر شدند که دیگر بیژن نجدی بین ما حضور نداشت، نوشته‌ها و داستان‌های زیبایش بعد از مرگ به دست همسرش منتشر گشت و جوایز متعددی توانست بدست بیاورد.

کتاب یوزپلنگانی که با من دویده‌اند
کتاب “یوزپلنگانی که با من دویده‌اند” اثر بیژن نجدی

بیژن نجدی را شاید بتوان بنیان‌گذار  و یا پیشگام نثر پست مدرن در ایران دانست. او در داستانش با همزادپنداری با اشیا و نشان دادن زندگی واقعی و حتی فرا واقعی اکثر شخصیت‌‌ها این سبک را به دیگران نشان داد و راهی برای نویسنده‌های دیگر بنا نهاد. در حقیقت نوشته‌های او به زمان خودش متعلق نداشت و شاید بتوان گفت: قدرت قلم کسی به اندازه‌ی قدرت قلم او نیست. نوشته‌هایش شعر گونه است، اما شعر نیست داستانی لذت بخش است.
تا قبل از مرگش شاید همه او را معلم و نویسنده می‌دانستند، اما بعد از مرگ و انتشار شعرهای زیبایش چه به فارسی و چه به زبان گیلکی، توسط همسرش، دیگر همه او را معلم، نویسنده و شاعر می‌دانند.
همچنین پس از مرگ وی داستان‌های «تاریکی در پوتین»، «سپرده به زمین»، «گیاهی در قرنطینه» و «استخری پر از کابوس» از مجموعه داستان‌های «یوزپلنگانی که با من دویده‌اند» و نیز داستان‌های «مرثیه‌ای برای چمن» و «بیمارستان، نه قطار» از مجموعه «دوباره از همان خیابان‌ها» به صورت فیلم منتشر شده است.

آثار بیژن نجدی

  • مجموعه داستان‌های کوتاه: یوزپلنگانی که با من دویده‌اند( سال ۱۳۷۳) / دوباره از همان خیابان‌ها (سال ۱۳۷۹) / داستان‌های ناتمام
  • مجموعه اشعار: خواهران این تابستان/ واقعیت رؤیای من است/ پسرعموی سپیدار

در انتها پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با شاعر جوان دیگری از غزل سرایان ایران، مقاله آشنایی با حامد عسکری را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + چهارده =