عبور و مرور (فرهنگ), مجله اینترنتی, نکات طلائی و آموزش

نوروز ۱۴۰۱ مبارک

جشن نوروز ایران باستان

نوروز کهن ترین جشن ایرانی است و سال‌هاست که مردمان سرزمین پارس آن را جشن می‌گیرند . این جشن باستانی در ۸ مهر سال ۱۳۸۸ توسط یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. اما جشن نوروز ایران باستان فلسفه‌اش چیست؟ به چه معناست؟! می‌خواهیم در این مقاله به این پرسش‌ها پاسخ دهیم ؛ باما همراه باشید تا بدانیم آنچه را که باید درباره‌ی این جشن کهن  دانست.

فلسفه جشن نوروز ایران باستان

نوروز را به جمشید پادشاه نسبت می دهند؛ نقل است که جمشید که قدرت فره ایزدی داشته است با دستور اهورامزدا شروع به مقابله با اهریمن می کند تا فقر و قحطی و خشکسالی را ریشه کن کند؛ هنگامی که اهریمن به دست جمشید نابود می‌شود دوباره صلح و دوستی و شادی و برکت به سرزمین ایران باز می‌گردد و مردم آن روز را به اسم نوروز یا روز نو نامگذاری می‌کنند و هر سال آن روز را به شادی و سرور می پردازند.

روایتی دیگر از نوروز

در جایی دیگر آمده است که: جمشید در سراسر جهان سیر و سیاحت می‌کرده است و وقتی به آذربایجان رسیده است، با تاج و تختی یاقوت نشان بر بلندترین نقطه جای می گیرد، در زمان طلوع خورشید نور و روشنایی این تاج و تخت مردم را خیره می‌کند و به آن لقب روز نو یا نوروز می‌دهند و آن را جشن می‌گیرند؛ همچنین بیان شده است که خداوند در اولین روز فروردین مراحل خلقت  انسان و سایر مخلوقات را به پایان رسانده است و ما برای قدردانی از خداوند در این روز به شادی و نیایش می پردازیم.

نوروز در نگاه فردوسی

فردوسی که از منابع پهلوی استفاده کرده فلسفه نوروز را اینگونه تفسیر می‌کند؛ روایت شده است که جمشید در حال گذشتن از آذربایجان دستور داد تا برایش تختی بگذارند و خودش با تاجی زرین بر روی تخت نشست، هنگامی که نور به تاج رسید جهان نورانی شد و مردم شادمانی کردند و آن روز را روز نو نامیدند.
جهان انجمن شد بر تخت اوی        فرومانده از فرّه بخت اوی
به جمشید برگوهر افشاندند          مرآن روز را روز نو خواندند

نوروز در امپراطوری های گذشته

نوروز در امپراطوری‌های گذشته به گونه خاصی برگزار می‌شده است، در ادامه به بررسی جایگاه نوروز در امپراطوری‌های گذشته و اهمیت آن در مذهب اسلام می‌پردازیم‌.

نوروز در امپراطوری‌ هخامنشیان

نوروز در زمان کوروش دوم به عنوان جشن ملی ثبت شد، در این روز  برنامه‌های ترفیع سربازان، پاکسازی مکان‌های همگانی و خانه‌های شخصی و… اجرا می‌شد؛ این رسم در زمان داریوش اول در تخت جمشید حد فاصل روز ۱۹ اسفند تا ۲۱ اردیبهشت تروج داده شده است.

جشن نوروز ایران باستان
جشن نوروز ایران باستان در امپراطوری هخامنشی

نوروز در سلسله‌ی اشکانیان و ساسانیان

در این دوران جشن نوروز تقریبا حدود ۶ روز طول می‌کشید؛ که نوروز را به ۲ دوره نوروز کوچک و نوروز بزرگ تقسیم می‌کردند؛ روز اول نوروز عامه (کوچک) نامیده می‌شد که مخصوص همگان بوده است؛ نوروز بزرگ (خاصه) در روز ششم برگزار می‌شد که مخصوص بزرگان و نزدیکان شاه بود.

نوروز در اسلام

در آثار مختلف آمده است که پیامبر به نوروز اهمیت می دادند و اعلام کردند که اگر می‌توانید هر روز را نوروز کنید، در برخی آثار آمده است که امیرالمومنین(ع) در نوروز هدیه نوروزی آوردند؛ در این دوران است که دعای تحویل سال وارد مراسم نوروز شد.

نوروز در سلسله سامانیان و غزنویان

در این دوران اهمیت زیادی برای نورورز قائل بودند تا جایی که در اشعار شاعران و نوشته نویسندگان آن دوران ردپای نوروز را می ‌توان دید، شاعرانی همچون عنصری، فرخی سیستانی و منوچهری دامغانی در مورد نوروز سروده‌های بسیاری دارند.

آداب و رسوم عید نوروز در ایران

  • چهارشنبه سوری
  • پنجشنبه آخر سال: رفتن به سر مزار درگذشتگان
  • رسم خانه تکانی
  • پهن کردن سفره هفت سین
  • شنبه گردی
  • سیزده بدر
    در آخر پیشنهاد می‌کنیم درباره دیگر رسم‌های ایرانی نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + 19 =