خانه داری, گل و گیاه, مجله اینترنتی

گلستانی کوچک در آپارتمان‌ها

انواع گیاهان آپارتمانی

آپارتمان نشینی فرصت بودن با گیاهان و طبیعت را از ما گرفته است، از طرفی دیگر زندگی ماشینی امروز فرصت زیادی برای رسیدگی به گل و گیاه را به ما نمی‌دهد. اما همیشه ذات آدمی به دنبال سبزی و طراوت است؛ در مقاله دیگری با عنوان بیماری‌های گیاهان آپارتمانی به عواملی که موجب آسیب زدن به گل‌ها و گیاهان می‌شود پرداخته‌ایم. اما در این بخش می‌خواهیم بهترین انواع گیاهان آپارتمانی را که رسیدگی کمی می‌خواهند اما زیبایی دلفریبی دارند، به همراه شیوه مراقبت از آن‌ها به شما معرفی کنیم.

گیاه پتوس

این گیاه تنوع زیادی دارد. از انواع آن می‌توان به پتوس نئونی، پتوس ارتشی، پتوس ابلق، پتوس سبز و… اشاره کرد. این گیاه پرطرفدار به رسیدگی زیادی نیاز ندارد، چرا که در شرایط نامناسب هم می‌تواند رشد کند. به نوری غیر مستقیم نیاز دارد و مقدار متوسطی از آب برای سیراب شدنش کافیست. این گیاه را می‌توان هم به صورت آویز و هم به صورت بالا رونده پرورش داد. جالب اینجاست که به راحتی نیز قلمه می‌شود و می‌توانید به راحتی چندین گلدان از یک گلدان پتوس بدست آورید‌. این گیاه در آب نیز می‌تواند به راحتی رشد کند، گیاه پتوس به خاصیت تصفیه کردن هوا مشهور است و این قدرت را دارد که آلودگی‌ها و حتی گرد و خاک‌های حاصل از فرش را که در هوا پخش می‌شود از بین ببرد.

گیاه پتوس
گیاه پتوس به راحتی تکثیر می‌شود

دراسنا، یکی از انواع گیاهان آپارتمانی

این گیاه درختچه مانند برگ‌های رنگی، باریک و کشیده و درخشانی دارد. این گیاه انواع مختلف دیگر نیز دارد که به دارسنا بلالی، دراسنا کامپکت، دراسنا پرچمی، برگ لیمویی و… می توان اشاره کرد. رشدی آرام و مداوم دارد و به راحتی قد می‌کشد. دراسنا به نور کم و آبیاری ۲ بار در هفته نیاز دارد. این گیاه به تغییرات محیطی حساس نیست و در کل گیاه بسازی است.

گیاه دراسنا
گیاه دراسنا به راحتی قابل نگهداری است

شفلرا

این گیاه زیبا و درختچه مانند دو نوع سبز و ابلق دارد و به عنوان گیاه آپارتمانی مقاوم شناخته می‌شود. چرا که به رسیدگی زیادی نیاز ندارد و در دما و هواهای مختلف خانه‌ها و ادارات می‌تواند به زندگی خودش ادامه دهد. این گیاه برای تصفیه‌ی هوای خانه، جذب CO2، تولید اکسیژن و افزایش رطوبت هوا گزینه‌ای بسیار مناسب به حساب می‌آید.

گیاه شفلرا
گیاه شفلرا تصفیه کننده هواست

زاموفولیا

زاموفیلیا گیاهی زیبا با برگ‌های چرمی و براق است. این گیاه را در رنگ  سبز و یا  سیاه می‌توان در بازار یافت. این گیاه یکی‌ از گیاهان مقاوم و البته گران قیمت است. البته باید گفت: این گیاه سمی است و اگر کودکی در منزل دارید از خرید آن اجتناب کنید. زاموفیلیا همچنین برای تصفیه هوا بسیار مفید بوده و به همین دلیل در آپارتمان‌ها به عنوان دستگاه اکسیژن ساز به کار می‌رود.

گیاه زاموفیلیا
گیاه زاموفیلیا گیاهی مقاوم

گیاه برگ عبایی

این گیاه یکی از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی است. برگ‌های سبز تیره و زیبایش با نور کم و بh وجود کم آبی باز هم زیبا می‌ماند و به زندگی‌اش ادامه می‌دهد.

گیاه برگ عبایی
گیاه برگ عبایی با کم آبی هم سازگار است

سانسوریا: از پرطرفدارترین انواع گیاهان آپارتمانی

این گیاه که جزء خانواده ساکولنت‌ها می‌باشد به راحتی با محیط پیرامون خود وفق می‌یابد و به راحتی به رشد خود ادامه می‌دهد. سانسوریا گیاه مقاومی است که نیاز چندانی به نگهداری و مراقبت ندارد. نور ایده‌آل برای این گیاه نور غیرمستقیم و نسبتا زیاد است، در نتیجه بهتر است آن را در نزدیکی پنجره جنوبی که بیشتر از سایر قسمت‌های خانه نورگیر است قرار دهید. اما با نور کم نیز به زندگی و رشد ادامه می دهد.
باید توجه کنید که درست است که این گیاهان مقاومت بالایی دارند، اما به هرحال موجوداتی زنده هستند و باید از آنها به درستی نگه‌داری کرد و نیازهای اولیه آن‌ها را رفع کرد.

سانسوریا
گیاه سانسوریا از انواع گیاهان آپارتمانی که مقاومت بالایی دارد

بعد از انتخاب گل نوبت انتخاب گلدان مناسب می‌رسد. اما چه گلدانی می‌تواند زیبایی این گل‌ها را چند برابر کند؟ در مقاله دیگری در مورد بهترین مدل گلدان صحبت کردیم. اما این‌جا می‌خواهیم از اعجاز گلدان‌های سفالی در دکوراسیون داخلی بگوییم.

گلدانهای سفالی مناسب انواع گیاهان آپارتمانی

با این گلدان‌های سفالی می‌توانید سنت را در کنار مدرنیته قرار دهید. رنگ قهوه‌‌ای این گلدان‌ها گرمی و آرامش را به شما هدیه می‌دهند و به راحتی با دکوراسیون خانه‌هایتان ست می‌شوند. این گلدان‌ها  به طبیعت نزدیک‌تر هستند و می‌توانند حس نزدیکی به طبیعت را در خانه‌ها برایتان به ارمغان بیاورند.
مهم‌ترین نکته در مورد این گلدان‌ها این است که منافذ ریزی دارند و باعث می‌شوند تهویه گیاهان به خوبی انجام پذیرد. همچنین املاح نامناسب گیاهان در این گلدان‌ها حذف می‌شوند و در کل این گلدان‌ها گل و گیاهان را بهتر از هر نوع گلدانی نگهداری می‌کنند.
فراموش نکنید در کنار گل‌های زیبای خانه‌هایتان گلدان‌های سفالی یکی از انتخاب‌های خوب و زیباست.
گیاه محبوب شما چیست و چه گلدانی برای آن انتخاب کرده اید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × دو =