گل و گیاه, مجله اینترنتی

چند نکته برای هواداران گل و گیاه

نگهداری از گل و گیاه

گیاهان به عنوان موجود زنده در خانه باید تحت مراقبت قرار بگیرند و عدم مراقبت درست از آنها باعث از دست رفتن هزینه، عدم زیبایی محیط و دکوراسیون و… می‌شود. در این مطلب به ذکر چند نکته در حوزه نگهداری از گل و گیاه می‌پردازیم.

پینه بستن گیاه یعنی چه؟!

زمانی که یک گیاه را جهت تکثیر برش می‌دهیم باید قسمت بریده شده یک تا دو روز در محیط خانه باقی بماند تا خشک شود. در غیر این صورت اگر قسمت بریده شده را در آب یا خاک قرار دهید ممکن است باعث بروز بیماری‌های قارچی شود و ساقه‌ها بپوسد. گیاهانی مثل سانسوریا، کاکتوس، ساکولنت، یوکا و.. لازم است که جهت تکثیر، عملیات پینه سازی در محیطی خشک برای آن‌‌ها انجام شود.

عوامل قارچی شدن گیاهان

قارچی شدن یکی از بدترین اتفاقاتی است که برای گیاهان رخ می‌دهد. در ادامه برخی از عوامل این مشکل را مطرح می‌کنیم.

آبیاری نامناسب

آبیاری گیاهان یکی از مهم‌ترین اقدامات برای زنده ماندن آن‌هاست، یکی از نشانه‌های بارز آبیاری نامناسب وجود لکه‌های زرد، قهوه‌ای و سیاه بر سطح گیاه است، بهتر است آبیاری‌ها را با سرعت کم و تا زمانی که آب از سوراخ‌های انتهای گلدان خارج می‌شود ادامه دهید. این امر به تنهایی می‌تواند شما را مطمئن سازد که به تمام قسمت‌های گلدان و ریشه‌ها آب رسیده است.

آبیاری صحیح گیاهان
آبیاری نامناسب می‌تواند موجب بیماری گل و گیاهان شود

خاک نامناسب از عوامل قارچی شدن گیاه

برای گلدان‌های آپارتمانی از خاک‌های سبک استفاده کنید تا آب به راحتی درون آن‌ها حرکت کند و به اندازه‌ای سنگین نباشد که نتواند هیچ رطوبتی را حفظ کند. در خاک باید به اندازه کافی فضا وجود داشته باشد، در غیر این صورت هیچ منفذی جهت تنفس ریشه باقی نخواهد ماند. در مقالات بعدی به معرفی انواع خاک‌های مناسب خواهیم پرداخت.

زهکشی خاک برای نگهداری از گل و گیاه

در ابتدا بهتر است یک تعریف جامع از زهکشی خاک داشته باشیم: زهکشی خاک یعنی فراهم شدن شرایطی برای خاک تا بتواند آب اضافی را خارج کند. با توجه به نوع گیاه زهکشی هم متفاوت است، برخی گیاهان زهکشی بالایی می‌خواهند و برخی دیگر زهکشی متوسط برایشان کافیست. قبل از این کار بهتر است با روش‌های زهکشی آشنا شوید و اطلاعات کافی به دست بیاورید.

تهویه نامناسب

گردش هوا یکی از مهم‌ترین نکات جهت حفظ سلامت گل و گیاهان است. گردش هوای خوب تبخیر آب را سریع‌تر می‌کند و تعرق را افزایش می‌دهد؛ در واقع جمع شدن آب زیاد چه در گلدان و چه بر سطح گیاه باعث آسیب و قارچی شدن گیاه می‌شود.

غبارپاشی گیاهان

غبارپاشی به معنای اسپری آب از فاصله ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متری به گیاه است، به طوری که قطرات آب به صورت مه یا شبنم روی برگ‌ها بنشیند. غبارپاشی در هر فصل با در نظر گرفتن اصول خاصی انجام می‌شود. در تابستان جهت خنک شدن گیاهان و در زمستان جهت رطوبت غبارپاشی انجام می‌شود. غبارپاشی از فاصله نزدیک، در حضور نور خورشید و تکرار زیاد آن در طول روز باعث بروز بیماری در گیاه می‌شود.

چند نکته ضروری در زمینه نگهداری از گل و گیاه

  • قبل از آبیاری خاک را به خوبی لمس کنید تا رطوبت را تشخیص دهید.
  • آب سبزیجات بعد از شستشو و حتی آب آکواریوم را برای آبیاری گل‌ها و گیاهان مورد استفاده قرار دهید، زیرا برای گیاهان بسیار مناسب هستند.
  • اگر گیاه شما در تلاش برای رشد نیست، از کود گیاهی استفاده نکنید؛ معمولاً گیاهان کوتاه‌‌تر تلاش زیادی برای رشد دارند.
  • فراموش نکنید گیاهان در صورت عادت به یک محیط قطعاً رشد بهتری دارند، پس از جابجایی زیاد آن‌ها خودداری کنید.
  • استفاده از گلدان‌های سفالی و قابل بازیافت را فراموش نکنید.

در مقاله راه های مراقبت از گیاهان آپارتمانی در مورد شیوه نگهداری صحیح برخی گیاهان پرطرفدار صحبت کرده‌ایم. مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 4 =