خانه داری, لوازم آشپزخانه, مجله اینترنتی

ظروف سفالی شب یلدا

ظروف سفالی شب یلدا

شب یلدا یکی از مهم‌ترین آیین‌ها و رسوم ایرانیان است. تلاقی پایان فصل پاییز و آغاز فصل زمستان، بلندترین شب سال را رقم می‌زند. از دیرباز ایرانیان این شب را به فال نیک می‌پندارند. در این شب با جمع شدن در کنار یکدیگر و مهیا کردن بهترین میوه‌های فصل و تنقلات فراوان باهم جشن می‌گیرند. میل کردن هریک از این میوه‌ها در این شب، فلسفه عمیقی به همراه دارد. این مردمان بهترین ظرف‌ها را برای چیدن تنقلات و پذیرایی از مهمان‌های خود به کار می‌گیرند؛ اما در سال‌های اخیر با وجود هنرمندان خوش‌ذوق سفال‌گر، انواع ظروف سفالی شب یلدا هستند که زینت‌بخش محفل شب یلدا شده‌اند.

ظروف شب یلدا

انواع مختلفی از ظروف برای پذیرایی وجود دارند که می‌توان برای سرو و پذیرایی به کار برد. ظروف مسی، استیل، سرامیکی و سفالی از ظرف‌های رایجی هستند که خانم‌های ایرانی از آن‌ها برای تزئین، چیدن میوه‌ها و تنقلات استفاده می‌کنند؛ اما ظروف سفالی از بهترین و پرطرفدارترین ظرف‌های پذیرایی شب یلدا شناخته شده‌اند؛ زیرا تنوع طرح و رنگ آن‌ها بسیار زیاد است و هرگز کهنه نمی‌شوند، حتی به‌مرور زمان ارزشمند‌تر نیز می‌شوند.

ظرف سرو و پذیرایی شب یلدا

ظرف‌ سفالی نشانی از هنر و اصالت ایرانی است. معمولا ظرف‌های سفالی که در شب یلدا از آن استفاده می‌کنند با رنگ و نمادهای این شب همخوانی دارد. کاسه‌های سفالی به شکل هندوانه و شمعدان‌های سفالی به شکل انار از طرح‌های رایج این شب هستند.

شمعدان طرح انار
شمعدان طرح انار برای شب یلدا بسیار زیبا و مناسب است

این ظرف‌ها معمولا به‌صورت ست ارائه می‌شوند که میزبانان این شب بتوانند به زیبایی هر چه تمام‌تر، میز یا سفره یلدایی خود را بچینند. این ظرف‌ها به‌صورت سینی، کاسه‌های بزرگ و کوچک، قندان و آجیل‌خوری ارائه می‌شوند.

ظرف‌های پخت‌وپز شب یلدا

برخی از کدبانوهای ایرانی برای تهیه شام بلندترین شب سال، از ظرف‌های سفالی مخصوص پخت‌وپز استفاده می‌کنند تا از مزایای سلامتی آن در طول سال بهره‌مند شوند. آن‌ها معتقدند ضمن این‌که این ظرف‌ها به پخت بهتر غذا و حفظ مواد مغذی آن کمک می‌کند، باعث آرامش روحی نیز می‌شوند. این موضوع شاید به این دلیل است که احساس و افکار درونی فرد باعث خلق چنین ظرف‌های هنری شده است.
ظرف‌های سفالی مخصوص شب یلدا به زیبایی هرچه تمام‌تر و مطابق با حال وهوای این شب طراحی شده‌اند. برای به‌یادماندنی‌تر کردن شب بلند سال، سعی کنید از هنر دست هنرمندان ایرانی بهره لازم را ببرید. ما در آکوکالا بی‌صبرانه منتظر عکس ظرف‌های سفالی شب یلدای شما هستیم!
همچنین اگر از نزدیکان شما کسی مبتلا به دیابت است، برای برگزاری مراسم شب یلدا بدون هیچ مشکل خاصی، به مقاله توصیه‌های شب یلدا برای بیماران دیابت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 5 =