تغذیه و خوراک, خانه داری, مجله اینترنتی

تغذیه مناسب دانشجویان

تغذیه دانشجویان

حالا که کم کم به روز دانشجو نزدیک می‌شویم، باید در مورد تغذیه دانشجویان صحبت کنیم، لذا در ابتدا  تاکید می‌کنیم؛ دانشجویان غذاهایی را باید میل کنند که ارزش غذایی بالایی دارد و سعی کنند در همه حال  استاندارد تغذیه و خوراک خود را حفظ کنند.

صبحانه دانشجویی

این وعده بسیار مهم در علم تغذیه توسط دانشجویان به بهانه‌ی کمی بیشتر خوابیدن متاسفانه در اغلب موارد حذف می‌گردد، توجه داشته باشید که حذف صبحانه باعث می‌شود، شما انرژِی کافی برای گذراندن کلاس‌ها را نداشته باشید.
صبحانه برای افزایش توانایی ذهن بسیار حیاتی و ضروری است، به شرط آن که صبحانه‌ای سرشار از فیبر یا پروتئین باشد؛ همیشه سعی کنید در وعده صبحانه از تخم مرغ، عسل، گردو، عدسی استفاده کنید، در ادامه نیز با خوردن یک مشت کشمش یا یک موز صبحانه خود را تکمیل کنید.

میان وعده دانشجویی

 دانشجویان عزیز برای تامین انرژی در طول روز و بخصوص بعد از کلاس‌هایی که فعالیت ذهنی بالایی دارید از میوه‌‌ و مغزیجات و خشکبار که سرشار از ویتامین و مواد مغذی هستند استفاده کنید مثل: بادام، فندق، گردو، کشمش و نخوچی؛ استفاده از این مواد یادگیری را برای شما آسان‌تر خواهد کرد.

ناهار و شام دانشجویی

یکی از معضلات دانشجویان بخصوص دانشجویان خوابگاهی ناهار و شام است و اغلب به خوردن فست فودها روی می‌آورند؛ اما توصیه ما برای ناهار و شام به جای خوردن فست فود‌های مضر استفاده از املت سبزیجات، عدسی، کوکو سیب زمینی، کوکو سبزی، عدس پلو، کنسرو لوبیا و…است؛ که علاوه بر سالم بودن نیازهای بدنتان را رفع می‌کند.

ناهار و شام مناسب برای دانشجویان
املت سبزیجات، عدسی، کوکو سیب زمینی، کوکو سبزی و… گزینه‌های مناسبی برای شام و ناهار دانشجویان

نکات قابل توجه در مورد تغذیه دانشجویان

  • در کنار وعده‌های غذایی حتما از سبزیجات استفاده کنید.
  • در شب‌های امتحان مصرف ریحان، کاهو و سیب درختی را افزایش دهید تا آرامش داشته باشید.
  • دانشجویان عزیز مصرف چای و قهوه خود را کاهش دهید و به سوی دمنوش‌ها گیاهی مثل گل گاو زبان، آویشن، پونه، چای سبز، بابونه و… بروید.
  • چای را به هیچ عنوان با معده خالی مصرف نکنید، که باعث افزایش اسید معده و در نهایت رفلاکس (ترش کردن) معده می‌شود.
  • در وعده‌های غذایی خود از گوشت حتی به مقدار کم استفاده کنید.
  • دخترخانم‌های دانشجو حتما در وعده‌های غذایی خود از موادی که دارای آهن هستند استفاده کنید.
  • دانشجویان عزیز در فصل امتحانات از غلات مثل: نخود فرنگی، لوبیا و همچنین ماهی، اسفناج و…  استفاده کنید که حافظه شما تقویت شود.
  • به جای مصرف نوشابه، از دوغ استفاده کنید.

تغذیه نادرست

دانشجویانی که در دوران دانشجویی تغذیه نامناسبی دارند با عوارضی مثل کاهش قدرت حافظه و یادگیری، اضطراب و استرس، کاهش قدرت بینایی، ناراحتی‌های عصبی از قبیل بدخلقی، پرخاشگری، بی حوصلگی، خستگی، گیجی، افسردگی، کم‌خونی و کاهش مقاومت بدن در برابر عفونت‌ها مواجه می‌شوند.
پس دانشجویان عزیز اولا روزتان مبارک و در ادامه لطفا تغذیه مناسب را فراموش نکنید.
و اما؛ در مورد استایل و ظاهرتون هم نگران نباشید. ما در مقاله استایل دانشجویی با گوچی در این مورد هم مطالب مهمی برای شما داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × سه =