عبور و مرور (فرهنگ), مجله اینترنتی, نکات طلائی و آموزش

روز طبیعت و محیط زیست

روز طبیعت در ایران

نرم نرمک می‌رسد اینک بهار     خوش به‌حال روزگار
روزهای پایانی هر سال، در بین جنب‌وجوش‌ها و کارهای عقب افتاده و خریدها و خانه‌تکانی، تصاویر و لحظاتی روشن و دوست‌داشتنی در ذهن اغلب افراد تداعی می‌شود؛ تصاویری از سفره هفت‌سین و لحظه تحویل سال، تصویر دید و بازدیدهای عید، و تصویر روز سیزده‌بدر یا همان روز طبیعت، و خاطرات روز طبیعت در ایران اغلب جزء شیرین‌ترین و به یادماندنی‌ترین خاطرات افراد است. اما فلسفه این روز چیست؟ چگونه می‌توانیم خاطرات شیرین‌تری را در این روز برای خود و عزیزانمان بسازیم؟ و در این روز، بر طبیعت و محیط زیست چه می‌گذرد؟!

باور به نحسی سیزده در بین عموم

هنوز هم برخی افراد از نحسی سیزده می‌گویند؛ و برای رفع این نحسی دل به دریای طبیعت می‌زنند؛ اما آن‌طور که در مقالات تاریخی گفته شده‌است، در فرهنگ و سنت ایرانی، هیچ روزی از سال به عنوان روز نحس و نامبارک شناخته نشده‌است و به عکس، برای هر روز از ماه و سال، نام و جایگاه خاص و ارزشمندی در نظر گرفته شده‌است.

پیشینه روز طبیعت در ایران

روز طبیعت در ایران، روز سیزدهم فروردین ماه است که از گذشته روزی مبارک و همراه با جشن و شادی بوده‌است. نقل شده‌است که مردم ایران پس از گذشت دوازدهمین روز از فروردین ماه، روز سیزدهم ماه را در دامان پاک طبیعت سپری کرده و سنت‌های زیبایی را اجرا می‌کرده‌اند، سنت‌هایی مانند جشن و پایکوبی، بازی‌های گروهی، رها کردن سبزه در دل آب و آرزو برای داشتن سالی خوب و مبارک.
هنوز هم مردم ایران این روز را دوست دارند و سعی می‌کنند بهترین برنامه را برای این روز در نظر بگیرند، تا لحظاتی خوش را سپری کنند و خاطراتی زیبا بسازند.

برای روز سیزده‌بدر چگونه برنامه ریزی کنیم؟

برای اینکه آخرین روز از تعطیلات نوروزی، روزی خوب و شاد و به یادماندنی باشد، بیشتر افراد از قبل، تجهیزات و برنامه‌هایی را مهیا می‌کنند. به طور مثال خوب است موارد زیر را انجام دهید:

 • مواد غذایی مورد نیاز خود را تا حد امکان، در روزهای قبل خریداری کرده و شستشو یا طبخ نمائید.
 • سعی کنید یک غذای ساده که به تجهیزات و ظروف زیادی نیاز نداشته باشد، برای روز سیزده‌بدر در نظر بگیرید. در مورد تنقلات نیز همین نکته را در نظر داشته باشید.
 • بهتر است محل مناسبی را از قبل در نظر بگیرید تا مجبور نشوید زمان زیادی را صرف جستجوی مکانی مناسب و خلوت کنید.
 • می‌توانید از عزیزان و آشنایان خود، مخصوصا افرادی که فرصت کمتری برای تفریح دارند، دعوت کنید تا همراه شما باشند و به این صورت، یک روز شیرین را تجربه کنید.
 • حتما در مورد وضعیت آب‌وهوا تحقیق کنید تا با تغییر شرایط آب‌وهوا، غافلگیر یا دچار مشکل نشوید.
 • برخی وسایل کمک‌های اولیه را به همراه داشته باشید.
 • قبل از خروج از منزل، از بسته بودن شیرهای آب و گاز و خاموش بودن وسایل برقی اطمینان حاصل کنید.
توصیه‌هایی برای روز طبیعت در ایران
با برنامه‌ریزی صحیح، روز طبیعت روزی زیبا و خاطره انگیز خواهد شد

توجه به محیط زیست در روز طبیعت

در بخش قبل توصیه‌هایی را بیان کردیم که به شما کمک می‌کند از روز زیبای طبیعت بیشتر لذت ببرید و بهترین لحظات را تجربه کنید. اما مساله مهمّی که گاهی از آن غافل می‌شویم، در حالی که جزء مهم‌ترین مسائل زندگی است، توجه به محیط زیست است، در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

محیط زیست یه موجود زنده..!

محیط زیست یه موجود زنده..!
این نکته که روز سیزدهم فروردین “روز طبیعت” نامگذاری شده‌است، تلنگر مهم و به‌جایی است تا فراموش نکنیم که اگر می‌توانیم در بین تمام شلوغی‌ها و مشکلات زندگی، روزها و لحظاتی را به صورتی شیرین و متفاوت سپری کنیم، در گرو وجود طبیعتی است که خالق جهان بدون چشم‌‌داشتی بر ما ارزانی داشته است؛ و تنها وظیفه ما این است که قدر این موهبت بزرگ را بدانیم و آن را از بین نبریم.

نقش موهبت‌های الهی در زندگی انسان

هوای پاک، درختان و گل‌ها، کوه‌ها و دشت‌ها، و آب آبشارها و چشمه‌ها، همه و همه نعمت‌های ارزشمندی است که آفریدگار مهربان آن را برای بهتر و زیباتر زیستن برای ما آفریده است؛ و حتی در قرآن و روایات اسلامی نیز به گردش در طبیعت و بهره بردن از زیبایی‌های آن توصیه شده‌است.
نگاه کردن به زیبایی‌های طبیعی انرژی‌های منفی را از وجود انسان دور می‌کند و روح و جانش را برای زندگی و کار سرشار از نشاط و شادمانی می‌کند. پس همان‌طور که برای داشتن یک روز متفاوت و شاد برنامه‌ریزی می‌کنیم، وظیفه داریم برای نگهداری و نگهبانی از یکی از مهم‌ترین دارایی‌های خود، یعنی محیط زیست نیز، برنامه مناسبی داشته باشیم. در ادامه برخی از روش‌هایی را که به سالم نگه داشتن طبیعت در روزهایی مثل روز طبیعت در ایران کمک می‌کند، بیان می‌کنیم.

حفاظت از محیط زیست در روز طبیعت
روز طبیعت بهانه‌ای برای حفاظت از طبیعت

حفاظت از طبیعت در روز طبیعت!

 • بهتر است برای سپری کردن روز طبیعت، هر چند فضاهای طبیعی مانند بوستان‌ها را انتخاب می‌کنیم، اما مراقب گل‌ها و گیاهانی که در فصل رشد خود هستند باشیم و باعث از بین رفتن آن‌ها نشویم.
 • حتما چند کیسه مخصوص زباله به همراه داشته باشیم و به هیچ عنوان، زباله‌ها را در طبیعت رها نکنیم.
 • با به همراه داشتن یک غذای آماده، از روشن کردن آتش برای طبخ غذا خودداری کنیم. اما اگر تمایل به این کار داریم، از وسایل مخصوص استفاده کنیم؛ و هرگز شاخ و برگ درختان را نشکنیم.
 • حتما آتشی را که روشن کرده‌ایم، خاموش کنیم، زیرا حتی روشن باقی گذاشتن یک شعله کوچک هم، می‌تواند خطرات بزرگی به دنبال داشته باشد.
 • تا جایی که امکان دارد، چه در روز طبیعت و چه در روزهای دیگر از ظروف و وسایل یک‌بار مصرف کمتر استفاده کنیم.

به‌طور کلی اگر هربار که از شلوغی‌های کار و زندگی، دل‌زده شده و به دامان پرمهر طبیعت پناه می‌بریم، به یاد داشته باشیم که چند صباح دیگر برای شستن غبار غم و خستگی، باز هم مهمان این مادر دلسوز می‌شویم، آن‌گاه با آن مهربان‌تر بوده و برای یک تفریح کوتاه مدت، دارایی ارزشمندی چون محیط زیست طبیعی را در خطر نخوایم انداخت.
شما چگونه در روز طبیعت با محیط زیست مهربانی می‌کنید؟
در پایان یک پیشنهاد برای شما داریم. اگر در تعطیلات عید فرصت و شرایط گردش در طبیعت را ندارید، نگران نباشید؛ پیشنهاد ما گردشگری مجازی در ایران است که این روزها بسیار مورد استقبال قرار گرفته، و علاوه بر اینکه سرگرمی جذابی است، خطری نیز برای محیط زیست نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + 13 =