خانه داری, دوخت و دوز, مجله اینترنتی

شهر بزرگ یقه‌ها در جغرافیای خیاطی

آشنایی با انواع یقه

 بعد از کنکور سه ماه تا شروع دانشگاه و درس فرصت داشتم، تصمیم گرفتم کاری را یاد بگیرم که نیاز به خوندن و نوشتن نداشته باشه و برای شروع دانشگاه تجدید قوا کنم، جالبه اما باید بهتون بگم: خیاطی رو انتخاب کردم.
اما ماجرای من و آشنایی با انواع یقه از کجا شروع شد؟!..

شروع خیاطی

وقتی وارد کلاس شدم مربی خیاطی گفت: جالبه که خیاطی رو انتخاب کردی..! حالا از خیاطی چی می دونی؟ مادرم به جای من جواب داد: هیچی!!!! حتی سوزن هم نمی‌دونه چطور دستش بگیره!!! از خجالت آب شدم، اما واقعیت بود.
خلاصه از فردا قرار شد کلاس رو شروع کنم.
روز اول کلاس مربی گفت : به مدت دو هفته روزی یه یقه بهتون یاد میدم، من هم با صدای بلند گفتم: آخه مگه چند تا یقه داریم که روزی یک یقه، تازه دو هفته هم طول می‌کشه؟؟؟؟
مربی گفت: خوب انگار واقعا از خیاطی چیزی نمی‌دونی. یه سررسید از توی کشو درآورد و گفت: دفترت را باز کن و این مواردی که میگم را یادداشت کن.
یقه ها انواع و اقسام زیادی دارند، مهم‌تر اینکه یقه روی چاق‌تر یا لاغرتر نشون دادن اندام تاثیر زیادی داره.
یقه ها چهار دسته‌ی کلی دارن که عبارتند از:
۱: یقه‌های ایستاده، روی گردن می‌ایستن مانند: یقه چینی، ایرانی، فرنچی و اسکی.
۲: یقه‌های فانتزی، مانند: دراپه.

یقه دراپه
یقه دراپه یکی از انواع یقه فانتزی

۳: یقه‌های مسطح یا خوابیده با اشکال ساده مانند: یقه گرد، هفت، چهارگوش و قایقی.
۴: یقه‌های برگردون، قسمتی از یقه روی سرشونه، برمی‌گرده؛ مانند یقه انگلیسی، آرشال، بلیزری، شومیز، شکاری و ملوانی.

آشنایی با انواع یقه

همین طور که مربی داشت نکته می‌گفت تا من یادداشت کنم به این فکر می‌کردم لحن صداش چقدر مهربون و جا افتادست، صدام کرد تا بهتر تمرکز کنم و ادامه داد…

  • یقه گرد، این یقه در اصل پایه همه یقه‌هاست؛ یقه گرد خطی منحنی و قرینه دور گردن میشه، یقه گرد خیلی برای افراد چاق مناسب نیست؛ یقه گرد باز شونه‌ها رو کوچک‌تر نشان میده و برای افرادی با سرشانه و قفسه سینه پهن مناسب‌تره، اگه بازی یقه گرد به سمت پایین باشه مطمئنا برای افرادی با سرشانه معمولی بهتره، اینو بدونید که یقه گرد تا حدی گردی صورت را بیشتر نمایان می‌کنه، پس اگه از گردی صورت خوشتون نمیاد بهتر که سراغ یقه گرد نرید.
  • یقه هفت شبیه به عدد هفت هستش و در انگیسی به اون یقه V شکل گفته میشه، هرچه یقه هفت بلندتر باشه گردن بلندتر و قد کشیده‌تر به نظر می‌رسه و برعکس اگر یقه هفت کوتاه باشه به گردی صورت، کوتاهی گردن و پهنی شانه و سینه تاکید می‌کنه.
آشنایی با انواع یقه و یقه هفت
یقه هفت یا V شکل
  • یقه چهارگوش (خشتی)، این نوع یقه لباس از خط‌های شکسته و زاویه‌دار تشکیل می‌شه، یقه خشتی برای صورت‌های استخونی مناسب نیست چون حالت استخونی چهره رو تشدید می‌کنه، این نوع یقه رو می‌تونیم با زاویه کمتر و به شکل منحنی طراحی کنیم.
  • یقه قایقی، این نوع یقه لباس به صورت منحنی باز و به طور معمول در راستای سرشونه قرار می‌گیره، یقه قایقی برای افرادی با سرشونه پهن مناسب نیست چون پهنای سرشونه رو به طور کامل، و گردن رو کوتاه‌تر نشان میده، این نوع یقه برای افرادی که گردن لاغر و‌ کشیده دارن مناسب‌تره.
  • یقه ایرانی، لبه‌های این یقه، روی هم قرار گرفته و با دکمه بسته میشه، این نوع یقه در لباس روحانیون و دیپلمات‌های ایرانی بسیار استفاده میشه.
  • یقه اسکی، این نوع یقه لباس معمولا تو لباس‌های زمستونی استفاده میشه، دور گردن رو ‌پوشانده و تا نزدیکی چانه میرسه، برخی از طرح‌های این یقه لباس، یک یا دو بار تا ‌خورده و برمی‌گرده‌.
یقه اسکی گردن را می پوشاند
یقه اسکی یکی از زیباترین انواع یقه

الگو کشی یقه

تند تند اسم یقه‌ها و توضیحاتش رو از روی سررسید می‌خوند و من باید سریع می‌نوشتم، اما دیگه انگشتم یاری نمی‌کرد و گفتم : خانمممممم فهمیدم یقه‌های زیادی داریم.!!!
خندید و گفت: باشه دفترت رو جمع کن، یه روز دیگه بقیه یقه‌ها رو بهت یاد میدم، حالا کاغذ الگوهات رو دربیار تا بهت طریقه الگو کشی یقه رو یاد بدم.
اگه از شناختن مدل‌های مختلف یقه خوشتون اومد، می‌تونید مقاله آشنایی با انواع مدل آستین رو هم بخونید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + هفت =