خانه داری, گل و گیاه, مجله اینترنتی

بهترین گیاهان برای محل کار شما، ویژگی‌ها و نحوه چیدمان

گیاه مناسب برای محل کار

گیاه مناسب برای محل کار موضوعی است که برای خیلی‌ها مهم است! برای کسانی که به فکر روح و روان خودشان هستند، برای کسانی که اعتقاد دارند تغییرات کوچک، گاه نتایج بزرگی به دنبال دارد، برای کسانی که عاشق گل و گیاه هستند و… اما اگر در محل کار شما از شادابی و نشاط خبری نیست، اگر سر کار مدام کسل و بی‌حوصله می‌شوید، و اگر فضا برایتان تکراری شده، این موضوع باید برای شما هم مهم باشد!!

چرا در محل کار، گل و گیاه نگهداری کنیم؟

تا به حال کسی را ندیده‌ام از گل‌ها، گیاهان یا درخت‌ها بدش بیاید! شما چطور… دیده‌اید؟
اصلا خاصیت این موجودات معصوم و زیبا همین است که انسان را سرِ شوق می‌آورند، به آدم جان می‌دهند، دلت می‌خواهد مراقبشان باشی و بزرگ شدنشان را ببینی… گیاهان به جز برخی گونه‌ها که ممکن است موجب مسمویت شوند، بیشترشان بی‌خطرند؛ زیبایی خاصی به هر محیطی که در آن قرار گیرند، می‌بخشند و حس نشاط و شادابی و آرامش به همراه دارند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله “گیاهان هم باهوش هستند” را بخوانید تا شگفت‌زده شوید!
اصولا رنگ سبز گیاهان چه بخواهیم، چه نخواهیم، ما را آرام می‌کند و حس امید و مثبت‌نگری به ما می‌دهد. پس جای هیچ شکی نیست که اگر یک یا چند گلدان گل و گیاه در محل کارتان باشد، صبحتان جور دیگری شروع می‌شود و موقع اتمام کار، حواستان هست که گلدانتان خشک نشده باشد! در واقع بین تمام دغدغه‌ها و روزمرگی‌ها، خریدن و قرار دادن یک گلدان کوچک روی میز کار یا کنار دیوار اتاق، کاری کم هزینه و آسان است که تاثیر خیلی خوبی روی روحیه شما دارد! پس وقت را هدر ندهید و همین امروز این کار را انجام دهید؛ نگران نباشید، در ادامه به شما می‌گوییم که چه نوع گیاهی برای محل کارتان مناسب است.

انواع گیاه مناسب برای محل کار
نگهداری گل و گیاه در محل کار، به فضا شادابی و نشاط می‌بخشد

گل و گیاه مناسب محل کار چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

به طور کلی گیاهی که برای محل کارتان تهیه می‌کنید باید روش نگهداری آسانی داشته باشد و مقاوم باشد، یعنی:

  • آبیاری کمی بخواهد و نیاز زیادی به کوددهی و… نداشته باشد؛
  • به محیط خاصی برای رشد نیاز نداشته باشد؛
  • با شرایط نور و دما در محیط شما هماهنگ باشد؛ یعنی جوری باشد که بتوانید نور و دمای مناسب را برایش فراهم کنید.
  • بعضی گیاهان با حشرات میانه خوبی دارند؛ این گیاهان برای محل کار انتخاب خوبی نیستند.
  • اندازه و میزان رشد گیاه، باید متناسب با جایی باشد که قصد دارید آنجا قرارش دهید، چون مثلا بعدا نمی‌توانید سقف را سوراخ کنید تا گلدانتان جای کافی پیدا کند!

و در آخر گیاهی را انتخاب کنید که خیلی حساس نباشد، تا اگر یادتان رفت آبش بدهید و به مرخصی رفتید، زود قهر نکند و خشک نشود. در ادامه به شما می‌گوییم از دنیای شلوغ گل و گیاهان، کدام را انتخاب کنید که واجد این شرایط باشد.

معرفی ۸ گیاه مناسب برای محل کار شما

نوبت رسید به معرفی گیاهان مقاوم برای نگهداری در محل کار. ما هشت مورد از مناسب‌ترین آن‌ها را نام برده و به شما می‌گوییم که چرا مناسب محیط کاری شما هستند.

کاکتوس، گیاهی مقاوم

انواع مختلف کاکتوس برای نگهداری در محل کار مناسب است. یک گلدان کوچک کاکتوس اگر روی میز کار یا کنار پنجره اتاق شما باشد، زیبایی خاصی به فضا می‌بخشد؛ فقط مواظب باشید جایی قرار نگیرد که دستتان را زخمی کند! اما چرا کاکتوس را در ابتدای لیست معرفی کردیم: چون همه می‌دانیم که کاکتوس نیاز آبی زیادی ندارد، اغلب آبیاری یک‌بار در هفته، برای کاکتوس کفایت می‌کند؛ اما نور باید مطابق میلش باشد؛ پس جلوی پنجره یا جایی که نور مناسب به آن بخورد را، برایش در نظر بگیرید.

گیاهان مقاوم در محیط کار
کاکتوس‌ها با نیاز آبی کم، مناسب فضاهای اداری هستند

گیاهان هوازی

باور می‌کنید گیاهانی هستند که حتی به خاک هم نیاز ندارند؟! این گیاهان عجیب و زیبا را می‌توانید روی لبه میز، یا قفسه اتاقتان قرار دهید و با آبیاری در حد ۱۰ روز یک‌بار یا در برخی گونه‌ها، ماهی یک‌بار، آن هم به اندازه چند قطره، از آن مراقبت کنید. نور متوسط نیز برای گیاهان هوازی کفایت می‌کند و رشد کم آن‌ها، خیال شما را از بابت نگهداری در فضا‌های کوچک راحت می‌کند.

شناخت انواع گیاهان مناسب نگهداری در محل کار
گیاهان هوازی از جمله گیاهان مناسب برای محیط کار هستند

پتوس، گیاهی مناسب محل کار

برگ‌هایی با رگه‌های روشن، و گاه با رنگ سبز تقریبا یکنواخت، پتوس را زیبا و جذاب می‌کند. این گیاه رونده را که رشد خوبی هم دارد، می‌توانید روی میز، روی قفسه یا یک استند چوبی زیبا قرار دهید. نگهداریش آسان است و وقتی خاک آن خشک شد، به آب نیاز دارد؛ تقریبا هفته‌ای دوبار. نور متوسط برای آن خوب است و با غبارپاشی، برگ‎های آن زیباتر و شاداب‌تر می‌شود.

پتوس، گیاهی مناسب برای نگهداری در منزل و محل کتر
گیاه پتوس را به صورت آویز یا روی میز محل کار می‌توانید نگهداری کنید

سانسوریا محیط کار شما را زیبا می‌کند

گیاهی زیبا با برگ‌های کشیده که آرام روبه‌بالا رشد می‌کند و مناسب قرار دادن کنار دیوار است. حتی برخی افراد خوش‌سلیقگی به خرج داده، برای جداسازی یک بخش از بخش دیگر در محل کارشان از چند گلدان بزرگ سانسوریا استفاده می‎‌کنند. سانسوریا هوا را تصفیه می‌کند، نور زیاد نمی‌خواهد، آبیاری تقریبا ماهی یک‌بار، وقتی خاک آن خشک شد، کافیست و در یک کلام: حسابی مقاوم و ماندگار است.

سانسوریا مناسب محیط کار
سانسوریا گیاهی ماندگار و زیبا است

زاموفیلیا همیشه هست!

مقاوم و ماندگار و زیباست: زاموفیلیا. برگ‎های زیبا به رنگ سبز پررنگ، نیاز کم به آبیاری و نیاز به نور متوسط و غیر مستقیم از ویژگی‌های زاموفیلیا است. این گیاه، مقاوت خوبی دارد و در برابر کم آبی و نور کم تا حد زیادی مقاومت می‌کند. کنار دیوار قرارش دهید و از زیباییش لذت ببرید و اجازه دهید هوا را پاک کند.

زاموفیلیا ، گیاهی زیبا و مناسب برای محل کار
زاموفیلیا ماندگاری بسیار خوبی دارد

گیاه عنکبوتی یا گندمی مناسب برای محیط‌های کاری

این گیاه زیبا با برگ‌های کشیده و آویزان را می‌توانید به صورت آویز یا روی قفسه و میز استفاده کنید. آبیاری زیادی نیاز ندارد و وقتی خشک شد، باید به آن آب بدهید. نور متوسط و غیر مستقیم نیاز دارد و رشد کمی هم دارد. سازگاری و زیبایی گیاه گندمی، آن را به گیاهی مقاوم برای فضاهای کاری مختلف تبدیل کرده است.

گیاه عنکبوتی برای محل کار مناسب است
گیاه عنکبوتی با رشد کم و مقاومت بالا گیاهی مناسب برای محیط‌های اداری است

اسپاتی فیلوم با گل‌های زیبا

این گیاه زیبا با برگ‌های نسبتا کشیده براق، و گل‌های سفید با آن پرچم داخلش، زیبایی خاصی دارد و فضا را سرشار از نشاط و آرامش می‌کند. شاید جالب باشد بدانید به محیط سرد علاقه دارد، پس اگر محیط شما خنک است، مناسب شماست! نور متوسط برایش کافی است و آبیاری آن هم وقتی که خاکش حدود ۲ یا ۳ سانتی‌متر خشک شد، باید انجام شود. با این شرایط، این گیاه مناسب محل کار است.

اسپاتی فیلوم با گل‌های زیبا
اسپاتی فیلوم گل‌های زیبایی دارد و کاملا مناسب محیط کار است

شلفرا؛ گیاه چتری

برگ‌های شلفرا کنار هم چترهای کوچکی تشکیل داده‌اند و به خوبی دکوراسیون شما را زیبا می‌کنند. این گیاه به نور متوسط تا زیاد نیاز دارد، آبیاری آن هم باید زمانی که خشک شد، انجام شود؛ فقط حواستان باشد در آب دادن به گیاه زیاده‌روی نکنید. این گیاه رشد خوبی دارد، پس جایی قرارش دهید که بعدا با مشکل مواجه نشوید!

شلفرا یک گیاه زیبا برای محیط کار
شلفرا با برگ‌های چتری زیبا، رشد خوبی دارد

در محل کار خود، مراقبت گیاهان باشیم

ما بهترین گیاهانی که می‌توانند در محیط کار، شما را همراهی کنند، معرفی کردیم. اما گیاهان دیگری نیز مانند دراسنا (که در مقاله گل روز پرستار به آن اشاره کردیم)، آلوورا، بامبو و… وجود دارند که می‌توانید روی میز کارتان یا بخش‌های دیگری از محل کارتان نگهداری کنید. اما نکته مهم این است که همیشه بسته به شرایط خود و محیط اطرفتان و ویژگی‌های گل‌ها و گیاهان، دست به انتخاب بزنید.
گیاهان فقط کمی آب از ما می‌گیرند، اما منافع زیادی برای ما دارند. پس بهانه نیاورید و آن‌ها را مهمان محیط کارتان کنید، فقط هنگام خریداری آن‌ها حتما شرایط نگهداری را نیز یاد بگیرید و به‎درستی از آن‌ها مراقبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 2 =