ادبیات, طنز و سرگرمی, مجله اینترنتی

تاریخچه و معرفی ربات‌های جذاب

ربات های هوشمند

آیا می‌دانید اولین بار کلمه ربات (Robot) در سال ۱۹۲۰ در یک نمایشنامه در کشور چک استفاده شده است و بعد از آن در سال ۱۹۴۰ شرکت وستینگ هاوس (Westinghouse) سگی را  با قطعات مکانیکی و الکترونیکی ساخت و این پیشینه ساخت ربات های هوشمند بود.
در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ صنعت و فناوری رایانه پیشرفت‌هایی پیدا کرد و باعث شد اولین ربات‌ها ساخته شود، و در ادامه انگلبرگر (Engelberger) که لقب پدر علم رباتیک را دارد، اولین شرکت رباتیک را تاسیس کرد.
فناوری ساخت ربات تا جایی جلو رفته است که در سال ۲۰۱۳ چین در خصوص تولید و توسعه ربات‌های صنعتی پیشرفت چشمگیری کرده است.

ربات های هوشمند

ربات‌ها ماشین‌های پیچیده‌ای هستند که می‌توانند طبق برنامه‌ریزی‌هایی که برایشان صورت می‌گیرد، کارهایی را انجام دهند. باید بدانیم ربات‌ها به دو قسمت هوشمند و غیر هوشمند تقسیم می‌شوند. ربات‌های هوشمند آن دسته از ربات‌ها هستند که مغز کاملا پیشرفته‌ای دارند. این ربات‌ها درست است که توانایی برنامه نویسی توسط کاربر را دارند، اما می‌توانند فرایند یادگیری خود را کامل کنند.
این ربات‌ها می‌توانند زبان انسان‌ها را درک کنند و از آن استفاده کنند. در ضمن این ربات‌ها می‌توانند اتفاقات را تجزیه و تحلیل کنند و اقداماتی را انجام دهند.

معروف‌ترین ربات های هوشمند

در ادامه چند ربات هوشمند جذاب را به شما معرفی می‌کنیم تا ببینید علم رباتیک چه اندازه پیشرفت داشته است و ربات‌ها امروزه چگونه به انسان ها کمک می‌کنند. با ما همراه باشید.

Mayfield Robotics Kuri

این ربات ۵۰ سانتی‌متر بیشتر طول ندارد، اما به اسپیکر و میکروفون و سنسورهای دیگر مجهز است تا بتواند به راحتی با افراد ارتباط بگیرد. این ربات می‌تواند وقتی خانه نیستید از حیوانات و محیط خانه برای شما فیلم بگیرد و بفرستد. همچنین می‌تواند موقع ورود فرزندتان به خانه شما را مطلع کند.
در یک کلام فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه!!!!

ربات Mayfield Robotics Kuri
این ربات وقتی خانه نیستید، همه جوره مراقب اوضاع خانه است!

ربات پیشرفته ASIMO

پروژه ساخت این ربات انسان نما به سال ۲۰۰۰ برمی‌گردد. حال این ربات یکی از پیشرفته‌‌ترین ربات‌هاست. از توانایی‌های این ربات تشخیص حالت چهره، حرکات دست و صدا است و در لحظه می‌تواند تصمیم بگیرد چطور جواب دهد.

ربات ASIMO
ربات ASIMO یک ربات انسان نمای جذاب با امکان تشخیص حالت چهره

سوفیا

این ربات پیشرفته‌ترین ربات خانم انسان نماست. بله درست متوجه شدید، این ربات مونث است، ابروهای قهوه‌ای رنگ و مژه‌های بلند دارد، با شما صحبت می‌کند، لطیفه تعریف می‌کند و حتی موذیانه می‌خندد. این ربات خانم می‌تواند تا ساعت‌های بسیاری صحبت کند و نظرات متفاوتی در همه امور ارائه دهد. این ربات می‌تواند حالت‌های مختلف خشم و ناراحتی و … را در چهره‌اش نشان دهد. در ضمن سوفیا می‌تواند از روی چهره افراد را شناسایی کند. جالب است که بگوییم سوفیا در کنفرانسی در کشور عربستان به عنوان شهروند افتخاری انتخاب شد و آنجا سخنرانی هم کرده است.

ربات سوفیا
ربات سوفیا، یکی از هوشمندترین ربات ها

AIBO

این سگ دوست داشتنی شرکت سونی است که از سال ۱۹۹۹ روی آن کار شده است و هر سال تغییرات زیادی پیدا کرده تا اینکه سال ۲۰۱۸ با قابلیت اتصال به اینترنت رونمایی شد. این سگ مثل سگ واقعی است و هر روز کارهای جدید یاد می گیرد. این سگ کوچولو جالب با توپ و استخوان بازی می‌کند. از توانایی‌های جالب دیگر این سگ این است که چهره‌های مختلف را شناسایی می‌کند.

ربات AIBO
ربات AIBO، سگ باهوش و بازیگوش

شما از ربات‌ها چه می‌دانید؟ ربات هوشمند دیگری می‌شناسید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × یک =