ادبیات, شعر و داستان بزرگسالان (محفل باران), مجله اینترنتی, معرفی شاعر و نویسنده

گلستان، پیشگام ادبیات داستانی

آشنایی با ابراهیم گلستان

وقتی که سیل سرازیر می‌شود، جایی که قطره عرق ما چکید، پاک خواهد شد و نقش پایمان بر خاک از بین خواهد رفت. اما شاید بومادران و بابونه در یاد سبز خود نگهدارند، روزی که ما به بوی خوش پاکشان سلام می‌دادیم و روی برف نوشتیم: ما هنوز زنده‌ ایم. (ابراهیم گلستان، از مجموعه جوی و دیوار و تشنه)
برای آشنایی با ابراهیم گلستان ادامه مطلب را مطالعه کنید.

آشنایی با ابراهیم گلستان

ابراهیم گلستان از نظر منتقدان عنصر اصلی پیشرفت داستان نویسی معاصر در ایران است، او سبکی خاص و منحصر به فرد دارد و همه این سبک او را تاثیر پذیرفته از نثر و سبک همینگوی می‌دانند. هرچند خودش گویا این موضوع را رد کرده است و برای نشان دادن اوضاع و احوال مردمان سرزمینش از زبان داستان و نثر آهنگین استفاده کرده و به همین خاطر او را از پیشگامان داستان نویسی معاصر ایران می‌دانند.
هنر ابراهیم گلستان تنها به نویسندگی محدود نمی‌شود. بلکه فیلم سازی و مترجمی نیز از توانمندی‌های بی‌ شمار اوست.
ابراهیم گلستان اولین ایرانی است که توانسته به خاطر ساخت فیلمی در جشنواره ونیز مقام کسب کند، بله درست متوجه شدید او فیلم ساز و کارگردانی با مهارت است. او با ساخت فیلم‌های مستند متعددی، کارنامه‌ی پرباری در این زمینه دارد . ابراهیم گلستان چندین فیلم مستند به سفارش شرکت نفت ایران ساخته است. توانمندی و هنر او باعث شد تا استدیو گلستان را افتتاح کند و به خلق فیلم‌های زیادی بپردازد.
درباره مترجمی او نیز باید گفت: او فعالیت‌های زیادی داشته و داستان‌های زیادی را به فارسی ترجمه کرده است. دخترش خانم لیلی گلستان راه پدر را ادامه داده است و از بهترین مترجمان ایرانی است.
ابراهیم گلستان که زاده ۲۲ مهر ۱۳۰۱ در شیراز است، بعد از سال‌ها فعالیت در ایران در دهه پنجاه شمسی، به انگلستان مهاجرت کرد و دیگر به ایران بازنگشت.

کتاب‌های ابراهیم گلستان

آذر، ماه آخر پاییز ۱۳۲۷/ شکار سایه ۱۳۳۴/ جوی و دیوار و تشنه ۱۳۴۶/ مد و مه ۱۳۴۸/ اسرار گنج دره جنّی ۱۳۵۳/ خروس ۱۳۷۴/ گفته‌ها ۱۳۷۷/ از روزگار رفته حکایت ۱۳۸۳/ در گذار روزگار ۱۳۹۵

کتابی از ابراهیم گلستان
آذر، ماه آخر پاییز: اثری از گلستان

ترجمه‌ها

خصوصیت بین‌المللی انقلاب اکتبر/ زندگی خوش کوتاه فرنسیس مکومبر/ هکلبری فین/ کشتی‌شکسته‌ها/ دون ژوان در جهنم

فیلم‌هایی از ابراهیم گلستان

یک آتش در سال ۱۳۴۰ (جایزه ونیز را برد)
۱۳۳۲ – از قطره تا دریا
۱۳۳۶ تا ۱۳۴۱ – چشم‌انداز‌ها (آتش، آب و گرما،…)
۱۳۳۷ تا ۱۳۴۱ – موج و مرجان و خارا
۱۳۴۲ – تپه‌های مارلیک
۱۳۴۵ – گنجینه‌های گوهر
۱۳۴۵ – خراب آباد
۱۳۴۵ – خرمن و بذر

فیلم‌های داستانی

۱۳۴۱ – دریا (بلند داستانی ناتمام)
۱۳۴۱ – فیلم کوتاه خواستگاری
۱۳۴۴ – خشت و آینه
۱۳۵۳ – اسرار گنج دره جنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − یک =