زیورآلات و اکسسوری, مجله اینترنتی, مد و زیبایی

طلای سفید یا زرد؟

آشنایی با انواع رنگ طلا

آیا شما برای خرید جواهرات خود بر سر دوراهی طلای سفید یا زرد قرار گرفته‌اید؟ طلای سفید و طلای زرد دونوع از رنگ‌های رایج هستند که تفاوت آن‌ها در نوع و میزان آلیاژهای به کار رفته در ساخت طلا است. ما در این مقاله قصد داریم به آشنایی با انواع رنگ طلا و همچنین عیار و ویژگی‌های طلای سفید و زرد بپردازیم. پس اگر در آستانه خرید حلقه ازدواج و سرویس‌های طلا هستید حتما تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

طلا باارزش‌ترین فلز در دنیا

طلا یکی از گران‌بهاترین فلزها در جهان است و از معادن به‌صورت سنگ استخراج می‌شود. طلای خالص به رنگ زرد است و علاوه بر این که در ساخت جواهرات و سکه‌های طلا به کار می‌رود، کاربردهای فراوانی در زمینه دندان‌پزشکی، ساخت شیشه‌های رنگی و تولید سیم‌های الکتریکی نیز دارد.

آشنایی با انواع رنگ طلا

طلا فلزی بسیار نرم است که استفاده از آن به صورت خالص برای ساخت جواهرات بسیار سخت است. برای ایجاد استحکام لازم برای ساخت انواع گردنبند، انگشتر، گوشواره و دستبند آن را با آلیاژهای دیگر ترکیب می‌کنند. میزان ترکیب طلا با آلیاژهای به‌کاررفته در ساخت طلا مشخص‌کننده رنگ نهایی طلا هستند. زرد، سفید و رز گلد (Rose Gold) از انواع رنگ طلا هستند. در ساخت طلای سفید حداقل از یک فلز سفید مانند پالادیوم، نقره یا نیکل استفاده شده است. در صورت ترکیب طلا با فلزهای رنگ قرمز مانند مس، طلا به رنگ مایل به صورتی در خواهد آمد که آن را طلای رزگلد می‌نامند. در سال‌های اخیر با استفاده از آبکاری طلاهای سیاه‌قلم و شکلاتی نیز تولید شده‌اند.

آشنایی با انواع مختلف رنگ طلا
تنوع رنگ طلا

منظور از عیار در طلا چیست؟

پس از آشنایی با انواع رنگ طلا بد نیست که در همین‌جا با عیار طلا نیز آشنا شوید. همان‌طور که اشاره کردیم جواهرات با ترکیب طلا و آلیاژهای دیگر مانند پالادیوم، نقره یا نیکل و مس ساخته می‌شوند. عیار طلا درواقع نشان‌دهنده میزان خلوص طلا و سایر آلیاژهای به‌کاررفته در طلا است. حتما اصطلاح طلای ۲۴، ۱۸ و ۱۴ عیار را شنیده‌اید. در طلای ۲۴ عیار کاملا از طلای خالص و در طلای ۱۸ عیار از ۷۵ درصد طلا و ۲۵ درصد از فلزهای دیگر استفاده شده است. پس هرچه عیار بالاتر باشد به این معنی است که درصد طلا بیشتر از سایر آلیاژهای ترکیب شده است. در ایران از استاندارد طلای ۱۸ عیار به دلیل دوام بیشتر آن استفاده می‌کنند.

ویژگی طلای سفید

انواع طلاهای سفید با ترکیب طلا و آلیاژهای پالادیوم، نیکل و نقره ساخته می‌شوند و در آخر کار برای درخشندگی آن‌ها را با رودیوم می‌پوشانند. زیرا طلای سفید به رنگ خاکستری روشن و بدون درخشندگی است. رودیوم باعث دوام بیشتر طلای سفید نیز می‌شود.

مزایا و معایب طلای سفید

از مزایای طلای سفید می‌توان به این نکته اشاره کرد که به دلیل رنگ خنثی این طلا، انواع سنگ‌های قیمتی برای تزئین آن بسیار زیبا هستند. از معایب طلای سفید نیز به مقاومت کم و هزینه‌های بالای تعمیرات می‌توان اشاره کرد؛ زیرا روکش رودیوم طلای سفید به‌مرور زمان درخشش خود را از دست می‌دهد و نیاز به آبکاری مجدد دارد. همچنین با هر بار تعمیر یا تغییر اندازه نیاز به آبکاری مجدد نیز به وجود خواهد آمد.

طلای سفید
طلای سفید: زیبا، اما پر هزینه

ویژگی طلای زرد

در ساخت طلاهای زرد نیز از آلیاژهای دیگر مانند نیکل برای استحکام طلا استفاده می‌شود. درصورتی‌که عیار طلای زرد بالاتر باشد، یعنی از درصد فلزات کمتری در ساخت آن استفاده شده که این به معنی است که استحکام آن کمتر و درخشندگی آن بیشتر است.

مزایا و معایب طلای زرد

از مزایای طلای زرد به ظاهر زیبا و کلاسیک آن و همچنین هزینه‌های کم تعمیرات می‌توان اشاره کرد. البته طلای زرد نسبت به طلای سفید در مقابل خراشیدگی و ضربات، قابلیت آسیب پذیری بالاتری دارد.

طلای سفید یا زرد؟

انتخاب طلای سفید یا زرد کاملا به سلیقه شخصی بستگی دارد. بهتر است هنگام خرید طلای سفید یا زرد به رنگ پوست خود توجه داشته باشید. افرادی که پوست‌ روشن دارند طلای سفید و افرادی که رنگ پوست تیره‌تری دارند طلای زرد بیشتر برای آن‌ها مناسب است.

سخن آخر در مورد انواع رنگ طلا

طلای زرد و طلای سفید هر دو دارای ارزش و زیبایی زیادی هستند. انتخاب آن‌ها کاملا جنبه شخصی دارد، البته میزان آسیب‌پذیری و هزینه‌های تعمیرات آن‌ها را در تصمیم نهایی خود در نظر داشته باشید. با تمام این توضیحات شما طرفدار کدام رنگ از طلا هستید و چرا؟ خوشحال می‌شویم نظرات خود را با آکوکالایی‌ها در میان بگذارید.
همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله مزایا و معایب اکسسوری های استیل را هم بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + 16 =