خانه داری, دکوراسیون, مجله اینترنتی

چند نکته ضروری در چیدمان مبلمان

چیدمان صحیح مبلمان منزل

چیدمان مبلمان در اتاق‌های نشیمن کوچک و کبریتی یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های این روزهاست، اغلب افراد به دنبال راهکاری جهت چیدمانی زیباتر و کاربردی‌تر وسایل در خانه‌های کوچک هستند. در کنار چیدمان درست گاها افراد تمایل به استفاده کردن از محصولات و وسایل ترند و به‌روز دارند که ممکن است از جهت حجم این وسایل دردسرساز باشند. در ادامه به بررسی چیدمان صحیح مبلمان منزل در خانه‌های کوچک خواهیم پرداخت.

چیدمان صحیح مبلمان منزل در خانه‌های کوچک

چیدمان در هر سبکی نیازمند یک سری اطلاعات بوده و مهم‌ترین آن‌ها خلاقیت و اصول طراحی است. معمولاً در خانه‌های کوچک باید به دنبال راهکاری باشید تا از فضای کم، بیش‌ترین استفاده را ببرید. در ادامه به معرفی چند نکته اصول مدار و خلاقانه خواهیم پرداخت.

پیدا کردن نقطه کانونی

اولین قدم جهت رسیدن به یک چیدمان خلاقانه و مرتب، پیدا کردن نقطه کانونی است. با توجه به المان‌هایی که درزمینهٔ اصول طراحی دکوراسیون خانگی وجود دارد، می‌توانید جهت ایجاد یک نقطه کانونی از یک تابلو نقاشی، وسایل دکوراتیو، شومینه یا قفسه کتاب‌ها استفاده کرده و نقطه کانونی را پیدا کنید. با استفاده از این وسایل سعی کنید مبلمان را در مقابل نقطه کانونی قرار دهید؛ توجه کنید تا المان‌های انتخابی از جهت رنگ و هویت کاربردی با مبلمان شما همخوانی داشته باشند.

چیدمان درست مبلمان
اولین اصل در چیدمان درست مبلمان پیدا کردن نقطه کانونی است.

پیدا کردن نقطه توجه افراد به یکدیگر

دومین اصل خلاقانه در چیدمان صحیح مبلمان منزل، پیدا کردن نقطه توجه افراد به یکدیگر است، سعی کنید در چیدمان به‌گونه‌ای عمل کنید که افراد در حالت نشسته بتواند راه و روش مناسبی جهت ارتباط داشته باشند و به عبارتی توجه به روبه‌رو بودن افراد مهم است. به‌گونه‌ای مبلمان را چینش‌ کنید که افراد به وقت مکالمه در راحتی کاملی باشند. در این صورت فضای بیش‌تری برای شما ایجاد خواهد‌شد، توجه داشته باشید از پراکنده چیدن مبلمان خودداری کنید و فاصله‌ها را کمتر کنید.

رفت‌وآمد را آسان کنید

در چینش مبلمان و پیدا کردن نقطه تعامل افراد، رفت‌وآمد افراد را در نظر بگیرید. فضای ایجادشده باید به‌اندازه کافی کاربری باشد. محل عبور مناسب یکی از مهم‌ترین اصولی است که باید در نظر بگیرید، ایجاد تعادل یک اصل مهم است، در واقع قرار دادن وسایل ضروری و مهم در اتاق می‌تواند از شلوغی اتاق کم کند و عمل عبور افراد را راحت‌تر کند‌. سعی کنید از چینش‌ لوازم غیرضروری در اطراف مبلمان خودداری کنید

 چیدمان صحیح مبلمان منزل با توجه به سبک شخصی

در اصول چیدمان مبلمان حتماً ارزش‌های عملی و زیباشناختی را در نظر بگیریم، چراکه ترکیب ارزش‌های عملی و زیباشناختی می‌تواند شما را به سمت موارد تازه‌تری ببرد و گستره‌های فکری بیشتری را در حیطه تفکر شما بگنجاند. اگر محیط کوچک برای مبلمان دارید حتماً به سبک شخصی خود توجه کنید. مثلاً از مبلمان تک‌نفره استفاده کنید لزومی ندارد که ست‌های چندنفره استفاده کنید، استفاده از ست‌های چندنفره می‌تواند فضای کمتری را به شما بدهد. با توجه به نیاز خود و اعضای خانه مبلمان را انتخاب کنید و بر اساس همان چینش کنید.

چند نکته ضروری

  1. قبل از اقدام به خرید مبل و چیدمان حتماً طرح ذهنی و کلی را در نظر بگیرید، ابعاد و اندازه اتاق را مشخص کنید و به محل قرارگیری سایر لوازم توجه کنید.
  2. از ترکیب خطوط راست و منحنی استفاده کنید، به‌طور مثال اگر سبک مبل شما L است در مراحل بعدی از مبلمان گرد استفاده کنید‌ و سعی کنید تقارن را در سبک و چینش وسایل در نظر بگیرید.
  3. فرش‌ها نقش مهمی در چیدمان صحیح مبلمان منزل شما دارند، جهت تعیین محل استقرار مبل‌های راحتی و صندلی‌ها سعی کنید فضای فرش خود را در نظر بگیرید، جهت استفاده بهینه آن را ۶۰ سانتیمتر از دیوار دور کنید و زیر تمام مبلمان خود قرار دهید. اگر این امکان وجود ندارد اطمینان حاصل کنید که حداقل پایه‌های جلویی مبل شما روی فرش شما قرارگرفته باشد.

در انتها به شما توصیه می‌کنیم مقاله رنگ‌های پر استفاده برای دکوراسیون در سال ۲۰۲۲ را نیز مطالعه کنید، تا بتوانید انتخابی زیباتر داشته‌باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 15 =