خانه داری, دکوراسیون, مجله اینترنتی

انواع کمد دیواری‌ها و ذکر چند نکته ضروری

ویژگی های یک کمد دیواری مناسب

شهرها روزبه‌روز بزرگ‌تر می شوند و خانه‌ها کوچک و کوچک‌تر. به همین خاطر باید فضایی باشد تا بتوان وسایل و ملزومات زندگی را داخل آن گذاشت که در عین حال فضای کمی از خانه را اشغال کند. به همین خاطر کمد دیواری وارد دکوراسیون داخلی شد. کمدهای دیواری به خاطر اینکه روی دیوار نصب می‌شوند، علاوه بر این که فضای خوبی برای ذخیره وسایل به ما می‌دهند، شکل و شمایل اتاق را به هم نمی‌زنند. در اصل باعث زیباتر شدن اتاق‌ها می‌شوند. تنها معضلی که کمد‌های دیواری دارند این است که بعد از نصب قادر به تعویض آن نیستیم، پس باید در همان ابتدا تمام جوانب را در نظر بگیریم تا بتوانیم به خوبی از آن استفاده کنیم. در این مطلب ما به ویژگی های یک کمد دیواری مناسب که پیش از انتخاب و نصب کمد دیواری باید مورد توجه قرار گیرد اشاره می‌کنیم.

ویژگی های یک کمد دیواری مناسب

پس از اشاره به مزایا و معایب کمد دیواری، همان‌گونه که گفتیم در این قسمت به مهم‌ترین ویژگی های کمدهای دیواری که باید هنگام انتخاب آن‌ها در نظر گرفت، می‌پردازیم. پس از آن نیز انواع کمد دیواری را به شما معرفی می‌کنیم.

جنس کمد دیواری

در گذشته از چوب برای ساخت کمد دیواری استفاده می‌شد. اما چوب، وزن و هزینه زیادی داشت و به مرور MDF جایگزین آن شد و امروزه از ام دی اف با روکش‌های متفاوت در ساخت کمدهای دیواری استفاده می‌شود. البته امروزه در ساخت کمد دیواری از پلی گلاس و هایگلاس هم استفاده می‌شود که در عین حال که بسیار زیبا و بادوام هستند، از MDF گران‌تر می‌باشند.

چهارچوب کمد دیواری

یکی از ملزومات اصلی در ساخت کمد چهارچوب است. پس باید محکم و با استحکام بالا باشد تا وقتی وسایل زیادی داخل کمد گذاشته می‌شود، کمد بتواند وزن زیاد آن‌ها را تحمل کند و در اصطلاح شکم ندهد. در ساخت کمد از چهارچوب فلزی و یا چهارچوب ام دی اف دوبل استفاده می‌کنند. اگر از آهن استفاده شود، دوام و استحکام بالاتری را شاهد خواهید بود.

دستگیره کمد دیواری چگونه باید باشد؟

شاید این قسمت به نظر شما اهمیت زیادی نداشته باشد، اما اگر دستگیره‌ها ظاهر و جنس خوب نداشته باشند، علاوه بر اینکه زیبایی اتاق را از بین می‌برند، بعد از مدتی نیاز به صرف هزینه مجدد خواهید داشت. در انتخاب دستگیره کمد دیواری حتما ظاهر، تناسب اندازه و جنس آن‌ها با بدنه کمد را مد نظر قرار دهید.
نکته مهمی که می‌توانید در ساخت کمد دیواری در خانه‌های با متراژ پایین در نظر بگیرید، استفاده از کمدهای ریلی برای صرفه جویی در فضا است.

ویژگی های دستگیره کمد دیواری
دستگیره کمد دیواری باید با رنگ و جنس آن هماهنگ باشد

فضای کمد

 • این قسمت مربوط به مکانی است که قرار است کمد دیواری در آنجا قرار گیرد. در اتاق پذیرایی نیازی به کمد بزرگ و جادار نیست، ولی در اتاق خواب حتما باید کمد بسیار جادار باشد.
 • به این نکته هم توجه داشته باشید که کمد دیواری برای قراردادن وسایل مهم و حساس و گران‌‌قیمت مناسب نیست .

انواع کمدهای دیواری

پس از بیان ویژگی های یک کمد دیواری مناسب می‌خواهیم انواع کمد دیواری را بررسی کنیم. دقت کنید که ما کمدهای دیواری را از دو جنبه دسته بندی می کنیم: یکی از لحاظ نوع درب کمد و دیگر از لحاظ نوع کارایی.

انواع کمد دیواری از لحاظ مدل درب

برای کمدهای دیواری برحسب فضایی که در آن قرار می‌گیرند، انواع متفاوتی از درب‌ها طراحی می‌شود که عبارتند از:

 • درب لولایی: ابتدایی‌ترین درب‌ها، درب لولایی بوده است که هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است در این نوع کمدها چون درب روی بدنه نصب می شود، پس فضای داخلی کمد را کمتر اشغال می‌کند. اما از طرفی هم چون درب‌ها باز و بسته می شوند، فضای اتاق را اشغال می‌کنند. اما این درب‌ها عمر و ماندگاری زیادی دارند.
 • درب ریلی: درب‌های ریلی نیازمند دو ریل موازی می‌باشند. بنابراین در موقعیت ثابتی قرار ندارند و امکان زودتر خراب شدن آنها به مراتب بیشتر می‌باشد. اما فضای کمتری را اشغال می کند.
کمد دیواری با درب ریلی
درب ریلی باعث می‌شود کمد دیواری جای کمتری اشغال کند
 • درب آکاردئونی: از جدیدترین درب‌هایی است که برای کمدهای دیواری انتخاب می‌شود.

انواع کمدهای دیواری از لحاظ کارایی

کمدها از نظر کارایی دسته بندی متفاوتی دارند:

 • کمد دیواری توکار: این کمدها داخل اتاق‌ها تعبیه می‌شود و فضای کمی اشغال می‌کند. این کمد برای قرار دادن وسایل انتخاب خوبی است و از طرفی هم دکوراسیون خانه را زیبا می‌کند.
 • کمد دیواری کلاسیک: این کمدهای قدیمی در خانه‌های قدیمی هستند. معمولا درهای آن‌ها لولایی است و به همین علت برای خانه‌های کوچک مناسب نیستند. ارتفاع بلندی به اندازه ارتفاع خانه دارند و معمولا کل یک دیوار را به خود اختصاص داده‌اند. بیشتر برای آویزان کردن لباس و نگهداری رخت خواب‌ها استفاده می شوند.
 • کمد دیواری کشویی: همانطور که از نامشان می‌توان حدس زد این کمدها کشو دارند. البته معمولا به صورت مکمل با دیگر کمدهای دیواری استفاده می‌شوند.
 • کمد بدون درب: این کمدها در چیدمان مدرن استفاده می‌شوند تا از خود وسایل بتوان به عنوان ویترین استفاده کرد. پس باید همیشه مراقب مرتب بودن این کمدها باشید.
 • کمد دیواری آینه‌ای: برای بزرگ‌تر نشان دادن فضای خانه می‌توانید سطح خارجی کمد را با آینه بپوشانید. با اینکار می‌توانید از خرید آینه هم خود را بی‌نیاز کنید.
کمد دیواری آینه ای
می‌توان سطح خارجی کمد دیواری را با آینه پوشاند
 • کمد دیواری سراسری: با این نوع می‌توانید فضای بیشتری برای ذخیره کردن و نگه‌داری وسایلتان داشته باشید. اما بهتر است این کمدها در اتاق‌های بزرگ و روشن استفاده شود تا فضای اتاق گرفته نشود.

در آخر باید گفت: کمد دیواری باید دارای کشو و یا قفسه باشد و یا مجهز به کتابخانه، داشتن آینه و میز لوازم آرایش نیز کاملاً به سلیقه شما و فضای لازم برای آن‌ها وابسته است.

ما در مقاله دیگری با عنوان آشنایی با انواع کابینت، مدل‌های مختلف کابینت را نیز بررسی کرده‌ایم تا به شما در چیدمان بهتر بخش‌های مختلف خانه کمک کند. زیرا کابینت‌ها نیز مانند کمدها، نقش مهمی در چیدمان و نظم بخشیدن به خانه، بازی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 3 =