کسب و کار, مجله اینترنتی, نکات طلائی و آموزش

اشتباهات رایج در بازاریابی

اشتباهات رایج بازاریابی

بازاریابی یکی از مسائل مهم و حیاتی  در مارکتینگ و فروش است، چرا که اگر به درستی انجام نگیرد فروش درستی صورت نمی‌گیرد . شاید بتوان گفت: بازاریابی مرز باریکی بین ترغیب به خرید یا ناامیدی از خرید است. با بازاریابی اشتباه  چه بسا برند و فروشگاه به سمت نابودی برود. در اینجا می‌خواهیم گوشه‌ای از اشتباهات رایج در بازاریابی را باهم مرور کنیم و کمکی باشد که فروش چند برابری با بازاریابی درست را داشته باشید.

بازاریابی چیست؟

خوب است در ابتدا بدانیم بازاریابی چیست و چه کارهایی در حوزه ی بازاریابی اتفاق می افتد:
بازاریابی یا Marketing عبارت است از استراتژی‌هایی که شرکت‌ها برای ارتباط با مشتریان خود در نظر می‌گیرند. با بازاریابی است که مشتری متوجه محصولات و خدمات آن شرکت یا فروشگاه می‌شود و به سمت خرید از آن‌ها سوق داده می‌شود. شاید برخی بگویند:  بازاریابی هنر فروش است اما باید این نکته را در نظر بگیرید که فروش یکی از زیرمجموعه‌های بازاریابی محسوب می شود. هر روزه با پیشرفت تکنولوژی و گستردگی و تنوع محصول در بازار ، روش‌های جدید و خلاقانه‌ای وارد دنیای بازاریابی می‌شود تا مشتریان بیشتری را به خود جذب کند. استراتژی‌های معروف بازاریابی موجود هستند که پیشنهاد می‌کنیم که حتما در این زمینه مطالعه کنید.

دلایل اهمیت بازاریابی و اهمیت شناخت اشتباهات رایج بازاریابی

 • به کمک بازاریابی مشتریان و نیازهای آن‌ها را می‌شناسید.
 • به وسیله ی بازاریابی می‌توانید در مورد محصولات خود اطلاع رسانی کنید و محصول را به دیگران معرفی کنید.
 • بازاریابی درست می‌تواند مشتریان زیادی را به خود جذب کند و در نهایت فروش بیشتر را تجربه کنید.
 • به وسیله‌ی بازاریابی می‌توانید مطرح شوید ، در نتیجه برند و نام تجاری خود را مطرح کنید و در یادها بمانید.

انواع بازاریابی

تعداد محدودی از بازاریابی‌ها را به شما معرفی کنیم تا بدانید بازاریابی هر روزه تحت تاثیر قرار می‌گیرد و انواع مختلفی به وجود می آید تا بازار و برند‌ها به فروش چندین برابری دست پیدا کنند.

 1. بازاریابی محتوا : این بازاریابی در ارتباط با تولید محتوا و انتشار آن در رسانه‌های متنوع است.
 2. بازاریابی دیجیتال:  این بازاریابی به وسیله‌ی تجهیزات دیجیتال مانند: تلفن همراه، لپ تاپ ، تبلت و… انجام می گیرد و اینترنت در این بازاریابی یکی از ملزومات اساسی است.
 3. بازاریابی کلامی : در این بازاریابی مردم را در رابطه با محصول و خدمات خود به صحبت می‌گیرید  و این عمل مانند یک ویروس انتقال می‌یابد.
 4. بازاریابی کاتالوگ : این بازاریابی به صورت ساخت کاتالوگ و ارسال آن برای شرکت‌ها و… است .
 5. بازاریابی وابستگی: دراین نوع بازاریابی دو یا چند شرکت در برند سازی با هم و در کنار هم قرار می‌گیرند و هر دو از این بازاریابی و برند سازی سود می‌برند.

اشتباهات رایج در بازاریابی

وقتی تنوع در بازاریابی بالا می‌رود، لازم است که صاحبان شرکت‌ها تمام این راه ها را بدانند و خوب در مورد آن‌ها مطالعه داشته باشند تا به درستی و به صورت تمام و کمال آن را به کار بگیرند. چرا که اشتباهی کوچک در این روش‌ها باعث می‌شود تا برند به سمت نابودی برود یا فروش بیشتری را تجربه نکنند.

اشتباهات رایج بازاریابی و تبعات آن
اشتباهات رایج بازاریابی و تبعات جبران‌ناپذیر آن
 1. عدم شناسایی درست کسب و کار: اولین و مهم ترین چیزی که باید در بازاریابی  بدانیم این است که آن محصول، آن کسب و کار چه هدفی دارد و چه چیز را تولید می‌کند تا به درستی مشتریان را برای خرید آن محصول یا کسب و کار توجیه کنیم و فروش را بالا ببریم.
 2. عدم اطلاع از بازار هدف: زمانی که ما اطلاع درستی از بازار هدف نداریم و یا در بازار درست اقدام به بازار یابی نمی‌کنیم قطعا نمی‌توان انتظار جذب مشتری و فروش چندین برابری را داشته باشیم، باید به طور دقیق اطلاعاتی نظیر اینکه مشتریان چه خصوصیت‌ هایی دارند؟ در چه رنج سنی هستند ؟ چه ویژگی‌ها و تبلیغاتی می‌تواند آن‌ها را به خرید ترغیب کند و… را جمع آوری و بعد اقدام به بازاریابی کنیم تا موفق عمل بشویم.
 3. تولید محتوا بدون برنامه ریزی و استراتژی : این یکی از اشتباهات بزرگ بازاریابی کسب و کارهای تازه و نوپا است که برای پیدا کردن جایی در شبکه‌های مجازی و بازار گسترده ی این روزها اقدام به تولید محتوا بدون نظم و برنامه ریزی می کنند؛ اما باید بدانید هر کاری که قرار است انجام شود باید برنامه و پلنی داشته باشد تا بتواند به نقطه ی درست برخورد کند. اگر محتوایی بدون استراتژی و برنامه ریزی تولید شود، قطعا مخاطبان خود را جذب نخواهد کرد و در نتیجه فروشی اتفاق نمی‌افتد.
 4. عدم صبر و حوصله: یکی دیگر از اشتباهاتی که کسب و کارهای کوچک می‌کنند این است که بازاریابی نیاز به صبر و حوصله دارد، یک برنامه بازاریابی در مدت زمانی طولانی به بار می‌نشیند و مخاطب خود را جذب می کند. اما کسب و کارهای کوچک به سرعت ناامید می‌شوند و استراتژی و برنامه خود را کنسل می‌کنند .
 5. عدم هزینه مناسب در بازاریابی: گاهی مدیران به این موضوع اعتقاد ندارند که برای بازاریابی درست و دریافت بازخورد مناسب نیاز است که هزینه هایی متحمل شوند و سعی می‌کنند بدون پرداخت هزینه موفقیت کسب کنند و این گونه است که از سایر رقبا عقب می‌مانند.
 6. عدم تولید محتوای قوی : وقتی محتواهای درست و قوی در شبکه‌های مجازی آپلود نشود قطعا در بازار جایی پیدا نخواهید کرد، باید سعی شود محتواهایی قوی و جذاب تولید شود تا مشتریان را به صورت ناخودآگاه به سمت خرید از شما سوق دهد و اینگونه فروش بالا را تجربه خواهید کرد.
 7. عدم استفاده از ابزارهای آنالیز عملکرد:  بعد از تولید محتوا و بارگذاری آن باید مرتب آن را آنالیز کرد تا بدانید مشتریان و مخاطبین شما از چه مواردی بیشترین بازدید را داشته‌اند و مورد علاقه‌ی آن‌هاست و کدام موارد مورد علاقه آن‌ها نیست تا در تولید محتواهای بعدی این موارد را اعمال کنید.
 8. عدم توجه به عملکرد رقبا: باید در هرلحظه رفتار رقبا را بررسی کنید و عوامل موفقیت آن‌ها را بررسی کنید تا از روند آن‌ها در استراتژی‌های خود استفاده کنید.
  به نظر شما چه اشتباهات رایج بازاریابی دیگری می‌تواند فروش و مارکتینگ را به نابودی بکشاند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + یازده =