مجله اینترنتی, مطالعه و تحصیل, نکات طلائی و آموزش

رشته‌ی طراحی داخلی، یک فرصت پردرآمد

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

کم کم به ۱۶ آذر و روز دانشجو نزدیک می‌شویم، قبلا در مطلبی با عنوان مشاغل مناسب برای دانشجویان به معرفی برخی موقعیت‌های کاری، مناسب شرایط زندگی دانشجویی پرداختیم. اما در این مطلب قصد داریم در مورد یک رشته جالب و نسبتا پر طرفدار، یعنی رشته طراحی دکوراسیون داخلی صحبت کنیم و فرصت‌های شغلی و درآمدی این رشته را بررسی کنیم.

طراحی داخلی به چه معناست؟

طراحی داخلی بنا بر تعریف علمی، هنر و علم ارتقا درون یک فضا و محیط به حساب می‌آید که هدف از آن ایجاد یک محیط بر پایه سلامت روحی و زیبایی شناختی سازه‌ای است که در آن افرادی زندگی خواهند کرد.
باید در این مرحله عنوان کرد که بین دکوراتور داخلی و طراح داخلی تفاوت بسیاری وجود دارد، طراح داخلی نیز به کسی گفته می‌شود که عادات و افکار مردم را شناسایی کرده و فضاهای کاربردی برای آنها خلق می‌کند؛ و در کل دکورها را طراحی می کند، اما دکوراتور فقط وظیفه اجرا و پیاده سازی طرح‌ها را دارد.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

در ابتدا جالب است بدانید این رشته در اواخر قرن ۱۸ و اوایل قرن ۱۹ میلادی به وجود آمد و از همان زمان تبدیل به یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها در ایران و جهان شد، قبل از به وجود آمدن این رشته مردم بر اساس ذوق و علاقه خودشان به تزیین و چیدمان منازلشان می‌پرداختند؛ در اصل از قانون و قاعده خاصی پیروی نمی کردند، اما با به وجود آمدن این رشته همزمان با انقلاب صنعتی، تحول عظیمی در دنیای دکوراسیون داخلی صورت گرفت.
این رشته در واقع یک حرفه چند منظوره است که توسعه ذهنی، برنامه ریزی، ایجاد و تولید، بازرسی و نظارت عمومی، ارتباط با مالکان و ساخت و ساز را در خود جای داده است.
برای رسیدن به این رشته سه راه پیش رو دارید :

 • در مقطع دبیرستان و ورود به کار و دانش
 • انتخاب رشته معماری  و ورود به دانشگاه و دانشجو شدن 
رشته طراحی داخلی و ارتباط آن با معماری
تحصیل در رشته معماری یکی از راه‌های ورود به رشته طراحی دکوراسیون داخلی است
 • گذراندن دوره‌های این رشته در موسسات آموزش عالی به صورت آزاد

توانایی‌های کسب شده توسط فارغ التحصیلان

 • طراحی و شکل‌دهی به طرح اولیه با ضریب دقت بالا مطابق با خواست و نظر مشتریان و براورد زمان، هزینه و…
 • همراهی و مشاوره به مشتریان در تمامی بخش‌ها مانند طراحی فضای داخلی منزل یا محیط
 • طراحی و ساخت نمونه‌های اولیه دیجیتالی و تصویری
 • ساخت ماکت طرح نهایی برای دریافت تایید
 • سفارش و نظارت بر تهیه وسایل مورد نیاز اجرای کار
 • نظارت بر کلیه مراحل اجرایی طرح و در نهایت تکمیل پروژه

بازار کار رشته طراحی دکوراسیون داخلی

 • طراحی دکوراسیون داخلی در طرح‌های تجاری بسیار رونق گرفته و درآمد خوبی دارد، به عنوان مثال: طراحی دفاتر تجاری یا دکوراسیون محیط‌های اداری چون بانک‌ها، یا دکوراسیون شرکت‌های برند.
 • طراحی دکوراسیون داخلی در حوزه درمان مانند: طراحی و اجرای بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، کلینیک‌ها، مطب دندانپزشکی، آزمایشگاه‌ها و..
 • طراحی دکوراسیون داخلی در حوزه تفریحات و سرگرمی: مانند هتل‌ها، استراحتگاه‌ها، سالن‌های ورزشی، کافه‌ها، سالن‌های عروسی، رستوران‌ها، باشگاه‌ها و…
طراحی دکوراسیون داخلی رستوران ها
طراحی دکوراسیون رستوران‌ها و کافه‌ها یکی از زمینه‌های کاری رشته طراحی دکوراسیون داخلی
 • طراحی دکوراسیون در بخش‌های آموزشی مانند: دانشگاه‌ها، مدارس ، مهدهای کودک و…

ویژگی مهم رشته طراحی دکوراسیون داخلی

یک ویژگی مهم رشته طراحی دکوراسیون داخلی این است که این رشته قابلیت خود اشتغالی و ایجاد شغل را دارد و به راحتی یک دانشجوی گذشته و فارغ التحصیل فعلی می تواند از آن بهره بگیرد و وارد دنیای کار شود.
ویژگی مهم دیگر این رشته توانایی تبدیل شدن به یک کسب و کار اینترنتی و آنلاین را دارد و فارغ التحصیل این رشته به راحتی می‌تواند در بستر دنیای مجازی به افراد مشاوره آنلاین دهد یا طراحی و فروش طرح را از طریق اینترنت انجام دهد.
شما در مورد این رشته چه چیزهای دیگری می دانید؟ با ما و دیگران در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 1 =