ادبیات, بهترین کتاب ها, مجله اینترنتی

سفرنامه‌های قدیمی زنان

سفرنامه های قدیمی زنان

اهل سفر رفتن هستید؟ در این دوران کرونا که امکان سفر رفتن نیست، می‌توانید با کتاب‌ها همراه بشوید و سفری تازه را تجربه کنید، اما پیشنهاد ما سفر به دل تاریخ با کتاب دوره سه جلدی سفرنامه های قدیمی زنان است.

سفرنامه های قدیمی زنان

سفرنامه در بین افراد از جذابیت خاصی برخوردار است، چرا که نویسنده خود واقعی است و اتفاقات و موقعیت‌ها را در طول سفرش از زبان خود بازگو می‌کند.
کتاب سه جلدی سفرنامه‌های قدیمی زنان، شرح سفر سه خانم در دوران قاجار است که هر جلد آن شرح سفر یکی از این خانم‌ها به یک نقطه از جهان است. قسمت جالب سفرنامه اینجاست که شما در مورد اتفاقات سفر در آن دوران اطلاعات کسب می‌کنید و در عین حال می‌توانید از روزمرگی‌ها و ریزه کاری‌هایی که ثبت شده استفاده کنید و تصویری واضح از وضعیت مردمان دوران قاجار بدست آورید. نکته مهم دیگر درباره این سفرنامه‌ها این است که به زبان گفتار و شفاهی نوشته شده است.

جلد اول: چادر کردیم رفتیم تماشا

 این کتاب سفرنامه عالیه خانم شیرازی است که نسبت دوری با شاه دارد، اما بیشتر عمر خود را در کرمان گذرانده و حال قصد سفر به مکه مکرمه را از طریق ایران به بمبئی و سپس عربستان دارد. عالیه خانم در حین اینکه از اتفاقات سفرش می گوید در مورد دربار ناصرالدین شاه و وقایع تاریخی آن زمان نیز بدون پرده سخن می‌گوید.

جلد دوم: سه روز به آخر دریا

این سفرنامه از قلم همسر عماد الملک و حاصل سفر او به مکه و عتبات است. این شاهزاده خانم که هم با فتحعلی شاه و هم با نادرشاه افشار نسبت دارد، سفرش از طبس به قصد عربستان و عراق را بازگو می کند و در این بین بدون پرده و پنهان‌کاری از روابط و ضوابط دوران قاجار صحبت می‌کند.

جلد سوم : خانم! فردا کوچ است

این کتاب شرح سفر سکینه سلطان ملقب به وقارالدوله از همسران ناصر‌الدین شاه، به مکه و عتبات است. البته باید گفت این سفر چهار سال بعد از کشته شدن ناصر الدین شاه و البته ازدواج این خانم با معتصم الملک اتفاق می‌افتد.
در آخر باید بگوییم این دوره ۳ جلدی به کوشش نشر اطراف چاپ شده است و برای کسانی که به سفرنامه یا تاریخ علاقه دارند بسیار مناسب است.
معرفی کتاب ارتداد را نیز بخوانید که شرح عاشقانه‌ای متفاوت از وحید یامین پور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 − یک =