خانه داری, دکوراسیون اتاق کودک, مجله اینترنتی

شروع رشد و خلاقیت از دکوراسیون اتاق کودک

تاثیر دکوراسیون بر روحیه کودک

درونی کردن فرهنگ برای کودکان در حوزه رشد و تربیت از مهم‌ترین دغدغه‌های مادران و پدران فداکار است. اصول تربیتی کودکان به قدری گسترده است، که پیشرفت در این حوزه تنها محدود به مطالعه‌ی مطالب تئوری نیست؛ بلکه امروزه با روش‌هایی جدید در صنعت و تولیدات دامنه عوامل تاثیرگذار بر شخصیت کودکان به تاثیر دکوراسیون بر روحیه کودک و همچنین نقش اشیاء، اسباب بازی‌ها و نوع عملکرد اطرافیان نیز رسیده است.

تاثیر دکوراسیون بر روحیه کودک

فضایی که کودک در آن تربیت می‌شود بسیار در نوع تربیت و رشد کودک موثر است. به همین علت حتی در انتخاب نوع رنگ و اصول هارمونی رنگ‌ها به حد  زیادی دقت و توجه لازم است تا آرامش به کودک منتقل شود. ضمن این موارد با توجه به رشد تدریجی کودکان، زمانی که آن‌ها وارد مرحله شکل گیری شخصیت و توجه و تمرکز بر گزاره‌های اطراف می‌شوند در این هنگام نقش اشیاء، دکوراسیون و محیط در نوع تربیت آن‌ها پر‌رنگ تر می‌شود. در مقاله چیدمان صحیح اتاق کودک در این باره توضیحات بیشتری ارائه کرده‌ایم.

چینش اسباب بازی‌ها در دکوراسیون اتاق کودک

اسبای بازی‌ها از دوران کودکی نقش موثری در شکل گیری شخصیت کودکان و بهبود روابط بیرونی آن‌ها دارند. علاوه بر این نوع زندگی و آینده آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. ژان پیاژه در اکثر موارد پیشنهادهایی جهت دقت در خرید اسباب بازی‌ها دارد، چرا که نوع اسباب بازی‌ها می‌توانند عاطفه و روان کودکان را تحت تاثیر قرار دهند. البته اسباب بازی‌ها در رشد تخیل و تفکر کودکان بسیار موثر هستند. به یاد داشته باشید خرید اسباب بازی‌هایی که کار کردن با آنها دشوار است، باعث عدم اعتماد به نفس در کودکان می‌شود. در چینش دکوراسیون اتاق کودک از اسباب بازی‌هایی استفاده کنید که کودکان را در نگاه اول به سمت تفکر و پویایی بکشاند و روحیات خلاق‌تری را برای آن‌ها ایجاد کند.

نقش مهم اسباب بازی در رشد کودک
نحوه چیدمان اسباب بازی ها در اتاق کودک اهمیت دارد

نقش نمادها و دیوارکوب‌ها در دکوراسیون

با توجه به تاثیر دکوراسیون بر روحیه کودک استفاده از نمادها و دیوارکوب‌ها در شکل‌گیری هویت و درونی کردن ارزش‌ها برای کودکان بسیار مفید است. امروزه نمادها و دیوارکوب‌های فراوانی با طرح‌هایی مخصوص به کودکان در حال تولید است و گزینه بسیار مناسبی جهت استفاده در دکوراسیون اتاق کودک هستند. دیوارکوب‌ها که از ساده‌ترین مواد ساخته شده‌اند و با نقاشی و طرح‌هایی که دارند همیشه می‌توانند مفاهیم و ارزش‌های فرهنگی را به ذهن کودک جهت تفکر و تخیل منتقل کنند. بر روی این دیوارکوب‌ها گاهی از عکس شخصیت اسطوره‌ها و داستان‌ها، عروسک‌ها و نوستالژی‌ها استفاده می شود. تصاویر خود به تنهایی نقش مهمی در ایجاد خلاقیت و تفکر در ذهن کودکان دارند و در کنار دیوارکوب‌های سفالی می‌توانید از خود اسباب بازی‌های سفالی که با عنوان «چرخ سفالگری یا ست سفالگری باتری خور» در بازار موجود هستند برای رشد خلاقیت فکری و تفکر و پیشرفت حل مسئله استفاده کنید. در این زمینه لازم است توضیحات بیش‌تری را در بخش بعدی ارائه دهیم.

فوت کوزه گری برای کودکان

با توجه به تولیدات جدید اسباب بازی‌ها در بازار امروز چرخ‌های سفالگری برای کودکان موجود هستند. در این پک‌‌های بازی وسایلی چون رنگ، قلم‌مو، صفحه سفالگری و ابزارهای مربوط به کوزه گری وجود دارد. این اسباب بازی کودکان را به ساخت کوزه تشویق می‌کند.

چرخ سفالگری اسباب بازی
چرخ سفالگری اسباب بازی باعث پرورش خلاقیت کودک می‌شود

در واقع دیوارکوب‌ها در تزیین دکوراسیون اتاق کودک مورد استفاده قرار می‌گیرد و هرچقدر که جذاب‌تر باشند کودکان را به سمت سفالگری و پیدا کردن مهارت‌هایی مشابه سوق می دهند.

نقش سفالگری در روحیه و تربیت کودکان

قدیم‌تر‌ها خاک بازی یکی از مهم‌ترین سرگرمی کودکان کوچه و بازار بود، کم کم با توجه به تولید پیشرفته‌ی اسباب بازی‌ها، اسباب بازی‌های الکترونیکی و جدید جایگزین خاک بازی شدند. در قدیم بهبود و کشف مهارت‌های کودکان، افزایش خلاقیت و یادگیری با استفاده از ساخت و سازهایی که توسط آب و گل انجام می‌شد، برای کودکان بسیار مفید بود هر چند که کنترل موارد و نکات بهداشتی در این زمینه کاری دشوار بود. اما جالب است بدانید بازی با آب و گل در ایجاد آرامش و جلوگیری از حالت‌های پرخاشگرانه کودکان بسیار کارساز بوده، در واقع مهارت حل مسئله، آموزش نظم و انضباط به کودکان با استفاده از شغل سفالگری و این هنر به خوبی جهت تربیت و هویت کودکان قابل اجراست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 2 =