خانه داری, دکوراسیون, مجله اینترنتی

دکوراسیون خانه های کوچک

بهترین دکوراسیون خانه های کوچک

دکوراسیون خانه های کوچک چگونه باید باشد ؟
داشتن خانه بزرگ با حیاط و باغچه ای زیبا آرزوی بیشتر افراد است.
اما یکی از نتایج افزایش جمعیت مخصوصا در شهرهای بزرگ این است که فضای کافی برای زندگی وجود ندارد و ما مجبوریم در خانه های کوچک، با اتاق های کوچک زندگی کنیم. واحدهای آپارتمانی کوچکی که گاهی باورمان نمی شود یک زوج یا یک خانواده چهار نفره بتوانند در آن زندگی کنند.
اما در هر صورت، در اغلب اوقات چاره ای جز پذیرش این وضعیت نداریم. البته اگر اطلاعات کافی در مورد دکوراسیون مناسب خانه های کوچک داشته باشیم و بتوانیم اصولی را که در ادامه این مقاله آمده است در چیدمان منزل خود رعایت کنیم، کمبود جا و کوچکی خانه، دیگر چندان به چشم نخواهد آمد و آزار دهنده نخواهد بود.
بنابراین اگر شما هم علاقه مندید درمورد چیدمان مناسب برای منازل کوچک اطلاعاتی کسب کنید، یا حتی اگر خانه کوچکی ندارید، اما می خواهید بدانید چگونه فضای خانه خود را بزرگ تر و دل بازتر نشان داده و بهتر از آن بهره ببرید، ادامه این مقاله را مطالعه نمائید.

نکات مهم برای دکوراسیون خانه های کوچک

در این بخش همان طور که گفته شد، قصد داریم نکاتی را مطرح نمائیم به شما کمک می کند چیدمان مناسبی را حتی در فضاهای کوچک داشته باشید. دقت کنید که این نکات بر دو اصل استوار است :

  1. دکوراسیون باید به گونه ای باشد که فضا را خلوت تر و بزرگ تر جلوه دهد.
  2. دکوراسیون باید به صورتی انجام شود که بتوان استفاده بهینه ای از آن به عمل آورد.

با بیان این مقدمه اصول مهم دکوراسیون خانه های کوچک را بیان می کنیم .

چه رنگی اتاق را بزرگتر نشان می دهد

استفاده از رنگ های روشن مانند سفید یا کرم، با روشن کردن محیط و خلوت تر نشان دادن آن، باعث می شود کوچکی فضا چندان به چشم نیاید. این در حالی است که رنگ های تیره دقیقا نتیجه بر عکس دارند. بنابراین مطابق سلیقه خود، یک رنگ یا ترکیبی از رنگ های روشن و ملایم را برای دیوارها انتخاب کنید.

نورپردازی مناسب در منزل

داشتن یک طرح مناسب برای نورپردای کافی در یک فضای کوچک، مشابه رنگ های روشن که در بخش قبل به آن اشاره شد، عمل نموده و فضا را بازتر نشان می دهد. بنابراین با تنظیم صحیح نور در بخش های مختلف خانه، بهترین استفاده را از فضایی که در دسترس شماست ببرید.

کاغذ دیواری مناسب خانه های کوچک

می توانید به جای رنگ امیزی دیوارها با رنگ های روشن، در برخی از بخش های خانه، از کاغذ دیواری با رنگ های روشن و طرح های ریز و خلوت استفاده کنید. دقت کنید طرح های درشت کاغذ دیواری برای فضاهای کوچک، چندان مناسب نیستند و ممکن است تاثیر منفی در خلوت یا روشن نشان دادن خانه داشته باشند.

دکوراسیون خانه های کوچک
کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه های کوچک

تقسیم بندی فضای داخلی خانه

اگر خانه کوچکی داشته باشید می توانید به جای داشتن اتاق های کوچک، با استفاده از پرده های عمودی یا پارتیشن، فضای خود را بخش های کوچک تقسیم کنید و در مواقع مورد نیاز نیز پرده یا پارتیشن را جمع کنید. مثلا میتوانید میز کار و صندلی خود را در گوشه هال یا پذیرائی قرار داده و با یک پارتیشن زیبا ان را از فضای اصلی جدا کنید.

استفاده از وسایل کم جا برای خانه های کم جا

برای بهره بردن از فضای موجود در خانه، وسایلی وجود دارند که استفاده از آن ها موثر است. در واقع هدف از این کار این است که اولا لوازمی را استفاده کنید که خود جای کمی را اشغال کنند. دوما وسایلی که بتوانند برای شما فضا باز کنند! در ادامه به توضیح در این باره می پردازیم.

لوازم منزل کم جا و تاشو کدامند

  1. گزینه اول شامل قفسه یا شلف و طاقچه هایی است که میتوانید بسته به سلیقه و نیاز خود روی دیوارها تعبیه کرده و به جای قرار دادن میزها یا کمدها که به مراتب بزرگتر هستند، از آنها استفاده کنید. مسلما چنین وسایلی که روی دیوار نصب می شوند، جای شما را کمتر اشغال کرده و محل مناسبی برای قرار دادن اشیای مختلف هستند.  به طور مثال یک قفسه برای کتاب ها، یا برای مجسمه ها و لوازم تزئینی و همچنین برای قرار دادن گلدان ها. در مقاله فایده لوازم چوبی در دکوراسیون درباره چنین لوازمی توضیحات بیشتر ارائه شده است.
  2. گزینه دوم استفاده از پارتیشن هایی است که به صورت تقسیم بندی شده و دارای قفسه هستند که علاوه بر تقسیم بندی فضا، می توانند لوازم دکوراتیو یا کتابهای شما را در خود جای دهند.
  3. همچنین توصیه می شود تا حد امکان، از میزهایی استفاده کنید که گرد هستند. زیرا چیدمان صندلی اطراف میزهای گرد به مراتب فضای کمتری نسبت به میزهای مربع یا مستطیل شکل، اشغال می کند.
  4. همچنین از میز و تختخواب هایی که دارای کشو بوده و لوازم مورد نظر شما را در خود جای می دهند، استفاده کنید. در این صورت هم از لحاظ فضا و هم از لحاظ هزینه صرفه جویی کرده اید. مثال به جای داشتن یک کمد اضافه در اتاق خواب، از کشوهای زیر تختخواب، استفاده می کنید. مبل های تاشو نیز نمونه مناسبی از وسایل کم جا هستند.

استفاده بهینه از فضا در دکوراسیون خانه های کوچک

نمونه بارز وسایلی که موجب استفاده بهینه از فضاهای کوچک می شوند، ساخت یک کتابخانه یا قرار دادن وسایلی مانند کمد در زیر پله ها است. این کار علاوه بر ایجاد تنوع، موجب می شود از فضایی که ظاهرا بی استفاده است، بهترین استفاده را ببرید و همچنین مقداری فضای خالی در جاهای دیگر برایتان باز شود.

عدم استفاده از وسایل بی کاربرد یا کم کاربرد در خانه

اگر می خواهید خانه کوچکی بخرید، وسایلی کمتر و ضروری را بخرید. یا اگر پس از چیدن وسایل منزل، متوجه شدید فضای شما کافی نیست، لوازمی که چندان به کار نمی آیند را بفرشید یا ببخشید ! خلاص شدن از وسایلی که در سال چندین بار از آن استفاده می کنید یا بیشتر جنبه دکوری دارند، مسلما چندان کار مفیدی خواهد بود.
در پایان یادآور می شویم که ما مهم ترین اصول مربوط به دکوراسیون مناسب خانه های کوچک را بیان کردیم. اما شما همیشه با کمی خلاقیت و تفکر صحیح، می توانید از کمترین فضای موجود، بهترین استفاده را برده و بیشترین جذابیت را در آن ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − 5 =