خانه داری, دکوراسیون, مجله اینترنتی

اهمیت رنگ در دکوراسیون داخلی

اهمیت رنگ در دکوراسیون داخلی

اهمیت رنگ در دکوراسیون داخلی : یکی از زیبایی های جهان اطراف ما، طبیعت رنگارنگ با رنگ هایی بی نظیر و طبیعی است که نظر هر بیننده ای را جلب می کند. رنگ سبز زیبا و بی آلایش برگ های درختان، پهنای آبی آسمان و دریا، رنگ های منحصر به فرد گل ها، پروانه ها و پرندگان جزء زبباترین رنگ های موجود در جهان هستند. مشاهده این رنگ ها بی آن که بخواهیم یا متوجه باشیم، تاثیرات عمیقی در ذهن و روح ما به جا خواهد گذاشت.
حتما شما هم با نگاه کردن به طیف رنگ سبز در برگ های درختان و گل ها به آرامش رسیده اید. یا با نگاه کردن به آبی دریا، علاوه بر احساس آرامش و اطمینان، به قدرت و عظمت پروردگار جهان، فکر کرده اید!
رنگ های تند و آتشین برخی گل ها نیز خیره کننده بوده و حس گرما و هیجان را در ما ایجاد می کند. و به همین صورت با نگریستن به هر عنصری در طبیعت، حس متفاوتی را تجربه خواهیم کرد.

چرا انتخاب صحیح رنگ در دکوراسیون مهم است ؟

به دلیل تاثیراتی که وجود رنگ ها در فضای اطراف ما، بر روح و جان ما دارد و در بخش قبل به آن اشاره شد، نحوه استفاده از رنگ ها در محیط زندگی بسیار مهم است. زیرا استفاده از رنگ ها در دراز یا کوتاه مدت، می تواند موجب خستگی یا کاهش انرژی، عدم تمرکز و بی قراری و تاثیراتی از این قبیل شود. به طور مثال رنگبندی اتاق خواب اهمیت بسیار زیادی در کیفیت خواب ما دارد که در مقاله ای با عنوان رنگبندی ویژه برای اتاق خواب به آن پرداخته ایم.
حال آنکه استفاده صحیح و به اندازه از رنگ ها، همان گونه که در مورد رنگ های موجود در طبیعت گفته شد، می تواند تاثیرات مفیدی داشته باشد.
به همبن دلیل در مقاله ” اهمیت رنگ در دکوراسیون داخلی ” سعی داریم تا شما را با تاثیر پرکاربردترین رنگ ها در محیط زندگی و کار آشنا کنیم تا اهمیت کاربرد صحیح رنگ ها را درک کرده و بتوانید راجع به رنگبندی فضای اطراف خود دقیق تر و صحیح تر تصمیم بگیرید.

آشنایی با تاثیر رنگ ها بر انسان و اهمیت کاربرد صحیح رنگ در دکوراسیون داخلی

در این بخش، تاثیر هر رنگ یا طیف رنگی بر روحیات انسان و نتیجه کابرد نادرست آن را به اختصار بیان می کنیم. مطالعه این بخش به شما کمک می کند تا هرچه بیشتر با اهمیت رنگ در دکوراسیون داخلی آشنا شوید. البته در این جا ما تنها به مهم ترین رنگ ها می پردازیم.

رنگ آبی در دکوراسیون

رنگ آبی، آرامش بخش و اطمینان آفرین است. مخصوصا طیف های روشن آبی، با یادآوری آسمان و دریا، حس خنکی، سبکی، رها بودن، پاکی و یکرنگی را به شما می دهد.
آبی را میتوانید در کنار سفید یا طلائی استفاده کنید. اما استفاده زیاد و یکنواخت از آبی مخصوصا آبی تیره، میتواند کسل کننده باشد.

استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

سبز، رنگی زیبا و آرامش بخش است. نشانه صلح و صمیمیت است. نگاه کردن به این رنگ، شما را از استرس و بی قراری دور میکند و حس طراوت و تازگی در شما ایجاد می کند.
البته مانند رنگ آبی استفاده بیش از حد از این رنگ نیز می تواند فضا را برایتان خسته کننده کند.

روانشناسی رنگ سیاه در دکوراسیون

سیاه نماد قدرت و سلطه است.
کاربرد رنگ سیاه در دکوراسیون، شما  را فردی دارای اعتماد به نفس و متفاوت و مقتدر نشان می دهد. اما همچنان سیاهی، یادآور غم و مرگ است. به همین دلیل ناخودآگاه می تواند باعث ایجاد حس ناامیدی شود.
سیاه را به مقدار محدود و حساب شده، در کنار رنگ های روشن مثل سفید، کرم یا طلائی استفاده کنید و از زیبایی ترکیب آنها استفاده کنید.

رنگ سفید در دکوراسیون خانه

سفید رنگ صلح، اتحاد، یکرنگی، پاکی، تمیزی و آرامش است. استفاده از رنگ سفید در دکوراسیون داخلی، فضا ها را خلوت تر و بزرگ تر نشان می دهد.
اما سفید یکنواخت، نمی تواند خیلی جذاب باشد و حتما نیاز به تنوع هست. می توانید رنگ های تیره یا روشن خیره کننده را در کنار سفید استفاده کنید و توجه بیننده را به برخی قسمتها جلب کنید.

انتخاب صحیح رنگ در دکوراسیون داخلی
رنگ در دکوراسیون داخلی چه نقشی دارد ؟

کاربرد رنگ قرمز و نارنجی در دکوراسیون

رنگ های قرمز و نارنجی، گرم، انرژی بخش و هیجان آور است.
رنگ قرمز، یادآور عشق و دوستی است. بنابراین برای استفاده در مکان هایی از منزل مناسب است. همچنین شاید جالب باشد بدانید که رنگ قرمز، اشتها آور است و به همین دلیل در فست فودها و رستوران ها استفاده می شود.
اما نارنجی کمی ملایم تر از قرمز است که به همین دلیل می توان، در محدوده های وسیع تری از آن استفاده کرد. حتی برای رنگ آمیزی برخی قسمت های اتاق کودکان نیز مناسب است.
مسلما نمیتوان این رنگ های گرم رازیاد استفاده کرد. احساس تحرک و گرما در نتیجه استفاده بیش از حد، از این رنگ ها ایجاد خواهد شد. در حالی که استفاده از رنگ های ملایم سرد یا رنگ سفید می تواند به خوبی تکمیل کننده این نوع رنگ ها باشد.

رنگ زرد در دکوراسیون خانه

رنگی زیبا و شادی آور که باید با احتیاط و در مقیاس کم استفاده شود. زرد، علاوه بر شاد و محرک بودن، هشدار دهنده است و نگاه بیننده را به سمت خود می کشد.
زرد را در میان رنگ سفید، یا آبی ملایم یا حتی سبز بسیار روشن می توانید به خوبی استفاده کنید.

روانشناسی رنگ صورتی در دکوراسیون

صورتی رنگی شاد و آرام است که می توانید آن را در دکوراسیون دخترانه به خوبی در کنار سفید استفاده کنید یا طیف های تیره آن را در مقیاس کم، در میان طیف های ملایم تر قرار دهید. استفاده زیاد از صورتی، خسته و افسرده کننده خواهد بود. البته غیر از دختر خانم های جوان و نوجوان ممکن است افراد دیگر نیز به این رنگ علاقه مند باشند.

تاثیر رنگ قهوه ای در دکوراسیون

به عنوان آخرین رنگ به رنگ قهوه ای می پردازیم.
قهوه ای رنگ مورد علاقه افراد زیادی نیست. اما خیلی جاها دیده می شود. مخصوصا در دکوراسیون داخلی منازل بسیار مهم و پرکاربرد است. قهوه ای نه رنگ عشق است، نه رنگ هیجان و نه رنگ آرامش. اما کاربرد آن، اگر به اندازه و صحیح باشد، شما را دچار بی قراری و افسردگی نمی کند. بر عکس، حس گرمای کم و آرامش ملایمی را ایجاد می کند. این رنگ یادآور استحکام درختان است و در شما احساس اطمینان ایجاد می کند. در دل رنگ آبی و سبز زیتونی و سفید، و همچنین در کنار زرد و طلائی و مشکی، می تواند جذابیت بخش محیط باشد.
دقیقا به دلیل همین خواص است که کابرد انواع لوازم دکوراسیون چوبی، از گذشته تا به حال، طرفداران زیادی داشته است.
ما در این مقاله به بررسی اهمیت رنگ در دکوراسیون داخلی و تاثیر پرکابردترین رنگ ها بر روح و روان افراد پرداختیم. امیدواریم مطالب ارائه شده برای شما مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + 5 =