خانه داری, دکوراسیون, مجله اینترنتی

از نقاشی‌های دیواری تا دیوار کوب‌‌های تزئینی

انواع دیوارکوب تزیینی

طراحی دکوراسیون داخلی یکی از مهم‌ترین اقدامات برای خانه‌های کوچک و بزرگ ماست. بسیاری از خانه‌های کوچک را می‌توان تنها با انتخاب چند وسیله‌ی کوچک و درست دچار یک تغییر شگفت انگیز کرد و از طرفی جای خالی بسیاری از وسایل کوچک تزئینی در طراحی دکوراسیون داخلی آن‌ها کاملا مشهود است. در بسیاری از موارد المان‌های بسیار ترند و اشیاء و وسایل مدرن و به روز پاسخگوی نیاز ما در طراحی داخلی نیستند. البته که طراحی دکوراسیون داخلی نیازمند یک ذوق هنری عمیق با چاشنی خلاقیت است؛ یکی از رویکرد‌های طراحان مدرن دکوراسیون ابراز علاقه به اشیاء مینیموم، ساده و کوچک است. برای مثال: می‌توان به کاربرد و ابراز علاقه طراحان در انتخاب انواع‌ دیوارکوب تزیینی در طراحی داخلی به جای نقاشی‌های دیواری در ابعاد بزرگ اشاره کرد، یا استفاده از ابزار و وسایلی که به نوعی یک پیوند عاطفی با روح و روان افراد ایجاد می‌کند، چه از جهت طراحی چه از جهت انتخاب جنس و رنگ و.. در ادامه به بررسی نقش دیوارکوب‌ها پرداخته و مختصر اطلاعاتی را در رابطه با انواع دیوارکوب‌‌های کاربردی و تزئینی ارائه می‌کنیم.

نقش انواع دیوارکوب تزیینی در طراحی دکوراسیون داخلی

دیوار‌ها به عنوان ستون و چهارچوب خانه‌ها نقش مهمی را در طراحی دکوراسیون داخلی ایفا می‌کنند.
عمده‌ی طراحی‌ها در حوزه دکوراسیون با محوریت بر دیوارها انجام می‌گیرد. خالی و پر بودن یک دیوار در خانه می‌تواند تغییرات بسیار شگفت انگیزی را ایجاد کند. در گذشته اکثر تغییرات بر سطوح دیوارها با استفاده از نقاشی‌های دیواری در سبک‌های مختلف انجام می‌شد، اما امروزه با کم رنگ شدن نقش سبک کلاسیک در دنیای طراحی، عمدتا به جای نقاشی‌های دیواری از انواع دیوارکوب تزیینی استفاده می‌شود.

دیوارکوب چوبی تزیینی
انواع دیوارکوب امروزه در دکوراسیون مورد استفاده قرار می کیرد

دیوارکوب چیست؟

تمام پیش ساخته‌های دستی و ماشینی که قابلیت نصب شدن بر روی دیوارها را دارند، دیوارکوب نامیده می‌شوند. این پیش ساخته‌ها عمدتا هنر دست هنرمندان و سفالگران است یا توسط تولیدکنندگان ماشینی ساخته‌ می‌شود (در مورد دیوارکوب سفالی، در مقاله اشیاء سفالی در دکوراسیون توضیحاتی ارائه کردیم). این المان‌های جذاب انواع مختلفی دارند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت. دیوارکوب‌ها در هر سبک و جنسی که باشند؛ قابلیت تزئینی را دارند و مفهوم تزئینی برای انواع آنها عام و فراگیر است. استقبال از دیوارکوب‌ها نه تنها در میان طراحان بلکه در میان عموم مردم هم بسیار رواج یافته است.
در ادامه این بخش نیز منتخبی از دیوارکوب‌های زیبای فروشگاه آنلاین آکوکالا نمایش داده شده است که می‌توانید نسبت به خرید آن‌ها اقدام کنید.

پیشینه‌ی انواع دیوارکوب تزیینی

با احتمال بسیار زیادی نخستین بار دیوارکوب‌‌ها در جهان غرب مورد استفاده قرار گرفتند. چرا که پیشینه و نشانه‌هایی از آنها را می‌توان در سبک طراحی و دکور مکتب باروک و سایر سبک‌ها به خوبی‌‌ مشاهده کرد. بعضی افراد پیشینه دیوارکوب‌‌های بافتنی و سفالی را در ایران جستجو کردند. اما قضاوت و داوری در مورد این وسایل تزئینی شگفت‌انگیز مبحثی تخصصی‌تر است که به بخش‌هایی دیگر رهسپار می‌کنیم.

موارد استفاده از دیوارکوب‌‌های دست ساخته

در گذشته عمدتا طراحی دکوراسیون داخلی مخصوص خانواده اشراف و بزرگان و ثروتمندان بوده است.
در واقع هر شخصی که از وضعیت مالی و اقتصادی خوبی برخوردار بود عمده تغییرات را در خانه در حوزه دکور و تزئین اعمال می‌کرد. در گذشته استفاده از دیوارکوب‌‌ها مختص افراد ثروتمند و در اکثر موارد مختص ساختمان‌هایی بوده است که از جهت فرهنگی و اصالت و برازندگی در جایگاه با ارزشی بودند. برای مثال: بسیاری از اشراف و بزرگان یونانی در قدیم دیوارها را با دیوارکو‌ب‌ها پوشش می‌دادند.
استفاده از دیوارکوب‌ها در گذشته در کشورهای دیگر همچون ایران، هند، بابل و‌.. نیز مرسوم بوده است. اما آنچه از سایر شواهد به دست آمده است بیان‌گر این موضوع است که دیوارکوب‌ها ۲۰۰۰ سال پیش در مصر باستان با استفاده از نوارهای زیگزاگ و باریک و موج‌های تزئینی تولید شده‌اند‌.

تاثیر دیوارکوب‌‌ها بر بستر روح و روان

امروزه بسیاری از افراد دکوراسیون داخلی خانه‌های خود را بر اساس روحیات و فضای ذهنی خود ایجاد می‌کنند. انتخاب رنگ‌ها و طرح‌های مناسب گویی نیاز ذهن انسان‌هاست. بسیاری از افراد با رنگ‌ها و سبک‌های مختلفی انس می‌گیرند و جهت حفظ سکون و آرامش از آنها استفاده می‌کنند. نقش نیازهای ذهنی در طراحی دکوراسیون داخلی به قدری است که گاهی عمده تغییرات و تحولات روحی ناشی از افسردگی ذهنی وابسته به تغییر سبک دکوراسیون‌ و فضا می‌شود.

بشقاب‌های دیوارکوب
بشقاب‌های تزیینی سفالی با طرح و رنگ های متنوع اغلب بر روحیه افراد تاثیر مثبتی دارند

انواع دیوارکوب تزیینی دست‌ساز با توجه به این که در آن از طیف رنگی متنوع جهت ایجاد خلاقیت و ذوق هنری و انواع سبک‌های شخصی استفاده می‌شود، وسایل بسیار خوبی جهت بازتاب باورها و تیپ شخصیتی و روحی افراد است.

آشنایی با انواع دیوارکوب تزیینی

هرچند در این مقاله هدف ما از بررسی دیوارکوب‌ها بیشتر پیرامون دیوارکوب‌های تزیینی در جنس‌های مختلفی هست، اما خوب است بدانید که دیوارکوب‌ها انواع متنوعی دارند و به دو دسته کاربردی و تزیینی تقسیم می شوند. شما وابسته به تیپ شخصیتی، تم و استایل خودتان می‌توانید آنها را مورد استفاده قرار دهید و جالب است بدانید اولین دیوارکوب‌ها تاپستری‌هایی بودند که بر دیوار نصب می‌شدند. اما دیوارکوب‌ها تنها محدود به تاپسترها نشدند و به طور کلی موارد زیر، زیرمجموعه دنیای دیوارکوب‌ها هستند که عبارتند از: تابلوهای عکاسی، تابلوهای عکس خانوادگی، چراغ‌های دیواری، مجسمه‌ها و آینه‌ها، دیوارکوب‌های دکوراتیو چوبی، دیوارکوب‌های دکوراتیو فلزی، قفسه‌ها، جاشمعی‌ها، میله‌های آویز قلاب‌دار، مکرمه بافی‌ها و بوم ریس‌ها، جاکلیدی‌ها وحصیرها، پوسترها و نمادهای دیواری، دیوارکوب‌های چینی و فلزی و چوبی و تزیینی و..

جاشمعی دیواری
شمعدان دیواری، یکی از انواع دیوارکوب

تاثیر انواع دیوارکوب تزیینی بر روحیات انسان

با توجه به تنوع دیوارکوب‌ها در بازار و ترکیب گزاره‌های روانشناسانه در تمامی سبک‌ها و کا‌رهای هنری، اکثر هنرمندان صنایع دستی ترکیب دیوارکوب‌ها و شعر نوشته‌ها را با هم ارائه می کنند. در حقیقت دیوارکوب‌هایی که با تصاویر هنری جذاب، رنگ‌ها و شعر نوشته‌های مختلفی تولید می‌شوند در میان اهالی قلم، هنر و ادبیات جایگاه مهم و ارزشمندی دارند و این افراد تلاش می‌کنند تا باورهای مرکزی از ذهن خود را با استفاده از این دیوارکوب‌های شاعرانه و هنری و تزئینی بازتاب دهند. و این ناشی از تلاش برای تأثیر شعر و جلوه‌های هنری و بستری در راستای یک زندگی بهتر و هنرمندانه‌تر است. اگر تمامی افراد و تولیدکنندگان در کنار تولیدات و ایجاد خلاقیت‌ها به شعر و جلوه‌های هنری و بصری به عنوان یک آموزش در کنار ذوق هنری نگاه کنند، قطعاً در فضای فروش و بازار هدف دیوارکوب‌ها البته دیوارکوب‌های فانتزی و تزئینی و هنری جایگاه مهم‌تری ایجاد شده و طرفداران بیشتری پیدا خواهند شد.
در مباحث بعدی به بررسی چند نوع دیوارکوب تزیینی خواهیم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 5 =