ادبیات, طنز و سرگرمی, مجله اینترنتی

حتی اگر بزرگ هم شدید به بازی کردن ادامه بدید!

بازی فکری برای بزرگسالان

آیا شما هم فکر می‌کنید بازی کردن تنها برای کودکان است؟ بزرگ‌ترها درگیر تعهدات کاری و زندگی زیادی هستند و به یکباره از دنیای بازی خداحافظی می‌کنند. ازلحاظ روحی سخت درگیر مشکلات زندگی می‌شوند و همین مشغول بودن‌ها سلامت جسمی و روحی آن‌ها را مختل می‌کند. زمانی هم که در مورد بازی بزرگسالان با آن‌ها صحبت می‌کنید، بسیار متعجب می‌شوند و می‌پرسند مگر بازی‌های مخصوص بزرگسالان هم داریم؟ ما در این مقاله به این سؤال پاسخ می‌دهیم. از فواید بازی‌های فکری برای بزرگ‌ترها صحبت می‌کنیم و همچنین به معرفی چند بازی فکری برای بزرگسالان می‌پردازیم. توصیه می‌کنیم این مطلب را از دست ندهید.

فواید بازی کردن برای بزرگ‌ترها

احتمالا در مورد فواید بازی برای رشد کودکان بسیار شنیده‌اید. ما در مقاله بازی و اسباب بازی مناسب کودکان به این موضوع پرداخته‌ایم. اما نکته جالب توجه در مورد بازی کردن این است که بازی برای تمام سنین می‌تواند مؤثر باشد. بازی کردن در سن بزرگسالی در بهبود روابط اجتماعی، بهبود عملکرد مغز و در پی آن افزایش قدرت یادگیری، توسعه مهارت‌های فردی، حل اختلافات و از همه مهم‌تر، کاهش استرس بسیار می‌تواند کمک‌کننده باشد.

فواید بازی کردن برای بزرگ‌ترها
تاثیر بازی کردن برای بزرگ‌ترها شامل کاهش استرس و شادابی می‌باشد

انواع بازی‌ها برای افراد بزرگسال

تنوع بازی‌های بزرگسالان برخلاف تصور بسیار زیاد است. بازی‌هایی که به‌صورت گروهی یا دونفره با کمترین ابزار و برخی دیگر با کارت‌ها و تخته‌های بازی انجام می‌شود. بازی‌های دیگر مانند اپلیکیشن‌های بازی هم به‌صورت تک نفره وجود دارند. بازی‌های بزرگسالان بیشتر جنبه فکری دارند که در منزل یا محیط‌های سربسته انجام می‌شوند. برخی دیگر هم به‌صورت فیزیکی و با انجام فعالیت‌های بدنی همراه هستند که در محیط های باز امکان‌پذیر هستند.

معرفی بازی فکری برای بزرگسالان

برای رفع خستگی روزانه کار و دور شدن از فضای پر استرس، بازی‌های فکری در محیط‌های بسته و در جمع‌های خانوادگی گزینه‌های خوبی هستند. تنوع بازی‌های فکری برای بزرگسالان بسیار زیاد است. در اینجا تنها به چند نمونه ازاین‌گونه بازی‌ها می‌پردازیم.

بازی فکری دژ

بازی دژ در دسته بازی‌های کارتی و تخته‌ای قرار می‌گیرد. در این بازی بازیکنان تلاش می‌کنند که با حفظ منابع، ساخت ساختمان‌های جدید و طرح نقشه برای حفاظت شهر از خطرهای احتمالی، بهترین شهر را بسازند. این بازی ایرانی است که تعداد بازیکنان آن باید از ۴ نفر بیشتر باشند. زمان بازی حدود نیم ساعت طول می‌کشد و می‌تواند در بهبود تصمیم‌گیری، مهارت‌های ارتباطی، ریسک‌پذیری کمک کند.

بازی فکری مافیا

این بازی یکی از بهترین بازی‌ها برای جمع‌های خانوادگی و دوستانه است. این بازی می‌تواند تا چندین ساعت زمان‌بر باشد، اما به دلیل هیجان و نقش بازیکنان هرگز خسته کننده نمی‌شود. تعداد نفرات این بازی برای جذابیت بیشتر باید بیش از ۷ نفر باشد. هر بازیکن بر اساس کارت‌هایی که در دست دارد به ایفای نقش می‌پردازد. استراتژی این بازی به این‌گونه است که نقش‌ها به دودسته شهروندان و مافیا تقسیم ‌می‌شوند و شهروندان باید مافیا را که در بین آن‌ها پنهان شده‌اند، شناسایی کرده و از بین ببرند. هیجان بالا و طراحی جذاب شخصیت‌ها جز نقاط قوت این بازی است.

بازی فکری شترسواری

بازی شترسواری نیز یکی از بازی‌های ایرانی است که برای رده سنی بزرگسالان مناسب است. نوع بازی آن‌هم به‌صورت کارتی و انداختن تاس انجام می‌شود.

بازی فکری شترسواری
بازی فکری شترسواری یک بازی کارتی برای بزرگ‌ترها

اساس این بازی پیش‌بینی عبور شترها از خط پایان است. امکان این بازی با تعداد ۲ الی ۸ نفر وجود دارد. بازی شترسواری می‌تواند باعث تقویت تصمیم‌گیری، ریسک‌پذیری و تعاملات اجتماعی در بازیکنان شود.

بازی فکری کهربا

بازی کهربا بر اساس بازی جذاب Splendor طراحی شده است. می‌توان آن را به‌عنوان یکی از بهترین بازی‌های استراتژیک در زمینه بازاریابی نیز معرفی کرد. هر بازیکن سعی دارد معادن طلا و جواهرات را خریداری کرده و آن را بفروشد. زمان این بازی حدود یک ساعت است و ۴ نفر می‌توانند با یکدیگر بر سر این معادن به رقابت بپردازند. کهربا در تقویت مهارت‌های ارتباطی بسیار مؤثر است.

کلام آخر

بازی برای بزرگ‌سالان مانند کودکان بسیار تأثیرات مثبتی به همراه دارد. بازی فکری برای بزرگسالان می‌تواند عملکرد حافظه، کاهش استرس و رشد مهارت‌های ارتباطی را بهبود ببخشد. اگر شما بازی فکری می‌شناسید و در دورهمی‌های خانوادگی بازی می‌کنید با ما آکوکالایی‌ها در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + هشت =