ادبیات, شعر و قصه درمانی کودکان, مجله اینترنتی

شعر و قصه ی کودک، راهی برای درمان

قصه درمانی در کودکان

هانس کریستین آندرسن، داستان هایش را در بیمارستان کودکان می خواند وبا گذر زمان تغییری در وضعیت روحی و جسمی کودکان بد حال ایجاد شد.
در کتاب های هوش هیجانی، از قصه درمانی و بازی درمانی جهت حل مشکلات بد‌ رفتاری کودکان استفاده می شود، البته قصه گویی و شعر به غیر از درمان اثرات دیگری هم بر کودکان دارد.
از جمله: ایجاد رابطه ی صمیمانه، و ایجاد تفکر انتزاعی در کودکان، بالا بردن تخیل، و اما مهم ترین اثر درمانی شعر و قصه های کودکانه در بالا بردن هوش هیجانی است.
در طول سال های زندگی از کودکی تا بزرگسالی، خواندن هرکتابی، رمانی، قصه ای، شعری، و …
حتی دیدن فیلم ها، کارتن ها، انیمیشن‌ها، می توانند در آینده و ساختار روانی کودکان تاثیر داشته باشند.
در این بین خواندن کتاب قصه های کودکانه و شعرهای کودکانه، لالایی ها از این جهت که تفکر عمیقی را ایجاد می کنند، اهمیت بیشتری دارند.

کتاب داستان کودکان و قصه های نامناسب

در رابطه با تاثیر قصه و داستان کودکانه بر روان، تجربیات یک شخص را می خوانیم:
«من نیلوفر هستم، در کودکی خواندن کتاب را خیلی زود شروع کردم، روزی که کتابی را برای خواندن انتخاب کرده بودم، در لابه لای حوادث این داستان مادر یک کودکی را باد می برد، در واقع باد در این داستان  نمادی از مرگ مادر بود، مادر من در اکثر موارد خارج از خانه کار می کرد و من اکثرا در خانه تنها یا تحت مراقبت دیگر اعضای خانواده بودم، تحت تاثیر کتابی که خوانده بودم، در تمام مدتی که مادرم خارج از خانه بود نگران این موضوع بودم که مبادا مادرم را باد ببرد، داستان به ظاهر جذاب و سرگرم کننده بود اما در حقیقت عامل آسیب تلخی به روان من بود، حالا هنوز صدای باد را که می شنوم، فارغ از حفظ جان مادرم تشویشی را درون قلبم احساس می کنم.»
در این رابطه مطالعه مقاله “چه داستانی برای کودکان مناسب است” پیشنهاد می‌شود.

فواید شعر و قصه برای کودکان

فوبیا، کمبود اعتماد به نفس، استرس و اضطراب کودکان، احساس شکست و افسردگی روح از اثرات سریال ها، برنامه ها، کتاب ها و قصه های ناسالم است.

قصه درمانی
قصه درمانی یکی از روش‌های درمان روحی کودکان

خروجی این فرایند در آینده کودک، منجر به اشتیاق به خودکشی، اعتیاد، شکست، بدحالی و انزوا  و… می شود.
لذا تربیت و آموزش فرزندان در بین تمام چالش های منفی بسیار دشوار است، در حالی که به وضوح در جامعه می بینیم که مادران هنرمند گوشزد کردن هر اشتباهی را به کودکان در فرم قصه و داستان ادا می کنند.
پس با انتخاب قصه های درست و داستان هایی مفید و لالایی هایی دل انگیز، مراقب ورودی های ذهن کودکان باشیم.
در دیگر بخش ها به تاثیر قصه درمانی در حوزه بیماری سرطان، ارائه و بررسی چندین کتاب داستان، قصه و شعر کودکان خواهیم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش − شش =