ادبیات, شعر و قصه درمانی کودکان, مجله اینترنتی

چه کتاب داستانی برای کودکان بخریم؟!

کتاب های مناسب برای کودکان

کتاب‌های داستان در واقع مهم‌ترین گروه از کتاب های مناسب برای کودکان و نوجوانان و موثرترین آنها در روح و فکر فرزندان به شمار می‌آیند. در “تاثیر قصه بر کودکان” قدری راجع به اثر قصه خوانی برای کودکان گفتیم. کودکان و نوجوانان از طریق داستان با محیط پیرامون خود آشنا می‌شوند و در داستان می‌توانند فضایی را تجربه کنند که هنگام رویارویی با نمونه‌های واقعی رفتار و واکنش مناسبی از خود نشان دهند.
بررسی و تحلیل داستان‌های کودکان موجب شناخت نقاط قوت و ضعف این آثار می‌شود؛ همچنین آموزش تفکر به کودکان که فلسفه برای تربیت کودکان نامیده می‌شود یکی از برنامه‌های آموزشی است که مورد توجه بسیاری از دست اندرکاران تعلیم و تربیت کودک قرار گرفته است. در این روش از برنامه آموزشی، داستان به منزله ابزار اصلی آموزش استفاده می‌شود، زیرا عقیده دارند که داستان‌ها می‌توانند مهارت شناختی و توانایی پرسشگری را در کودکان بالا ببرند و در نتیجه او را در ارزیابی استدلال‌ها و درک روابط علت و معلول و همچنین کشف و تحلیل مفاهیم و نتیجه گیری درست از رویدادها یاری کنند.

دسته‌بندی کتاب های مناسب برای کودکان

به طور کلی کتاب‌های کودکان به شش دسته تقسیم‌بندی می شوند: دسته اول شامل کتاب‌های مصور برای آموزش مفاهیمی مانند ریاضی و الفباست.
دسته دوم به ادبیات سنتی تعلق دارد که داستان‌هایی در این طبقه قرار دارند که نویسنده آنها معلوم نیست، همچنین مقدمه و نتیجه‌گیری دارند و زمینه‌ای نامشخص با شخصیت‌هایی کلیشه‌ای، روال داستان حاکی از علت و معلول است و پایان خوش دارند. البته این نوع داستان‌ها در دسته ادبیات ارشادی قرار می گیرند.
دسته سوم در طبقه‌بندی، شامل داستان‌های تخیلی و واقعی هستند. این دسته از داستان‌ها به جستجوی هنجارها می‌پردازند و از بهترین نمونه داستان‌هایی هستند که می‌توانند در آموزش تفکر کودکان استفاده شوند.
همچنین ادبیات غیر داستانی، شرح حال، شعر و نظم سه دسته دیگر از این طبقه‌بندی هستند.

چند نکته در خرید کتاب داستان برای کودک

  • در تهیه کتاب داستان برای کودکان از کتاب‌هایی باید استفاده کرد که نویسنده از دیدگاه کودکان به مسائل نگاه کرده باشد، نویسنده‌ای که ماشین حرکت ذهن کودکان است و آن‌ها را در دنیای جستجوها غرق می‌کند‌.
  • در کتاب های مناسب برای کودکان ، نویسنده‌ با طرح سوال، ذهن کودک را به اندیشیدن وا می‌دارد و به جای القای ارزش‌هایی از پیش تعیین شده، حرکت فکری در کودکان ایجاد می‌کند.
  • باید توجه داشت کودکان در اجتماعی زندگی می‌کنند که مشکلات همیشه به خوشی حل نمی‌شود و چون کودک از این مسئله مطلع است، پایان خوش قصه برای کودک قانع کننده نیست. لذا آنچه که اهمیت دارد این است که کتاب‌هایی تهیه شود که نویسنده به گونه‌ای داستان را نوشته باشد تا کودک بتواند خود به تنهایی در مورد شخصیت‌های داستان تصمیم بگیرد و حتی سرنوشت آنها را تغییر دهد.

نقش تعامل بزرگسالان با کودکان در خوانش داستان

در بیشتر مواقع تعامل بزرگسال با کودک می‌تواند راهگشا باشد و به شخصیت داستان شکل و معنای لازم را بدهد.

تعامل بزرگترها با کودکان در خواندن کتاب
تعامل بزرگترها با کودک در اثربخشی کتاب خواندن بسیار مهم است

در تعامل با کودک، بزرگسالان می‌توانند به آنها کمک کنند تا مسائل طرح شده در داستان را به بهترین روش حل کنند و این کار باعث می‌شود رشد تفکر در کودکان افزایش یابد.

تاثیر عنصر خیال در داستان کودکان

در تهیه کتاب های مناسب برای کودکان از کتاب‌هایی استفاده شود که عنصر خیال در آنها به شیوه بسیار خلاقانه‌ای تقویت شده است. عنصر خیال در داستان‌ها به کودکان فرصت می‌دهد تا از طریق تجربه کردن تخیل، در مورد تجربه‌های واقعی فکر کنند.
داستان‌ها برای درک جهان و به دست گرفتن زمام آن، اشتیاق به وجود می‌آورند و این اشتیاق برای کودکان در زمانی برآورده می‌شود که از دنیای تجربیات کودکان جدا نباشد. داستان‌ها باعث می‌شوند که کودکان از جهت مشاهده و تفکر درباره دیگران، در ابتدا خود را نیز مشاهده کنند، یعنی در دنیای کودکانه تجربیات را درک کنند و سپس در ابعاد و جامعه وسیع‌تری بررسی و مشاهده کنند.

برانگیخته شدن قدرت تخیل کودک توسط داستان
کتاب‌ها فرصت تفکر را به کودکان می دهند

کلام آخر در مورد کتاب داستان مناسب برای کودکان

علاقه به داستان و داستان خوانی فطری است، داستان می‌تواند دنیای خیالی را به منزله موضوعی جهت کاوش فکری خلق کند. زیرا داستان ساختار هوشمندانه دارد و در حالی که کودکان را از قید اینجا و آنجا رها می‌کند، به بیان روال وقایع می پردازد، همچنین وسیله‌ای برای درک جهان و خویشتن است و دغدغه بشری را در خود جای می‌دهد.
داستان‌ها در واقع محرک تخیل و تفکر کودکان هستند و البته داستان‌های جمعی می‌توانند مشارکت آن‌ها را برانگیخته و قدرتی برای ترغیب باشند تا به شخصیت‌ها شکل دهند. داستان‌های خوب می‌توانند در کودک انگیزه ایجاد کنند و تمرکز فکری او را جلب کنند تا بتوانند آنچه را که فرا گرفته‌اند در زندگی واقعی به کار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 5 =