دارو و درمان, مجله اینترنتی, نکات طلائی و آموزش

مولتی ویتامین دوپینگی مجاز

مصرف مولتی ویتامین‌

انسان‌ها برای زندگی کردن به ویتامین‌ها و مواد غذایی متنوعی نیاز دارند، اما این زندگی ماشینی باعث شده گاهی این تغذیه مناسب انجام نگیرد و بدن دچار کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی شود . اینجاست که مولتی ویتامین‌ها وارد می‌شوند. مولتی ویتامین‌ها معروفترین مکمل‌های غذایی هستند که در گوشه گوشه دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه با ماشینی‌تر شدن زندگی‌ها محبوبیت مولتی ویتامین‌ها افزایش یافته است، تا جایی که برخی افراد اعتقاد دارند مصرف مولتی ویتامین‌ سلامتی بدن را تضمین و تمام مواد مغذی بدن را تامین می کند. نظر شما چیست؟

خواص مصرف مولتی ویتامین‌

در ابتدا لازم است که بگوییم: مولتی ویتامین‌ها حاوی ویتامین‌‌ها و مواد معدنی متفاوتی هستند و بسته به نوع برند ترکیبات دیگری هم در آن‌ها به کار می‌رود.
باید این نکته را این‌جا عنوان کنیم که چون هیچ استانداردی درباره محتویات مولتی ویتامین‌ها وجود ندارد، این محتویات بسته به نوع برند یا بسته بندی متفاوت هستند.
مولتی ویتامین‌ها در شکل‌های متنوعی مثل: قرص، آدامس‌های جویدنی، پودر و مایع در بازار وجود دارند، شما با یک مراجعه کوتاه به داروخانه‌ها، فروشگاه‌ها، سوپرماکت‌ها و حتی پیج‌های خرید آنلاین به راحتی به این قضیه پی خواهید برد.
مولتی ویتامین را معمولا یک یا دو بار در روز می‌خورند. بااین‌حال، بهتر است آن را طبق توصیه پزشک یا دستورالعمل درج‌شده روی خود محصول مصرف کنیم.

مولتی ویتامین برای چه افرادی نیاز است؟

در این قسمت باید متذکر شویم که مصرف مولتی ویتامین‌ها برای همه افراد مفید نیست و حتی گاهی می‌تواند خطرناک هم باشد. اما مولتی ویتامین برای چه کسانی مفید است؟

 1. خانم‌های باردار: این خانم‌ها با مشورت پزشک نیاز به مصرف مولتی ویتامین‌ها دارند. چرا که مصرف خودسرانه و زیاد از حد مولتی ویتامین‌ها در خانم‌های باردار باعث آسیب رسیدن به جنین می شود.
مولتی ویتامین های ضروری برای زنان باردار
مصرف مولتی ویتامین در زنان باردار باید طبق دستور پزشک باشد
 1. افراد مسن : با افزایش سن، جذب مواد مغذی مانند کلسیم و ویتامین‌ها به خصوص B12 در بدن کمتر می‌شود و باید به صورت مکمل وارد بدن این افراد شود. اینجاست که مولتی ویتامین‌ها نقش اساسی را بازی می‌کنند و ناجی بدن افراد مسن می شوند.
 2. گیاهخواران: افرادی که گیاه خوار هستند خود را از خوردن گوشت منع می‌کنند و این سبب می شود چربی های امگا۳ ، آهن و … به بدن این افراد نرسد. پس باید مولتی ویتامین‌ها را مصرف کنند.
 3. افرادی که دچار کاهش اشتها شده‌اند.
 4. افرادی که رژیم غذایی کم کالری می‌گیرند.
 5. افرادی که جراحی‌هایی مانند کوچک کردن معده برای کاهش وزن انجام داده‌اند.

مزایای مصرف مولتی ویتامین‌

 مولتی ویتامین‌ها باید به اندازه و درست مصرف شوند تا مزایای زیر را برای آن‌ها قائل شد:

 • تقویت سلامت جسمانی
 • سم زدایی
 • تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از کمبود مواد مغذی
 • سلامتی چشم:  براساس مطالعات مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی باعث کاهش بیماری‌های چشمی می شود. مصرف مولتی ویتامین‌ها خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش می‌دهد.
 • تامین انرژی برای ورزشکارانی که تمرینات سختی دارند.
 • باعث جلوگیری از پیری زودرس می‌گردد.
 • عملکرد مغز افراد سالمند را بهبود می‌دهد .
 • مولتی ویتامین‌ها باعث بهتر شدن خلق‌و‌خو و کاهش افسردگی می‌شود.

مضرارت مولتی ویتامینها

 در انتها باید گفت که عوارض و مضرارت مصرف مولتی ویتامین‌ ها به خاطر مصرف زیاد یا بی رویه آن می‌باشد، مانند آنچه در مقاله مضرات مصرف نادرست قرص آهن گفتیم. به همین علت همیشه توصیه می‌شود با مشورت پزشک اقدام به مصرف مولتی ویتامین‌ها کنید.
در موارد نادری هم خوردن مولتی ویتامین‌ها باعث عوارض زیر می‌شود:

 1. بیماری‌هایی مانند اختلالات مربوط به کبد
 2. رشد استخوانی ناهماهنگ و خشکی پوست
 3. بیماری آلزایمر یا آسیب‌های مغزی دیگر

باز هم باید تاکید کرد که مولتی ویتامین‌ها را زیر نظر پزشک مصرف کنید. مطالعه مقاله ویتامین و مواد معدنی ضروری برای کودکان نیز پیشنهاد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − چهار =