ادبیات, بهترین کتاب ها, مجله اینترنتی

بهترین کتاب‌ها برای ایام نوروز

کتاب برای تعطیلات عید

تعطیلات نوروز بهترین زمان برای خواندن کتاب‌ها است. حال که کرونا هنوز وجود دارد و افراد زیادی از ما به مسافرت نمی رویم، زمان زیادی را باید در خانه بمانیم و خوب است که به دنیای کتاب‌ها سفر کنیم و کتاب‌هایی را که در وقت‌های معمول زندگی فرصت مطالعه‌ی آن‌ها را نداریم، بخوانیم؛ در این بخش قصد داریم به شما چند کتاب برای تعطیلات عید نوروز معرفی کنیم تا در این فرصت سیزده روزه به مطالعه‌ی آن‌ها بپردازید؛ با ما همراه باشید.

آتش بدون دود

نویسنده: نادر ابراهیمی
این اثر فاخر و ارزشمند نادر ابراهیمی، داستان مردمان ترکمن است، توصیفات نویسنده از زندگی مردم ترکمن صحرا بسیار دقیق و گیرا است که اگر چشمان خود را ببندید، به راحتی می‌توانید تمامی آنچه که توصیف شده است را ببینید. در این داستان شما با اشک و لبخند، عشق و نفرت، صداقت و دورویی، انسانیت و… روبرو می‌شوید؛ کتابی که شاید بتوان گفت: همه ژانرهای عاشقانه، سیاسی، اجتماعی، مذهبی و… را در دل خود جا داده است.
این کتاب حاصل سی سال تلاش نویسنده است که در هفت جلد چاپ و منتشر شده است و هنوز هم یکی از کتاب‌های مطرح و پرکشش ادبیات داستانی ایران به شمار می رود. تعطیلات نوروز بهترین زمان برای خواندن این کتاب قطور اما خوشخوان است؛ پس فرصت را از دست ندهید.

یک کتاب برای تعطیلات عید: بی زمستان

نویسنده: منصور ضابطیان
اگر دوست دارید به کشورهای مختلف سفر کنید و در مورد آن‌ها اطلاعاتی بدست آورید، اگر دوست دارید با زبانی ساده کشورها را بشناسید؛ با منصور ضابطیان در کتاب بی زمستان همراه شوید و به سه کشور گرجستان، تاجیکستان و آذربایجان سفر کنید. در این کتاب با زبانی راحت و صمیمی با این سه کشور آشنا خواهید شد و مردمان این کشورها، آداب و رسوم، غذاها و مکان‌های دیدنی را خواهید شناخت. البته سفرنامه آذربایجان در این کتاب کمی لحن جدی‌تری دارد، که از آن بابت است که این سفر آقای ضابطیان به درخواست نشنال جوگرافی انجام شده است. اما با این وجود سرشار از اطلاعات زیبا و جذاب از آذربایجان می باشد.

کتاب بی زمستان مناسب مطالعه در تعطیلات عید
بی زمستان اثر منصور ضابطیان کتابی برای تعطیلات عید نوروز

قسمتی از کتاب

  • تفلیس شهر امنی است و حتی نصفه شب‌ها هم آدم احساس ناامنی نمی‌کند.
  • تاجیک‌ها به فردا می‌گویند پگاه و به پس فردا می‌گویند فردا.

سووشون

نویسنده: سیمین دانشور
سووشون گزینه مناسبی به عنوان کتاب برای تعطیلات عید است. داستان این کتاب در اواخر دوره جنگ جهانی دوم قرار دارد و داستان زندگی زری و یوسف است. این دو عاشقانه در کنار هم زندگی می‌کنند. یوسف مردی انقلابی و حق‌طلب است و زری زنی مهربان و دلسوز که همیشه برای سالم ماندن و سالم بودن بچه‌هایش نذر و نیاز می‌کند، و نان‌های نذری‌۱ش را به دارالمجانین و زندان و… می‌برد. در این کتاب شما همراه این دو می‌شوید، با زری و یوسف می‌خندید، گریه می‌کنید، علیه ناحقی قیام می‌کنید و…
سووشون روایت‌گر داستانی جذاب و پر کشش است؛ حتما در این تعطیلات آن را مطالعه کنید. مطمئن باشید که پشیمان نمی‌شوید.

بخشی از داستان سووشون

گریه نکن خواهرم ، درخانه‌ات درختی خواهد رویید و درخت‌هایی در شهرت و بسیار درخت در سرزمینت، و باد پیغام هر درختی را به درخت دیگر خواهد رسانید و درخت ها از باد خواهند پرسید: در راه که آمدی سحر را ندیدی؟!

بریت ماری اینجا بود، کتاب مناسبی برای تعطیلات عید

نویسنده: فردریک بکمن
اگر طرفدار کتاب “مردی به نام اوه” بوده‌اید، قطعا از داستان بریت ماری هم لذت خواهید برد. این کتاب حول زندگی زنی می‌گردد که به خاطر وسواس تمیزی که دارد، اطرافیان او را زنی غرغرو و ایرادگیر می‌دانند؛ اما در واقع او زنی خوش قلب و مهربان است و همه تلاشش ایجاد رفاه برای دیگران است. او به خاطر خیانت شوهرش به شهری دیگر می‌رود و در مرکز تفریحی نیمه تعطیلی مشغول کار می‌شود. در این جا است که با کودکان، با فوتبال و… آشنا می‌شود و تصمیمات مهمی می‌گیرد.

بریت ماری اینجا بود کتابی برای تعطیلات عید
بریت ماری اینجا بود، کتاب خواندنی و جذابی برای تعطیلات نوروز است

قسمتی از کتاب جذاب فردریک بکمن

فوتبال آدم رو مجبور به ادامه دادن می‌کنه. همیشه یه مسابقه جدید هست، یه فصل جدید؛ همیشه رویای این هست که همه چی بهتر می‌شه، فوتبال بازی شگفتی هاست.

انجمن شاعران مرده

نویسنده : ان. اچ کلاین بام
داستان کتاب در یک دبیرستان خشک و بی روح آغاز می‌شود؛ در دبیرستانی که دارای اصول و ضوابط خشک و جدی است و بر چهار اصل سنت، افتخار، انضباط و سرافرازی استوار است. اما معلمی جدید وارد این دبیرستان می‌شود که به دانش آموزان یاد می‌دهد که به دنبال قلبشان بروند، آنچه را که دوست دارند دنبال کنند، و زندگی تازه‌ای در این دبیرستان به جریان می‌اندازد و به آن‌ها یادآور می‌شود حال را دریابند و به دنبال آنچه دوست دارند و استعداد دارند بروند.
جالب است بگوییم از این کتاب فیلمی هم ساخته شده است که پیشنهاد خوبی است اگر کتاب و فیلم آن را در این تعطیلات بخوانید و ببینید.

قسمتی از کتاب انجمن شاعران مرده

در وجود همه ما نیاز بزرگی هست که دوست داره پذیرفته و تایید بشه؛ اما باید به چیزی که در شما متفاوت و منحصر به فرد هست، اعتماد کنید، حتی اگر عجیب و غریبه یا بقیه اون رو نمی‌پسندن؛ به قول فراست: «یک دو راهی در جنگل سر بر آورده بود و من جاده‌ای را در پی گرفتم که رد کمتری در آن نمایان بود و این همانی بود که راه را متفاوت می‌ساخت.»

کتاب مناسب و خواندنی برای تعطیلات عید
انجمن شاعران مرده یک کتاب جذاب برای تعطیلات عید

کتاب باشگاه پنج صبحی‌ها

نویسنده : رابین شارما
اگر با صبح زود بیدار شدن مشکل دارید، به شما توصیه می‌کنیم این کتاب زیبا را بخوانید؛ این کتاب سعی می‌کند به شما آموزش دهد که سحرخیزی باعث کامروایی و خوشبختی است، و تمام تلاش خود را در قالب داستان بیان می‌کند تا اثرگذاری بیشتری داشته باشد. در این کتاب قانونی با عنوان ۲۰/۲۰/۲۰ آموزش داده می‌شود. اما در همین کتاب می‌گوید که تنها سحرخیزی مفید نیست؛ بلکه باید برنامه‌ای بعد از بیدار شدن داشته باشید تا به موفقیت ختم شود و این قانون ۳ تا ۲۰ دقیقه درست عمل کند.

بخشی از کتاب باشگاه ۵ صبحی‌ها

مغز شما در ساعت پنج صبح در یک وضعیت بسیار ایده‌آل قرار دارد و می‌توانید با بهره گرفتن از خلوت و آرامش این ساعت، همچون یک فرد نخبه و برجسته عمل کنید.
اما بعد از معرفی کتاب‌های فوق، پیشنهاد می‌کنیم اگر خواهان یک کتاب برای تعطیلات عید هستید که داستان متفاوتی داشته باشد، به سراغ کتاب مغازه خودکشی بروید، کتابی با روایت متفاوتی از امید، زندگی و مرگ.
آیا شما  کتاب خواندن را در برنامه نوروزی خود قرار داده‌اید؟ شما چه کتاب‌هایی برای این تعطیلات به مخاطبان مجله آکوکالا پیشنهاد می‌دهید؟ در انتها باید بگوییم به فکر سلامت روح خود نیز باشید که تنها با خواندن و یادگرفتن است که نیاز روح خود را برطرف می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 4 =