خانه داری, مجله اینترنتی, نظافت

چند توصیه برای تمیزکاری‌های شب عید

نکات مهم خانه تکانی عید

نکات مهم خانه تکانی عید: صدای پای عید نوروز که به گوش می‌رسد، تب‌وتاب تمیزکاری ‌خانه‌ها هم زیاد می‌شود. یکی از رسوم ایرانی‌ها در پیشواز شب عید تمیز کردن خانه‌ها است. ایرانی‌ها عقیده دارند که قبل عید، تمیز کردن خانه‌ها و به دور انداختن وسایل بلااستفاده شگون دارد؛ اما خانه‌تکانی شب عید کم سخت نیست و خانم‌‌های خانه علاوه بر انجام کارهای روتین روزانه، باید به فکر تمیز کردن تمام نقاط قابل رویت و غیرقابل رویت نیز باشند که البته سختی‌های این کار برای خانم‌های شاغل بیشتر است. اگر دوست دارید امسال به‌گونه‌ای متفاوت خانه‌تکانی کنید، یعنی بدون خستگی و زحمت زیاد با ما همراه باشید.

نکات مهم خانه تکانی عید

قبل از این‌که کار خانه‌تکانی را شروع کنید، بهتر است چند نکته را مدنظر داشته باشید. با رعایت این نکات نه‌تنها از خانه‌تکانی خسته نخواهید شد، بلکه با تمیز شدن خانه و احساس رضایت از این موضوع روحیه شما نیز به حد بسیار زیادی برای آغاز سال جدید شاداب خواهد شد.

یک ماه مانده به عید خانه‌تکانی را آغاز کنید

اگر جزء آن خانم‌هایی هستید که باید قبل از عید نوروز خانه‌تکانی کنید، حتما یک ماه قبل از عید شروع به این کار کنید. در این شرایط لازم نیست برای اتمام تمیزکاری‌ها استرس داشته باشید و مجبور باشید آن‌طور که باید خانه‌تکانی نکنید.

لیستی از کارهای که باید انجام دهید تهیه کنید

از نکات مهم خانه تکانی عید این است که تمام لوازم و جاهایی که باید تمیز شوند را لیست کنید. مزیت این کار این است که هیچ جایی از زیردست شما خارج نخواهد شد. ضمن این‌که می‌توانید زمان لازم برای هر کاری را تخمین بزنید و برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید.

از اعضای خانواده کمک بگیرید

انجام برخی از کارها بسیار سخت است. جابه‌جایی مبلمان‌ها، کندن و وصل کردن پرده‌ها و خیلی از کارهای دیگر را نمی‌توان به‌تنهایی انجام داد یا انجام آن‌ها خیلی سخت است و انرژی زیادی می‌طلبد؛ بنابراین سعی کنید از همسر و فرزندان خود نیز در انجام کارها کمک بگیرید و انرژی خود را برای انجام کارهای دیگر ذخیره کنید.

مهم‌ترین اصول خانه تکانی قبل از عید
خانه تکانی عید را خانوادگی انجام دهید

لوازم و لباس‌های بلااستفاده را دور اندازید

لوازم و لباس‌هایی هستند که استفاده چندانی ندارند یا به‌کل دیگر غیرقابل استفاده هستند. برای تمیزکاری و جابه‌جایی این‌گونه لوازم وقت صرف نکنید و آن‌ها را از خانه دور کنید. با این کار هم خستگی تمیزکاری مضاعف را تحمل نمی‌کنید و هم فضای بیخودی در خانه اشغال نمی‌شود.

با شوق‌وذوق کارکنید

لازم نیست به‌یک‌باره حجم عظیمی از کارها را در چند روز انجام دهید. با برنامه‌ریزی کار کنید و همراه با کار، موسیقی یا پادکست‌هایی که دوست دارید را گوش کنید. به این شیوه کارکردن، باعث می‌شود از انجام کارها خسته نشوید.

چند راز خانه تکانی

برای تمیزکاری برخی از مناطق و وسیله‌های منزل، به‌کار گرفتن چند ترفند ساده می‌تواند باعث صرفه‌جویی در زمان و انرژی شما شود. با استفاده از این ترفند‌ها هم خانه‌ای تمیز و مرتب خواهید داشت، هم خستگی خانه‌تکانی سال‌های قبل را تحمل نخواهید کرد. این نکات عبارتند از

  • تمیز کردن دیواره‌های آشپزخانه: دیواره‌های آشپزخانه را با کمک اسکاج، آب گرم و مایع ظرف‌شویی بشویید و اگر درز کاشی‌ها، آن‌چنان باب میل نیست با استفاده از جوش‌شیرین و آب، ماده خمیری شکل تهیه کنید و روی درزها بمالید و بعد از ۲۰ دقیقه با دستمال مرطوب تمیز کنید.
  • تمیز کردن سرامیک کف: برای تمیز و براق شدن سرامیک‌های کف منزل، کمی مایع ظرف‌شویی، سرکه و آب را مخلوط کنید و سپس کف زمین را تی بکشید.
برای تمیزی سرامیک‌ها از مایع ظرفشویی و آب استفاده کنید
  • تمیز کردن لامپ‌ها و لوسترها: به عنوان یکی از نکات مهم خانه تکانی عید، قبل از شروع به تمیز کردن لامپ‌ها و لوسترها، ابتدا برق را قطع کنید. سپس پارچه نخی را به کمی سرکه آغشته کنید و روی لامپ‌ها و لوسترها بکشید.
  • تمیز کردن سرویس بهداشتی: می‌توانید برای تمیز کردن سنگ و کابینت سرویس بهداشتی از مخلوط نوشابه و الکل به‌عنوان جرم‌گیر استفاده کنید.

حرف پایانی

تمیز کردن منزل قبل از عید یا به همان اصلاح خودمانی خانه‌تکانی، درواقع برای تغییر در روحیه اهل منزل بسیار خوب است. نوعی شور و هیجان برای آغاز سال جدید و شروع خوبی برای رسیدن به هدف‌ها در سال آینده است. مطالعه مقاله روش صحیح تمیز کردن آشپزخانه هم به شما برای خانه تکانی بهتر، کمک خواهد کرد. حالا اگر شما هم ترفند‌های خاص خود را برای خانه‌تکانی شب عید دارید، لطفا با سایر خانم‌ها به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − هشت =