مجله اینترنتی, معرفی ها, نوشت افزارها

عبوری بر جاده‌ تولید مداد تراش‌ها

تاریخچه مداد تراش

مداد تراش‌‌ مناسب و کاربردی از خانواده‌ لوازم التحریر و‌ نوشت افزارها است. در هر شهر کتابی در قسمت فروش لوازم التحریر‌ دخترانه و پسرانه، تراش‌ها‌ی فانتزی و کلاسیک را کنار مداد‌های رنگارنگ می بینیم. در این مقاله همراه می شویم با تاریخچه مداد تراش و دنیای متنوع آنها.

تاریخچه مداد تراش

مدادتراش‌ همراه همیشگی مداد و پاک کن و دیگر لوازم التحریر دخترانه و پسرانه است. اما رابطه‌ صمیمی‌تری با مداد‌ها دارند تا دوباره به آن‌ها انرژی بدهند و مدادها را تیز و سرحال‌تر کنند. بدنه‌ مداد‌های موجود معمولا سیاه‌ ‌و رنگارنگ هستند.
در واقع مداد‌هایی که تنه سیاهی دارند را تراش‌ فانتزی‌ شیک و دوست‌داشتنی از دنیای تاریک رها می‌کند و فرصت فعالیت را به آن‌ها می‌دهد.
هر بار که مداد تراش‌‌های فانتزی تن مداد‌هارا تراش می‌دهند در واقع درست است که مدادها با تراش خوردن قد کوتاه‌تری پیدا می‌کنند اما تراش‌های چوبی زیبا و تراش‌های فانتزی و تراش‌های رومیزی ساکن، جان مداد‌ها را صیقل می‌دهند و روشن می‌کنند.
اما این که خودتراش‌ها به چه شکلی دوست مداد‌ها و عضو خانواده لوازم التحریر و همراه لوازم هنری شدند را در عنوان بعدی توضیح خواهیم داد.

قصه‌ اولین مداد تراش‌‌ کلاسیک

قبل از تولد مداد تراش‌‌ کلاسیک‌ و فانتزی، انسان‌ها ابزار نوشتن خودشان را با هر وسیله تیزی می‌تراشیدند.
مثل: چاقو، تیغ تیز، سمباده‌های درشت و سخت و … .
اما کار تراشیدن با این وسایل ضمن سخت بودن، پر خطر هم بود. زیرا ممکن بود تراشه‌های مداد یا نوشت‌افزار دیگری‌ وارد چشم شود یا تیغ تراش باعث آسیب به دست‌ها شود.
اما در سال ۱۸۲۸ میلادی ریاضیدان فرانسوی به نام برنارد لاسیمون اولین مداد‌تراش را با هدف بالایی در کیفیت و محافظت و خلاقیت اختراع کرد. در این خلاقیت ایجاد یک مکعب چوبی اطراف مداد تراش امتیاز بالایی بود.
مداد تراش با زاویه ۹۰ درجه در بین یک جعبه چوبی قرار گرفته بود. که هم کار تراشیدن را آسان می‌کرد، هم از سلامت انسان ها و آسیب رساندن به دست ها محافظت می‌کرد. بر خلاف تصور شما شاید کار تراشیدن آسان‌تر باشد اما این اختراع یک عیب بزرگ داشت، آن هم نبود یک محفظه مخروطی بود.
با اینکه افراد دیگری بعدها به ساخت این مداد تراش‌‌ جهت بهبود کیفیت کمک کردند، اما نکته حائز اهمیت این است که برنارد لاسیمون نخستین قدم را برداشت و نقش تاریخی خوبی را ایفا کرد و این قدم به تنهایی خدمت بزرگی در حوزه تولید لوازم تحریر بود.

سمپلی از مداد‌ تراش‌های کلاسیک و فانتزی

بعد از دانستن تاریخچه مداد تراش می خواهیم با مداد تراش‌‌ کلاسیک، مداد‌‌ تراش‌ دو قلو، مداد تراش‌ منشوری، مداد‌تراش رومیزی یا ساکن، مداد تراش‌ برقی، مداد تراش فانتزی آشنا شویم.
تراش ساده یا کلاسیک: مداد‌تراش‌ اختراع برنارد لاسیمون دارای امتیاز محافظت در برابر آسیب اما با روشی غیر آسان و دشوار.
تراش منشوری ساده: تراش منشوری اختراع دیس استواکس دارای امتیاز ایجاد یک محفظه مخروطی اطراف تیغ تیز اما غیر قابل حمل.
تراش‌ منشوری ساده قابل حمل: تراش منشوری اختراع والتر فوستر ایجاد یک محفظه مخروطی اما با عیب ثابت بودن مداد یا مداد تراش‌‌ و دارای امتیاز قابل حمل بودن.
تراش‌ مکانیکی یا تراش رومیزی: اختراع جان لی لاو اولین امتیاز تراش رومیزی یا تراش مکانیکی برطرف شدن نقص‌ها بود. همچنین ساده و قابل حمل و ایجاد یک چرخه جهت تراشیدن آسان مدادها. این اختراع پیشینه همان تراش‌ رومیزی است که البته تراش مخزن‌دار است که امروزه در بازار در طرح‌های مختلفی ارائه می شود. تراش مخزن‌دار از جهت این که مخزن حکم سطل زباله را دارد و منزلی برای خرده مدادهاست و موجب راحتی شده است، مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است.

مداد تراش رومیزی
مداد تراش های مکانیکی

تراش فانتزی که امروزه در طرح‌های مختلفی در حوزه لوازم‌التحریر فانتزی و نوشت‌افزارها در برندهای فابر‌ کاستل و پیکاسو‌ ارائه می‌شود، محصولاتی مناسب جهت تکمیل لوازم تحریر‌ پیش‌دبستانی‌ها و دانش‌آموزان مقطع دبستان است. همچنین بد نیست بدانید شرکت آکو‌کالا تراش‌های فانتزی را در طرح‌هایی چون مدادتراش‌ طرح هویج‌ و مداد تراش و پاکن مخزن‌دار وارد بازار فروش کرده است.
مداد تراش برقی و یونیورسال: مدادتراش برقی که با باتری یا اتصال USB کار می‌کنند و مداد‌تراش برقی یونیورسال ‌جهت تراشیدن مداد شمعی پاستیلی و طراحی و گاهی مداد‌های ساده و مدادهایی با فرم‌های مختلف استفاده می‌شوند.

نکات مهم در خرید مداد تراش‌‌ اورجینال رومیزی و فانتزی

تیغه‌ تیز، بدنه مقاوم نسبت به ضربه، داشتن گیره‌ برای تراش مخزن‌دار، متناسب بودن با فرم مدادها‌ی فانتزی و ساده و همچنین داشتن ارزش پولی مناسب، مهم ترین نکات در خرید مداد تراش هستند.
در واقع نکته‌ای که در خرید مداد تراش های فانتزی و ساده در حوزه لوازم تحریر و تحصیل دارای اهمیت است، کیفیت و حفظ سلامتی و حمل آسان است. چرا که اکثر مداد تراش ها مورد استقبال کودکان و دانش‌آموزان بوده و استفاده بیش‌تر را توسط دانش‌آموزان و محصلان دارند.
دقت کنید که ضمن توجه به جذابیت در طرح، باید تمام نکات فوق رعایت شود.
امروزه مداد تراش مدرن ‌و کلاسیک نه تنها در چهارچوب لوازم التحریر بلکه گاهی در حوزه آرایشی بهداشتی هم مورد استفاده قرار می گیرد. به طوری که در حال حاضر ما شاهد مداد تراش‌های دوقلوی آینه دار هم هستیم.
اما در پایان قصه مدادتراش، مطالعه مقاله مدل‌های مختلف پاک کن را هم به شما پیشنهاد می‌کنیم تا بتوانید همراه خوبی برای تراشتان پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 17 =