خانه داری, دکوراسیون, مجله اینترنتی

شناخت دنیای متنوع چوب

شناخت انواع چوب

آیا می دانید دنیای چوب چقدر گسترده است؟ می دانید چوب ها با یکدیگر متفاوتند ؟ آیا انواع چوب را می شناسید ؟ موارد استفاده از چوب ها را می دانید؟
با من همراه باشید تا به طور خلاصه انواع چوب را بشناسیم:

انواع چوب

چوب انواع مختلفی دارد و این روزها که استفاده از چوب در دکوراسیون خانه های شهری بسیار شده است؛ لازم است شناخت خود را در مورد انواع چوب بالا ببریم. در ابتدا باید بدانیم که چوب ها خصوصیت و خصیصه ای منحصر به خودشان را دارند و به همین دلیل هر یک در قسمت های متفاوتی از دکوراسیون کاربرد دارند و از آن جهت است که می گویند:« هر چوب را بهر کاری ساخته اند.» لازم به ذکر است در مقاله ای فواید استفاده از لوازم چوبی در دکوراسیون را توضیح داده ایم.
چوب را در کل می توان به سه دسته  چوب نرم و چوب سخت  و چوب صنعتی تقسیم کرد :

چوب نرم:

چوب­ ‌های نرم اولین دسته از شناخت انواع چوب است .چوب نرم از درختان همیشه سبز یا سوزنی برگان به دست می ­آیند. درختان سوزنی برگ در فصل زمستان نیز سبز هستند و برگ ریزان ندارند ؛ به همین علت به آن ها همیشه سبز نیز گفته می شود. مثل : درختان کاج، راش ،  سکویا ، سدر و… .طیف رنگی این دسته از زرد بسیار کمرنگ تا قهوه‌ای مایل به قرمز گسترده است. چوب درختان این گروه معطّر بوده و دارای دوام بالایی می‌باشد.
در ضمن بهتر است بدانید عمده ترین تولید کننده چوب نرم کشورهای اسکاندیناوی ، روسیه و امریکای شمالی است.

کاربرد کلی چوب نرم:

چوب نرم در موارد متفاوتی کاربرد دارد اما این نکته لازم به ذکر است به علت تولید راحت و در دسترس بودن آن بیشتر در موارد آسان و راحت مورد استفاده قرار می گیرد . این چوب ها دارای هزینه بسیار کم تری به نسبت چوب­های دیگری می باشد . استحکام نسبی بالا، قیمت ارزان­تر و دوام به نسبت زیاد از جمله ویژگی‌هایی است که باعث شده از چوب درختان این گونه در صنعت ساختمان و همچنین برای ساخت پالت های چوبی استفاده شود.به طور کلی ۸۰% از چوب هایی که در جهان استفاده می شوند از درختان نرم چوب می باشند.

انواع چوب
چوب­ ‌های نرم از درختان همیشه سبز یا سوزنی برگان به دست می ­آیند.

چوب سخت :

در راستای شناخت انواع چوب دسته دوم چوب ، چوب سخت است .این چوب از درختانی تهیه می شود که میوه می دهند و برگ­ریزان دارند یعنی در فصل زمستان برگ های خود را از دست می دهند و در فصل بهار دوباره برگ می دهند. این نوع درختان را در مناطق مختلفی از جمله جنگل های بارانی درمناطق گرمسیری و بیشه ­زارها و همچنین مناطق سرسبز در نواحی معتدل می توان یافت. برخی درختان پهن برگ عبارتند از : درخت بلوط، افرا، گیلاس، ماهون و گردو.

کاربرد کلی چوب سخت :

در ادامه شناخت انواع چوب باید گفت: چوب درختان پهن‌برگ معمولاً گران‌تر و با دوام‌تر و دارای چگالی بیشتر از چوب‌های نرم است. تنوع و گوناگونی درختان چوب سخت در رنگ ، شکل و بافت چوب ، نسبت به درختان چوب نرم بسیار بیشتر است.باید عنوان کرد که از سخت چوب ها برای کار های ظریف و دیزاین و دکوراسیون داخلی استفاده می شود.مانند ساخت کتابخانه و بوفه و راه پله و گاهاً آلات موسیقی.

شناخت انواع چوب
تفاوت بارز چوب سخت و نرم ،تنوع و گوناگونی به مراتب بیشتر آن‌‌ها نسبت به چوب‌های نرم در رنگ، شکل و بافت چوب است.

چوب صنعتی:

دسته‌ی سوم شناخت انواع چوب ، چوب‌های صنعتی هستند. نام دیگر چوب صنعتی همان چوب کامپوزیت می باشد و شامل طیف وسیعی از محصولات مشتق شده از چوب است که در کارخانه‌ها توسط چسباندن رشته، ذرات، الیاف، یا روکش یا تخته چوب همراه با چسب یا دیگر روش‌های چسباندن به شکل مواد کامپوزیت با مشخصات دقیق طبق استانداردهای ملی و بین‌المللی ساخته می شوند .به این  دلیل که چوب‌های صنعتی معمولا طی فرآیندهای شیمیایی و حرارتی تولید می‌شوند و  محصول نهایی قابل استفاده در اندازه‌های مختلفی ست ؛ نمی توانیم  مشابه آن اندازه ها را  با استفاده از چوب طبیعی بدست آوریم.  در کل باید گفت محصولات چوب صنعتی از سخت چوب یا نرم چوب ساخته می‌شوند. تراشه‌های ماشین اره کشی و دیگر ضایعات چوب برای ساخت چوب صنعتی استفاده می‌شود.

انواع متداول چوب‌های صنعتی عبارتند از تخته چند لایه، تخته OSB، MDF و تخته کامپوزیت. روکش‌های چوبی معمولا در دسته‌ی چوب‌های صنعتی قرار می‌گیرند. در تولید آنها، از فرآیندهای گوناگون برش و چسباندن برای دستیابی به یک بافت چوبی خاص استفاده می‌شود.

شناخت انواع چوب
نام دیگر چوب صنعتی همان چوب کامپوزیت می باشد و شامل طیف وسیعی از محصولات مشتق شده از چوب است که در کارخانه‌ها تولید می شوند.

در مقاله بعد سعی داریم انواع چوب هایی که در دکوراسیون داخلی استفاده می شود معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − دو =