عبور و مرور (فرهنگ), کسب و کار, مجله اینترنتی, نکات طلائی و آموزش

جمعه‌ی سیاه، مهمون فرهنگ ما (BLACK FRIDAY)

جمعه سیاه

آخرین جمعه‌ی نوامبر نه تنها برای آمریکایی‌ها بلکه برای هر ایرانی یه شادی درونی را به همراه دارد، در واقع پیشینه‌ی جمعه سیاه یا بلک فرایدی برای هر ایرانی چاشنی و هیاهوی نوروز را دارد، بلک فرایدی سال‌هاست در کشورهایی غیر از ایالات متحده برپا می‌شود و این ایرانی‌ها هستند که از هرسنت فرهنگی به خوبی استقلال می‌کنند؛ و از حق نگذریم ایرانی‌ها مهمان نوازهای خوبی هستند.

مفهوم جمعه سیاه (BLACK FRIDAY)

آمریکایی‌ها که کریسمس برایشان زیباترین و بهترین مناسب‌هاست، جمعه‌ی آخرین ماه نوامبر را به خرید کریسمس می‌پردازند و در واقع بلک فرایدی یا جمعه‌ی سیاه یک روز بعد از روز شکرگزاری است؛ در یک تشبیه زیبا می‌توان گفت: بلک فرایدی روزی است که بعد از شکرگزاری نعمت‌های زیادی ناشی از روحیه شکرگزاری و حراج‌های صعودی این جمعه راهی خانه‌ها می‌شود؛ آمریکای شمالی، ایالات متحده محل اصلی رخداد بلک فرایدی یا جمعه‌ی سیاه است، اما علت رواج این سنت به علت تفکر اومانیستی و استراتژی‌های اقتصادی و بازرگانی در سایر کشورهاست.

آثار مخرب جمعه‌ی سیاه بر تن جامعه

فلسفه بلک فرایدی یا جمعه‌ی سیاه هر چند به فروش کالاهای در انبار مانده و سیاست‌های فروش و تفکر اومانیستی برمی‌گردد، اما شاید یک شادی عمومی در کنار سایر حوادث قرار گیرد. توجه داشته باشید به همان اندازه که بلک فرایدی یا جمعه‌ی سیاه می‌تواند مفید باشد به همان اندازه هم این سنت می‌تواند مخرب باشد؛ با رقابتی که بین فروشندگان ایجاد می‌شود دلایلی زیادی برای ایجاد خشونت در بین عموم مردم شکل می‌گیرد و این شادی عمومی نتایجی برعکس می‌تواند به همراه خود داشته باشد، در ادامه به بررسی چند نکته فرهنگی، اخلاقی در حوزه برگزاری سنت و فرهنگ بلک فرایدی یا جمعه سیاه خواهیم پرداخت.

جمعه سیاه در کشورهای مختلف
ازدحام جمعیت و نتایج حاصل از آن، یکی از آثار مخرب جمعه سیاه است

بررسی چند آسیب در اجرای جمعه سیاه

مراسمات فرهنگی هرچقدر هم که باشکوه و جذاب باشند در هر مرحله‌ای از اجرا اگر باعث آسیب و صدمات به عموم مردم شوند؛ خط بطلانی بر مفهوم اصلی این مراسمات کشیده می‌شود، خشونت، شلوغی خیابان‌ها، درگیری مشتریان و.. نه تنها در میان ایرانیان بلکه در سایر کشور‌ها گاها اتفاق می‌افتد و آثار جبران ناپذیری را بر جای می‌گذارد. پس توجه کنید مبادا اشتیاق شما برای خرید شما را به سمت خشونت و درگیری و اصولی غیراخلاقی بکشاند، جالب است بدانید یکی از دلایل نام‌گذاری ماموران امنیتی برای این روز همین دلایل گفته شده است که در سال‌های پیش در ایالات متحده حتی به قتل و کشتار هم رسیده است، می‌توان به حوادث دیگری چون: خروج اضطراری کارمند‌ها از فروشگاه، هجوم مردم به فروشگاه‌های معتبر و لوکس و ضررهای مالی، خفگی افراد در اثر شلوغی در مکان‌ها و … اشاره کرد.

ذکر چند نکته فرهنگی در رابطه با بلک فرایدی

  • تلاش کنید تا خریدهای خود را در هر کشوری که هستید از طریق فروشگاه‌های آنلاین و اینترنتی انجام دهید.
  • با توجه به شرایط کرونا از هرگونه تجمع و شلوغی در مکان‌ها و فروشگاه‌های تجاری بپرهیزید.
خرید آنلاین در بلک فرایدی
خرید آنلاین در جمعه سیاه گزینه مناسب تری نسبت به خرید حضوری است
  • هرچند بلک فرایدی یا جمعه سیاه یک سنت است اما در ایران برخلاف سایر کشورها طی یک تا سه روز و گاها تا هفت روز هم ادامه پیدا می‌کند، پس عجله‌ی زیادی برای خرید نداشته باشید و فروشگاه‌هایی که مدت زمان بیشتری در نظر می‌گیرند را پیدا کنید.
  • جالب است بدانید یکی از جرایم بلک فرایدی یا جمعه‌ی سیاه گران فروشی است، برخلاف نامی که این روز دارد، بلک فرایدی در واقع برای بعضی‌ها روز کلاهبرداری‌های کلان است، و گاهی نه تنها کمتر بلکه یک سری از کالاها را بیش‌تر از ارزشی که دارند به فروش می‌رسانند؛ پس قبل از خرید قیمت کالاها را در فروشگاه‌های معتبر بررسی کنید.
  • بسیاری از برندهای معتبر مثل: گوچی و شنل بلک فرایدی را باعث زیر سوال بردن برند خود می‌دانند و به مشتری‌های شیک و ثروتمند خود وفادار هستند. این تفکر در جایگاه خودش قابل بررسی است، پس در حراج بلک فرایدی یا جمعه‌ی سیاه به دنبال محصولاتی تخفیف خورده از برندهای معروف نباشید.

جمعه‌ی سیاه (BLACK FRIDAY) با پایانی خوش

جمعه‌ی سیاه تنها جهت فراهم شدن حداقل نیازهای شماست، پس لازم است که به فکر جیب خودتان باشید و در صرف حداقل هزینه‌ها هم صرفه جویی کنید؛ معنای بلک در واقع سیاهی است، اما شما سعی کنید با رعایت اصول فرهنگی و اخلاقی چراغ روشنی در قلب و خانه کسانی باشید که حتی کم‌ترین هزینه‌ها را جهت تامین نیاز خود ندارند و از آسیب رساندن به آنها با فراموشی اصول اخلاقی جلوگیری کنید. رد سیاه لاستیک خودروها را در خیابان کمتر کنید و با یک کلیک به راحتی کالای مورد نظر خودتان را راهی خانه کنید، سطر فاکتور فروشندگان را با سیاهی جوهر خودکارها پر کنید و از این مراسم و سنت جذاب لذت ببرید.
در پایان به شما پیشنهاد می کنیم مطلبی با عنوان آداب و رسوم ایرانیان در شب یلدا را که درمورد یکی از سنت‌های زیبای ایرانیان، یعنی شب یلدا، نوشته شده، مطالعه کنید. و لطفا نظرات خود را برای ما ارسال کنید. چه در رابطه با تجارب خود از بلک فرایدی، و چه در مورد مراسم و سنت‌های دیگری که دوست دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + شش =