روابط و شخصیت, روانشناسی, کسب و کار, مجله اینترنتی, نکات طلائی و آموزش

به کارمندان خود بگویید: شغل آن‌ها ارزشمند است..!

به کارمندان خود بگویید: شغل آن‌ها ارزشمند است..!

مدیریت از آن شغل‌هایی است که شاید کمتر کسی در دوران کودکی علاقه‌مند به آن بوده باشد، اما اکنون در بزرگسالی متوجه اهمیت و جایگاه آن شده‌ایم. کتاب‌های زیادی هر ساله توسط اساتید برجسته دانشگاهی و حتی مدیران باتجربه به چاپ می‌رسند، کنفرانس‌ها و کارگاه‌های آموزشی زیادی برگزار می‌شوند. آغازگر همه آن‌ها اشاره به این جمله است که مدیریت هم علم است و هم هنر. تمام این کتاب‌ها و کارگاه‌ها مطالب تئوری را به‌خوبی بیان می‌کنند، اما آنچه یک مدیر لایق به آن احتیاج دارد و او را از مدیران دیگر متمایز می‌کند، قانون‌های نانوشته هستند. این قانون‌های نانوشته همان هنر مدیریت است که بخش بزرگی از آن به ارتباط مدیریت با کارکنان بستگی دارد. در این مطلب قصد داریم به یکی از موارد حساس و مهم ارتباط مدیر و کارکنان یعنی ارزشمند بودن شغل آن‌ها بپردازیم.

مدیر کیست؟

ریچارد تیمپلار معتقد است پدرها و مادرها، کارآفرینان، مشاغل آزاد، کارمندان، همه این افراد مدیر هستند. زیرا آن‌ها باید برای پول و منابع خود برنامه‌ریزی کنند، انگیزه بدهند، نظارت و اجرا کنند. شبکه رهبری کالیفرنیا نیز در تعریف مدیریت اشاره کرده است، مدیر خود کارمندی است که جز تیم مدیریت سازمانی قرار گرفته است که با مدیریت منابع انسانی و مالی، سازمان را برای رسیدن به اهدافش یاری می‌دهد. اما بخش مهم وظایف مدیران ارتباط و برخورد با کارمندان است. مدیریت کارآمد به مدیریتی اطلاق می‌شود که تمایلات و احساسات درونی کارکنان را نادیده نگیرد و از همین طریق کارمندان را به پیروان خود تبدیل کند.

درگیر کردن احساسات کارمندان مهم‌ترین قانون نانوشته مدیریت

هنگامی که کارمندان دائم به ساعت خود نگاه می‌کنند و انتظار پایان کار را می‌کشند، فعالیت‌های کمتری را انجام می‌دهند و از پذیرفتن مسئولیت‌های بیشتر امتناع می‌کنند، این به این معنا است که شما در مدیریت مجموعه شکست خورده‌اید. مدیران کمی به این مسائل توجه دارند و همین بی‌توجهی باعث کشته شدن استعداد‌ها و توانایی‌های کارمندان و از همه مهم‌تر کشته شدن روح چالش پذیر آن‌ها است که در نهایت این موارد منجر به بی‌تفاوتی کارکنان به اهداف شرکت و سازمان شما می‌شود، و رفته رفته شاهد مرگ تدریجی شرکت و اهداف سازمان خواهید بود.

چرا کارمندان از شغل خود خسته می‌شوند؟

عوامل متعددی باعث خستگی و دل‌زدگی از شغل می‌شود. اما مهم‌ترین آن‌ها که باعث عدم توجه کارمندان به فعالیت و وظایف کاری می‌شود، ناآگاهی آن‌ها از تاثیر فعالیت‌های خود در زندگی دیگران است. هر انسانی تمایل به ارزشمند و مفید بودن برای دیگران را به‌طور ذاتی دارد. چنانچه کارمندی از ارزش شغل خود برای دیگران دانشی نداشته باشد، شغل او تبدیل به سوهانی برای کشیده شدن بر روح او می‌شود.

چرا کارمندان از شغل خود خسته می شوند
احساس بی‌ارزشی می‌تواند باعث خستگی شغلی شود

وظیفه مدیر در قبال حس ارزشمند بودن کارکنان

شاید این تصور وجود داشته باشد که مشاغل درمانی، آتش‌نشانی یا آموزگاری و مانند این‌ها را می‌توان به‌عنوان مشاغلی تاثیرگذار در زندگی افراد معرفی کرد و این حس مهم بودن کارمندان را به‌خوبی القا کرد. اما مشاغلی مانند فروش تبلیغاتی چه تاثیری روی زندگی افراد دارند؟ در این موقعیت است که مدیر باید توانایی مدیریت خود را به نمایش بگذارد. پیدا کردن روابط و اثرات مثبت آن در جامعه، کاری است که تنها از عهده مدیر مدبر برمی‌آید. مدیر می‌تواند برای روشن شدن این رابطه‌ها و ایجاد حس مثبت در کارمندان با برگزاری جلسات به این حس آن‌ها پاسخ مثبت دهد. مدیران از این طریق می توانند تیم کاری خود را به تیمی پویا که قادر به خود مدیریتی هستند تبدیل کرده و در نهایت با موفقیت به اهداف خود برسند.

و اما کلام آخر…

مدیریت شایسته فردی است که توانایی متقاعد کردن کارمندان را نسبت به تغییر و تحولاتی که فعالیت‌های کاری آن‌ها می‌تواند ایجاد کند، داشته باشد. با در نظر گرفتن احساسات درونی و تاثیر آن‌ها در انجام شغل و وظایف شغلی کارکنان، می‌توانید شاهد پیشبرد اهداف سازمانی خود باشید. برای اطلاعات بیشتر بهتر است مقاله “مشخصات مدیران خوب” را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + شش =