خانه داری, دکوراسیون اتاق کودک, مجله اینترنتی

جذابیت دکوراسیون اتاق کودک

اتاق خواب کودک

اتاق کودک یکی از مهم ترین قسمت ها در طراحی دکوراسیون داخلی هر خانه ای است. هر کودک بسته به روحیات و شخصیت خاص خود نیاز به دکوراسیون متفاوتی دارد. ایجاد این تفاوت ها باعث پرورش شخصیت اصلی کودک و رفع نیازهای محیطی او با توجه به شخصیت کودک می شود.
پس اگر دوست داریم کودک باهوش و مستقلی داشته باشیم، باید علاوه بر اطمینان از ایمنی سرویس خواب کودک، به این امر توجه کنیم که اتاق و وسایل او بتواند هوش و ذکاوتش را پرورش دهد. با این مقدمه، در ادامه به بررسی نکات مهم در مورد دکوراسیون اتاق کودک می پردازیم.

دکوراسیون اتاق خواب کودک

اولین نکته مهمی که وجود دارد این است که خانواده ها معمولا کوچک ترین اتاق را به کودک اختصاص می دهند و آن فضای محدود را هم پر از وسیله های مختلف می کنند. به طوری که در آخر فقط یک فضای رفت و آمد در اتاق باقی می ماند. اما باید توجه داشته باشید که کودک در تمام مراحل رشد نیاز به فعالیت و داشتن فضای مناسب و بزرگ برای بازی و جنب و جوش، پرورش حس کنجکاوی و استقلال دارد. اتاق بچه ها باید طوری انتخاب شود که دارای فضا و نور کافی باشد.
دکوراسیون اتاق کودک باید با ویژگی های شخصیتی کودکتان متناسب باشد، زیرا اتاق بچه ها مرکز تاثیرگذاری بر رشد ذهنی و شخصیتی آنها است. پس در دکوراسیون آن، شما باید بتوانید از فضا به بهترین شکل استفاده کنید و رنگ و طرح لوازم و اتاق باید در یک هارمونی خوب و فکر شده با یکدیگر تطابق داشته باشند. این یکی از نکات مهمی است که در طراحی دکوراسیون اتاق بچه ها بایستی مورد توجه قرار گیرد.

بهترین رنگ برای اتاق کودک

بهترین رنگ برای اتاق نوزادی که تازه به دنیا آمده، رنگ های ملایم می باشد. رنگ هایی مانند سفید، کرم، صورتی، آبی، و سبز روشن. با بالاتر رفتن سن کودک، با توجه به اینکه شادی و خوشحالی نقش پررنگ تری را در زندگی او بازی می کنند، به طبع آن استفاده از رنگ های شاد مانند نارنجی و زرد اهمیت بیشتری پیدا می کنند. ولی در نهایت بهترین رنگ همان است که کودک شما آن را دوست دارد. روانشناسی رنگ ها به شما کمک می کند که بهترین راهنمای او در توضیح دادن تاثیر رنگ ها و انتخاب یک رنگ مناسب برای اتاقش باشید. مطالعه مقاله بهترین رنگ برای اتاق خواب در این رابطه اطلاعات خوبی به شما خواهد داد.

اهمیت رنگ ها در اتاق کودک
رنگ بندی اتاق کودک را چطور انتخاب کنیم

نور در دکوراسیون داخلی اتاق کودک، چقدر اهمیت دارد؟

به نظر شما چه مقدار نور برای اتاق بچه ها ضروری است؟ یا چطور ممکن است کودکان از نورپردازی نامناسب در اتاق خود آسیب ببینند؟ قبل از خرید هر گونه لوستر و چراغ خواب برای کودک از اصول مهم نورپردازی اتاق آگاهی پیدا کنید و اتاقی با نور مناسب برای کودکتان فراهم کنید.
همان طور که همه ما می دانیم، اکثر کودکان در سنین مختلف از تاریکی میترسند، و اتاق تاریک به آنها حس ناامنی و ترس می دهد. در نتیجه هنگام انتخاب نورپردازی، یادتان باشد که شدت نور چراغ قابل تنظیم باشد. این نورپردازی باید به گونه ای باشد که موقع خواب نور آن ملایم باشد، به طوری که چشمان او را خسته نکند و اختلالی در خواب او ایجاد نکند.
در طول روز اتاق کودکتان باید از نور کافی برخوردار باشد. تا حد کافی از نور طبیعی برای اتاق او استفاده کنید و پر نورترین اتاق را به کودکتان اختصاص دهید. در عین حال هم از پرده ضخیم و هم پرده نازک برای پنجره اتاق بچه ها استفاده کنید، تا در هنگام خواب کودک، از پرده ضخیم استفاده کنید و هنگام بیداری با نور مناسب و کافی به او اجازه لذت بردن از فضای اتاقش را بدهید.
اکثر کودکان نور ماه را بسیار دوست دارند. شما می توانید در نورپردازی اتاق فرزندتان از لامپ هایی که شباهت زیادی به نور ماه دارند استفاده کنید. همچنین می توانید از رقص نورهای زیبا که بعضی از لامپ ها به وجود می آوردند نیز بهره ببرید.

 انتخاب طرح پرده ها و روتختی کودک

روتختی و پرده در اتاق کودکان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اکثر بچه ها دوست دارند که پرده اتاق خواب و روکش تخت شان را خودشان انتخاب کنند. اکثرشان طرح هایی از قهرمانان قصه ها و کارتن ها را دوست دارند. انتخاب این مورد را به فرزند عزیزتان بسپارید تا از سنین پایین با حق انتخاب و داشتن استقلال بزرگ شوند.

دکوراسیون اتاق خواب کودک با استفاده از برچسب و استیکر

امروزه استیکرها و برچسب ها از محبوبیت زیادی برخوردار شده اند و شما می توانید آنها را در هر گوشه و کناری ببینید. روی لپتاپ روی چمدان ها و حتی درب یخچال.
این برچسب ها طرح و رنگ و تنوع بسیار زیادی دارند. در دکوراسیون اتاق بچه ها نیز بسیار مرسوم و محبوب هستند. در اینجا هم برای انتخاب این استیکرها، بهترین تصمیم گیرنده کودکان هستند. انتخاب آنها می تواند علاوه بر حس خوبی که نسبت به اتاقشان پیدا می کنند، باعث افزایش قدرت تخیل آنها نیز گردد.

استیکر ها در اتاق کودک چگونه استفاده می شود
دکوراسیون زیبای اتاق کودک با استیکرها

عروسک ها در دکوراسیون داخلی اتاق کودک، چه نقشی دارند؟

عروسک برای کودک مثل یک کیسه آبنبات است. بعضی از آنها انگیزه لازم را به کودکان می دهند، بعضی دیگر نیز مانع رشد آنها می شوند. در نتیجه انتخاب یک عروسک مناسب برای کودک، از مهم ترین وظایف ما به عنوان والد است. در دکوراسیون اتاق بچه نیز استفاده از عروسک و وسایل مورد علاقه کودک در اتاق خواب باعث ایجاد حس آرامش، نشاط و امنیت در آن ها خواهد شد. در این صورت او در ارتباط دائم با علایقش خواهد بود.

نکته آخر

وسایل اتاق کودک باید به گونه ای باشد که کودک بتواند به راحتی و مستقل، از تخت، کمد و سایر اکسسوری ها استفاده کند، بدون اینکه نیاز به بزرگترها داشته باشد. اتاقی که بتواند این ویژگی را داشته باشد باعث رشد استقلال کودک می شود. بدین صورت که کودک، برای رفتن به تخت یا برداشتن وسایل مورد نیازش بتواند با استقلال کامل و به تنهایی این کار را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 1 =