خانه داری, مجله اینترنتی, نظافت

بهترین مواد شوینده و نظافتی شب عید

انواع مواد شوینده خانگی

در هیاهوی آغاز بهار، خانه‌تکانی یکی از رسم‌های دیرینه در بین مردم کشور ما است. خانم‌های خانه قبل از آغاز بهار به تمیز کردن خانه روی می‌آورند و در این‌ بین خانم‌هایی هستند که با وسواس زیاد از مواد شوینده و نظافتی زیادی استفاده می‌کنند و متأسفانه برخی از محصولات آن‌طور که باید از عهده تمیزکاری برنمی‌آیند، و گاهی هم به لوازم آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد می‌کنند. برخی از شوینده‌ها هم به دلیل غلظت بالا، در این ایام خانم‌ها را دچار مشکلات تنفسی شدید می‌کنند. از آنجا که آرزوی ما صحت و سلامت بانوان سرزمین ما است و از طرفی می‌دانیم که چقدر همراهان آکوکالا به تمیز بودن اهمیت می‌دهند، در این مطلب بهترین انواع مواد شوینده خانگی را که می‌توانند در این ایام کمک خوبی در تمیزکاری باشند، معرفی می‌کنیم.

مشکلات مواد شوینده در ایام عید

بی‌شک بیشتر خانم‌هایی که در حال خواندن این مطلب هستند، تجربه‌های ناخوشایندی از خانه‌تکانی و استفاده انواع مواد شوینده دارند. مشکلات آلرژیک و آسیب به ریه‌ها در این ایام بسیار زیاد است؛ چراکه بیشتر خانم‌ها تنها به تمیزی اهمیت می‌دهند و سلامت خودشان در الویت نیست. جدا از آسیب‌های جسمی، مواد نامناسب آسیب‌های زیادی به لوازم منزل هم وارد می‌کنند. شاید در ابتدای مصرف این مواد شوینده، تغییر آن‌چنانی بر کیفیت و ظاهر محصولات مشاهده نشود؛ اما پس از مدتی لوازم دچار آسیب زیادی می‌شوند. نمونه این آسیب‌ها خیلی زیاد است: تمیز کردن یخچالی که تنها چند ماه از خریداری آن گذشته است و با یک پاک‌کننده نامناسب بدنه آن به‌کل دچار پریدگی رنگ‌شده است یا شیرآلاتی که رنگ‌های آن‌ها کدر می‌شود و نمونه‌های بسیار دیگری نیز از استفاده و انتخاب مواد نامناسب وجود دارد. به‌هرحال همه خانم‌ها به طریقی این مشکلات را تجربه یا مشاهده کرده‌اند. تنها راه‌کار این مشکل شناخت مواد شوینده مناسب برای هر کاری است.

انواع مواد شوینده خانگی مناسب شیرآلات

یکی از لوازم و محل‌هایی که باید تمیز شود، شیرآلات آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی است. رسوب آب و لکه‌ها باعث کدر شدن آن‌ها می‌شود و آن درخشندگی لازم را نخواهند داشت. یکی از مواد شوینده مناسب برای تمیز کردن شیرآلات، اسپری مخصوص شیرآلات رافونه (Rafooneh) است که باعث درخشندگی شیرآلات می‌شود و رایحه بسیار خوبی دارد.

انواع مواد شوینده خانگی برای خانه تکانی
اسپری شیرآلات رافونه برای تمیز کردن سینک و شیرآلات بسیار مناسب است.

مواد شوینده مخصوص کاشی و سرامیک

از جمله قسمت‌هایی از منزل که باید به‌صورت دوره‌ای تمیز شوند، کاشی‌ها و سرامیک‌ها هستند. برای از بین بردن جرم‌های کاشی و سرامیک حمام باید از موادی استفاده کرد که هم قدرت پاک‌کنندگی عالی داشته باشد، هم باعث از بین رفتن مواد بین کاشی‌ها نشود. مایع جرم‌گیر هوم پلاس (Home Plus) ضمن این‌که قدرت خوبی در پاک‌کنندگی دارد؛ برخلاف سایر جرم‌گیرهای موجود در بازار، بوی تند نیز ندارد. برای تمیز کردن کاشی‌ها و سرامیک آشپزخانه که بیشتر محل تجمع چربی‌ها هستند، استفاده از چربی‌زداها توصیه می‌شود. چربی‌زدای سطوح سیف (Cif) به‌خوبی می‌تواند رضایت شما را در راحتی کار و تمیزی جلب کند.

انواع شوینده مناسب فرش و مبلمان

برای شستشوی فرش و مبلمان در منزل نیاز نیست به روش سنتی عمل کنید و آن‌ها را در حیاط منزل بشویید، یا به دست قالی‌شویی‌ها بسپارید. می‌توانید بدون دردسر جمع‌کردن و شستن به روش سنتی، از انواع مواد شوینده مخصوص مبلمان و فرش، برای از بین بردن لک‌ها استفاده کنید. شامپوهای فرش، کار را بسیار ساده کرده‌اند؛ با یک اسفنج و کمی آب از دست لکه‌ها راحت شوید. شامپوی فرش گلرنگ (Golrang)، اسپری مبل‌های پارچه‌ای دیپافو (Dipafo) و برای مبل‌های چرمی اسپری ایکومویست (Ecomoist) عملکرد خوبی در تمیزی و لکه بری دارند.

مواد شوینده مناسب گاز و هود

گاز و هود یکی از پردردسرترین مکان‌ها برای تمیزکاری هستند. از بین بردن چربی‌ها کاری سخت و زمان‌بر است؛ اما خوشبختانه مواد تمیزکننده برای تمیز کردن این مکان‌ها موجود هستند که این فرآیند را ساده‌تر و کوتاه‌تر کرده‌اند. اسپری گاز پاک‌کن اتک (Attack) گزینه بسیار خوبی برای پاک کردن گاز و هود است.

انواع شوینده خانگی باید به روش صحیح استفاده شود
اسپری اتک از جمله مواد شوینده خانگی است که مناسب تمیز کردن اجاق گاز است.

سخن آخر

آغاز سال جدید همراه با پاکی و تمیزی است، اما قرار نیست با وسواس تمیزی، سلامتی خودتان را به خطر بیاندازید، ما برای راحتی کار شما تنها چند نمونه از انواع مواد شوینده خانگی را معرفی کردیم که خطر کمتری برای سلامتی و لوازم منزل دارند. در نظر داشته باشید به‌هرحال همه این مواد شیمیایی هستند و زیاده‌روی در استفاده از آن‌ها می‌تواند زیان‌بار باشد.
اگر مواد شوینده دیگری می‌شناسید حتما در بخش نظرات به بانوهایی آکوکالا معرفی کنید. در پایان مطالعه مقاله روش شستشوی صحیح پرده‌ها را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − شش =