خانه داری, دوخت و دوز, مجله اینترنتی

معرفی شیک‌ترین مدل آستین‌ها

انواع آستین لباس

یکی از قسمت‌های مهم لباس که بسیار در زیبایی آن تأثیر دارد آستین است. خانم‌های خیاط تازه‌وارد و خانم‌هایی که قصد دارند لباس شیکی را بدوزند باید با انواع مدل آستین‌ها آشنا شوند تا بهترین دوخت و شیک‌ترین لباس را داشته باشند. در این مقاله به معرفی انواع آستین لباس می‌پردازیم.

انواع آستین لباس

دنیای آستین‌ها بسیار متنوع است، گشاد، تنگ، کوتاه یا بلند.. تنها کافی است بر اساس نوع پارچه، مدل و کاربرد لباس و همچنین سلیقه، آستین موردنظر را انتخاب کنید. البته بعضی از مدل آستین‌ها برای سالیان طولانی در دوخت و دوزها به کار می‌روند و برخی دیگر بعد از مدتی از دور خارج می‌شوند و شاید خیلی زود دوباره به عرصه مد بازگردند. پس در زمان انتخاب به این نکته توجه داشته باشید. آستین‌ها ازنظر اندازه به پنج دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • آستین حلقه‌ای یا بدون آستین
  • آستین بسیار کوتاه
  • آستین کوتاه
  • آستین سه ربع
  • آستین بلند

همچنین انواع آستین لباس به دو نوع سرخود و جدا نیز تقسیم می‌شوند:
آستین سر خود به آستین‌هایی گفته می‌شود که بدون برش به بالا تنه وصل می‌شوند و آستین جدا به آستین‌هایی که در محل اتصال بازو با شانه دوخت می‌شوند

آستین رگلان

این مدل یکی از پرکاربردترین مدل آستین‌ها محسوب می‌شود و از انواع آستین سرخود است.
آستین رگلان با برش مورب از زیر بغل تا سرشانه و حتی نزدیک گردن ادامه پیدا می‌کند. این آستین بسیار راحت است و در انواع لباس‌های ورزشی، مانتو و پالتوها از این مدل آستین استفاده می‌شود.

آستین رگلان
آستین مدل رگلان

آستین افتاده

به این مدل از آستین، آستین خیلی کوتاه نیز گفته می‌شود. آستین افتاده تنها قسمت سرشانه و کمی از بازو را در بر می‌گیرد و قد آن از زیر بغل به پایین‌تر نمی‌رود. برای پیراهن، لباس شب شومیز و لباس‌های راحتی منزل، آستین افتاده بسیار مناسب است.

آستین سه ربع

طول آستین سه ربع از سرشانه تا قبل از مچ است. آستین سه ربع برای افرادی که از اکسسوری‌ها استفاده می‌کنند بهترین انتخاب است.

آستین سه ربع
آستین سه ربع یک مدل زیبا

آستین مثلثی

آستین مثلثی را آستین مدل ران گوسفندی نیز می‌نامند. این آستین در قسمت بالا جمع و پف‌دار است و به شکل مخروطی به سمت مچ ادامه پیدا می‌کند. برای دوخت شومیز و مانتو بسیار مناسب است.

آستین مردانه

انتهای آستین در این مدل با دکمه بسته می‌شود و دارای دو قسمت چین‌خورده در سرآستین است. این مدل بیشتر برای استایل‌های رسمی مناسب است.

انواع آستین پفی

این مدل آستین به دو نوع بیشاب و فیلیپینی دسته‌بندی می‌شود. در مدل بیشاب قسمت پایین آن به‌صورت چین‌دار و بالای آن ساده است این مدل تا مچ دست ادامه دارد. در مدل فیلیپینی آن عکس مدل بیشاب، در قسمت پایین ساده و در قسمت بالای آستین چین‌دار است.

آستین پفی
آستین مدل بیشاب

آستین کلوش

آستین کلوش را آستین زنگوله‌ای نیز می‌نامند. این آستین از سمت سرشانه به‌ طرف مچ آرام‌آرام گشاد می‌شود. این آستین را می‌توان به‌صورت کوتاه یا بلند دوخت.

آستین ژولیت

آستین ژولیت از دوتکه تشکیل شده است که بی‌شباهت به آستین مثلثی نیست. قسمت پایینی آن تنگ‌تر و بلندتر از آستین مثلثی است.

آستین مدل ژولیت
آستین ژولیت، مدلی شیک و زیبا

آستین گلبرگی

آستین گلبرگی با قرار گرفتن دو لبه پارچه روی هم دوخته می‌شود. زیر بغل آستین هیچ دوختی ندارد. معولا آستین گلبرگی کوتاه است و برای پیراهن‌، لباس‌های شب و شومیز مناسب است. برای دوخت این آستین پارچه‌های لخت به کار می‌رود.

مدل آستین گلبرگی
آستین کوتاه مدل گلبرگی

کلام آخر

آستین یکی از قسمت‌های مهم لباس است که علاوه بر زیبایی باید خود فرد نیز با آن احساس راحتی داشته باشد. با توجه به نوع پارچه، مدل لباس و درنهایت سلیقه شخصی می‌توان مدل مناسب را انتخاب کرد. البته قابل ذکر است انواع آستین لباس بسیار متنوع هستند، اگر تمایل دارید این مطلب ادامه داشته باشد ما منتظر پیام‌های شما هستیم.
بعد از آشنایی با مدل‌های آستین، پیشنهاد می‌کنیم مقاله مدل های یقه لباس را هم مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − یک =