مجله اینترنتی, مطالعه و تحصیل, نکات طلائی و آموزش

مدیریت بازرگانی، یکی از پردرآمدترین رشته‌ها

معرفی رشته مدیریت بازرگانی

امروز می‌خواهیم در مورد یکی از قدیمی‌ترین رشته‌های دانشگاهی صحبت کنیم. رشته مدیریت بازرگانی از قدیمی‌ترین گرایش‌های مجموعه مدیریت و بعد از رشته حقوق یکی از پرطرفدارترین رشته‌های گروه علوم انسانی است. در این مقاله به معرفی رشته مدیریت بازرگانی و بازار کار آن می‌پردازیم.

تاریخچه و معرفی رشته مدیریت بازرگانی

رشته مدیریت بازرگانی در فرانسه برای اولین بار به عنوان رشته دانشگاهی شروع به پذیرش کرد، در سال ۱۳۳۲ با قراردادی بین دانشگاه تهران و دانشگاه کالیفرنیای جنوبی وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و درنهایت با تاسیس دانشکده مدیریت، این رشته به دانشکده مدیریت منتقل شد. اوایل استادان آمریکایی در دانشگاه به دانشجویان ایرانی مدیریت بازرگانی تدریس می‌کردند. در نهایت این رشته در ایران رواج یافت و در همه دانشگاه‌ها از دولتی تا غیرانتفاعی تدریس شد.

هدف رشته مدیریت بازرگانی

  • رشته مدیریت بازرگانی به دنبال آموزش درست و اصولی تجارت و چگونگی رسیدن به سود است.
  • در این رشته سعی می‌شود به دانشجویان وظایف اساسی سازمان‌های بازرگانی، جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به این مسائل، ارزیابی و تصمیم‌گیری و اجرا، آموزش داده شود.
  • آموزش نیروی متخصص برای سازمان‌ها و ادارات و همچنین شرکت‌های دولتی و خصوصی در زمینه بازرگانی یکی دیگر از اهداف رشته مدیریت بازرگانی است.

بازار کار رشته مدیریت بازرگانی در ایران

  • فارغ التحصیلان این رشته با توانایی‌هایی که کسب می‌کنند در واقع می‌توانند شغل‌های مختلفی را انتخاب کنند، از جمله کار در بخش تدارکات اداره، قسمت امور استخدامی و کارگزینی، اداره امور مالی، بازاریابی در سطوح مختلف از بازاریاب تا مدیر بازاریابی، مدیریت تبلیغات، دیجیتال مارکتینگ، بیمه‌ها و موسسات بانکی، حوزه‌های بازرگانی بین المللی، صادرات و واردات، بخش برندسازی شرکت‌ها، مراکز تحقیقات بازار شرکت‌ها، واحد فروش سازمان‌ها و … .
  • حتی فارغ التحصیلان این رشته به راحتی می‌توانند کسب و کار خود را شروع کنند و کارآفرینان موفقی باشند. و یا می‌توانند به دیگران به صورت پروژه‌ای در حوزه تجاری مشاوره ارائه دهند.
  • با رشد صنایع تولیدی و خدماتی نیاز به نیروهایی که آشنا با اصول برندسازی، تجارت و صادرات باشند هر روز بیشتر احساس می‌شود و فارغ التحصیلان مدیریت بازرگانی به راحتی می‌توانند این نیاز را برآورده کنند.

در کل می‌توان گفت: یکی از گسترده‌ترین و پردرآمدترین رشته‌ها، رشته مدیریت بازرگانی است.
در مقاله دیگری با عنوان “مدیریت پروژه به چه معناست؟” یک رشته کمتر شناخته شده را معرفی کرده‌ایم که مطالعه آن را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + نه =