مجله اینترنتی, معرفی ها, نوشت افزارها

تولید خط‌ کش ها در گذر زمان

تاریخچه خط کش

خط کش یکی از نوشت افزارهایی ست که همه در هر سن و سالی و هر شغلی که باشد به آن نیاز پیدا می کند. ردر این مقاله برآن شدیم تا تاریخچه خط کش را برایتان گرد هم بیاوریم تا به شما و حتی خودمان یادآوری کنیم که باید قدر این اختراعات را دانست، چرا که این وسایل کمک بسیار عالی برای راحت تر شدن زندگی ها هست.

خط کش چیست؟

درgoogle translate خط‌کش این طور معنا شده است که: نام وسیله‌ای که به وسیله آن می‌توان خطوط را رسم کرد یا آن‌ها را به وسیله مقیاس مندرج در خط‌کش اندازه‌گیری کرد. خط‌کش ها از جنس‌های مختلفی مانند پلاستیک، چوب یا فلزات ساخته می‌شوند. این وسیله که دارای لبهٔ صاف و به شکل خط راست است در ترسیم خط مستقیم مورد استفاده قرار می‌گیرد، یعنی با تکیه دادن مداد یا قلم یا هر وسیله رسام دیگر با لبهٔ آن و کشیدن آن اثری در صفحه پیدا می‌شود که همان خط مستقیم است.

تاریخچه تولید خط کش

مورخان بر این عقیده اند که ۲۶۵۰ سال قبل از میلاد مسیح اولین خط کش ها اختراع شده است. جالب است بدانید در هندوستان حدود ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح خط کش هایی از جنس عاج وجود داشته است. این مطلب نشان می دهد که همیشه بشر برای اندازه گیری از وسیله ای استفاده می کرده است و امروزه به آن خط کش می گویند. خط کش های امروزی توسط تاشیو آنتون اولریچ در سال ۱۹۰۲تولید و اختراع شد.همچنین باید بگویم که موهینجو دارو ­ دقت خط کش خود را تا ۰.۱۳ میلیمتر افزایش داد و این باعث شد دقت اندازه گیری خط کش ها بسیار بالا برود.

انواع خط کش

خط کش های امرزی در جنس ها و مدل های متفاوتی می باشد :
۱ـ خط کش چوبی: این نوع خط کش ها بیشتر در ادارات و مدارس ها استفاده می شود.
۲ـ خط کش فلزی: این نوع خط کش ها به دلیل استحکام بالا، بیشتر در کارهای صنعتی استفاده می شود.
۳ـ خط کش های منحنی فرانسوی: با این خط کش می توان خطوط منحنی را اندازه گیری کرد. نام دیگر آن شابلون پیستوله است.
۴ـ خط کش های لیزری: خط کش های لیزری بیشتر برای فواصل طولانی استفاده و کاربرد دارد. به واسطه این نوع خط کش شما می توانید فاصله دو جسم را دقیق تر اندازه گیری کنید.
۵ـ خط کش هایT: از این نوع خط کش ها برای رسم خطوط استفاده میکنند. این خط کش برای دانشجویان رشته معماری و یا رشته های مهندسی یک وسیله مهم و اساسی ست.
۶ـ خط کش مجازی: مجازی (یک نرم افزار خط کش روی صفحه نمایش) وجود دارد که می تواند برای اندازه گیری بر روی کامپیوتر و یا تلفن های همراه مورد استفاده قرار گیرد.

تاریخچه خط کش
خط کش ها انواع و اقسام متعددی دارد . هر کدام از خط کش ها کارایی مخصوص به خود را دارد.

ابعاد خط کش

خط کش ها میتوانند در ابعاد مختلف ساخته شوند. اندازه معمولی برای یک خط کش رو میزی ۳۰ سانتی متر است. طول خط کش های بلندتر، ۵۰ سانتی متر می باشد. خط کش های کوچکتر نیز متناسب با سایز جیب ساخته میشوند. خط کش های نجاری نیز به حالت چین دار و زیگ زاگی ساخته میشود. برای اندازه گیری های بزرگتر نیز قبلا از چوب یا مترهای بلند و گاها میله ای استفاده میشد اما امروزه بیشتر از مترهای نواری یا دستگاه های لیزری سنجش از راه دور استفاده می شود.

خرید خط کش

خط کش یکی از نوشت افزارهایی ست که جز جدانشدنی خرید دانش آموزان و دانش جویان می باشد. خط کش ها به صورت فانتزی تولید شده است تا بچه ها را علاقمند کند و به هیجان آورد. با خیال راحت می توانید به خرید خط کش از سایت آکوکالا بپردازید و فرزندانتان را شاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 18 =