عبور و مرور (فرهنگ), نکات طلائی و آموزش

مادر روزت مبارک

روز مادر در ایران و جهان

Bonne fête maman
Gelelicituud
Herzliche Grüsse zum Muttertag
Dia de la madre Festa della mamma
مادر واژه‌ای است که در تمام دنیا یک معنی را می‌دهد، ایرانی باشی، یا انگلیسی‌زبان، فرانسوی باشی یا آلمانی، چینی باشی یا افغان تفاوتی نمی‌کند مادر در هر صورت مظهر پاکی و لطافت است، امادر سرچشمه‌ی تمام خوبی‌هاست و برای هر فردی با هر نژادی عزیز و گرامی است. روز مادر در ایران و جهان به خاطر تقدیر از مقام او در تقویم‌ها ثبت کرده‌اند.

روز مادر در ایران و جهان

در تمام دنیا به خاطر بزرگی و عظمت مادر، روزی را به او اختصاص داده‌اند تا یک روز به‌طور ویژه از او سپاسگزاری کنند و او را قدر نهند. در تمام فرهنگ‌های دنیا مقام او قابل ستایش است. در این مطلب به تاریخ و دلایل نام نهادن روز مادر در ایران و جهان می‌پردازیم.

هدیه روز مادر در ایران و جهان
روز مادر در ایران و جهان و تهیه هدیه برای مادران زحمت‌کش

تاریخ روز مادر در ایران

روز مادر در ایران تغییرات زیادی کرده است، در ابتدا در پیش از انقلاب روز مادر ۲۳ آذرماه مصادف با سالگرد تأسیس بنگاه حمایت از مادران و نوزادان بود؛ ولی در سال ۱۳۳۹ چون این بنگاه خیریه به دستور رضاخان تأسیس‌شده بود و سعی داشت به خانواده‌های بی‌بضاعت در شهرها و روستاها کمک و خدمت‌رسانی کند به ۲۵ آذر تغییر یافت، سپس بعد از انقلاب سالروز تولد حضرت زهرا (س) تنها دختر پیامبر، اسوه‌ی بزرگی و پاک‌دامنی و ایثار به‌عنوان روز مادر در ایران تصویب شد.

روز مادر در دیگر نقاط جهان

در جهان تاریخ‌های متفاوتی برای تجلیل از مادران می‌توان یافت و برخلاف روز جهانی زن، روز مادر در هر کشوری متفاوت است.

  • برخی از کشورهای کاتولیک سالروز تولد حضرت مریم را به‌عنوان روز مادر جشن می‌گیرند.
  • در اوایل دهه ۱۸۵۰ میلادی، ریوس جارویس یکی از فعالین در حوزه زنان، انجمن‌هایی بانام فعالیت‌های روز مادر تشکیل داد شاید در ابتدا هدف این انجمن‌ها، کمک به سربازان مجروح جنگ بود؛ اما بعدها هدف اصلی آن‌ها ایجاد صلح و نزدیکی دشمنان سابق به یکدیگر شد. بعد از جنگ؛ روز دوستی مادران را راه انداختند و بعدها در سال ۱۸۷۰ بیانیه روز مادر را منتشر کرد که مورد استقبال قرار گرفت و نهایتاً در سال ۱۹۲۴ آمریکا یک‌شنبه دوم ماه می را به‌عنوان روز جهانی مادر معرفی کرد و بسیاری از کشورها آن را پذیرفتند.
  • روز مادر در فرانسه: فرانسوی‌ها عقیده دارند ناپلئون روز مادر را در فصل بهار برگزار می‌کرده است چراکه بهار فصل باروری و زایش است؛ اما امروزه در فرانسه روز مادر در ۷ ژوئن برگزار می‌گردد.
  • در کشور ژاپن، زادروز همسر وقت امپراتور را به‌عنوان روز مادر جشن می‌گیرند.
  • کشورهای عرب روز مادر را در بیست و یکم مارس جشن می‌گیرند.
  • بیشتر کشورهای اروپای شرقی روز مادر را در تاریخ هشتم مارس یعنی در روز جهانی زن جشن می‌گیرند.
  • در کشور ایتالیا روز مادر برای اولین بار در ۱۲ مه سال ۱۹۵۷ در شهر آسیزی جشن گرفته شد. انتخاب چنین روزی، ابتکار اوتلو میگلیوسی، کشیش کلیسای محله توردیبتو بود.

جشن روز مادر در ایران و جهان

به‌طور کل روز مادر جشن گرفته می‌شود تا به خودمان یادآوری کنیم که مادران سرچشمه‌ی مهر، مهربانی و عاطفه هستند هرچقدر هم که از آن‌ها سپاسگزاری کنیم؛ ذره‌ای از محبت‌ها و فداکاری‌هایشان را نمی‌توان جبران کرد.
در انتها اگر شما هم قصد خرید هدیه ای مناسب برای روز مادر را دارید تا به مادرتان نشان دهید که قدردان زحماتش هستید، می توانید از بخش خرید لباس راحتی زنانه در فروشگاه آنلاین آکوکالا دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − شش =