مجله اینترنتی, معرفی ها, نوشت افزارها

آشنایی با انواع ماژیک‌ ها

انواع ماژیک

شما هم عاشق تماشای انواع ماژیک ها در نوشت‌افزار فروشی‌ها هستید؟ ماژیک‌ها می‌توانند شما را با رنگ‌ها و طرح‌های زیبای خود، شما را مجبور به خریدن آن‌ها کنند؟ ماژیک‌ها یکی از ابزارهایی هستند که بسیاری از افراد در طول زندگی خود با آن‌ها سروکار دارند. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که ماژیک‌ها را تنها از روی رنگ مورد علاقه خود انتخاب می‌کنید و اطلاعی از انواع ماژیک ها و کاربردهای آن ندارید خواندن این مطلب برای شما مفید است.

انواع ماژیک
ماژیک‌ها یکی از نوشت‌افزارهای پر کاربرد به شمار می‌آیند.

ماژیک چیست و از کجا آمده است؟

نوشت‌افزارها دارای طیف وسیعی از محصولات هستند، هر فردی روزانه به نحوی برای انجام کارهای خود از آن‌ها استفاده می‌کند. یکی از نوشت‌افزارها که محبوبیت زیادی در بین بچه‌ها، دانشجویان، کارمندان، هنرمندان و خیلی از افراد دیگر دارد، ماژیک است. این ماژیک‌ها راه پرفراز نشیبی را طی کرده‌اند تا به این شکل و شمایل درآمده‌اند.

 ساخت اولین ماژیک در سال ۱۹۲۶ ثبت شده است. این ماژیک به شکل استوانه‌ بوده و درون آن از رنگ پر می‌شد. در انتهای استوانه، نوکی از جنس نمد قرار داشت. رنگ به سمت نوک سرازیر شده و جنس نمدی رنگ را جذب کرده و به با فشردن آن در سطوح، رنگ پخش می‌شد. در سال‌های بعد استوانه‌ها به‌صورت شیشه‌ای و بارنگ‌های متنوع‌تری ساخته شدند. سال ۱۹۶۲ یک شرکت ژاپنی ماژیک‌هایی با منبعی از جوهرهای رنگی و نوک‌هایی نرم ابداع کرد. نوک این ماژیک‌ها از الیاف فشرده شده طبیعی ساخته شده بود‌. از آن سال‌ها ساخت ماژیک دچار تحولات زیادی شده است و در انواع مختلفی می‌توان آن‌ها را یافت.

انواع ماژیک

 ماژیک‌ها ازلحاظ نوع حلال، نوک و نوع کاربرد به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند. هرکدام از آن‌ها برای رفع نیازهای خاصی می‌توانند به کار رفته و موثر باشند.

انواع ماژیک‌ها از نظر نوع حلال

جوهرها برای این که در ماژیک به‌صورت مایع نگه‌داری شوند نیاز به حلال دارند. درگذشته از حلال‌هایی مانند زایلن و تولوئن در ساخت ماژیک به کار می‌رفت که بسیار سمی و مضر بودند. در ساخت ماژیک‌های امروزی از آب و الکل به‌عنوان حلال استفاده می‌شود. در ماژیک‌های حلال آب، آب و گلیسیرین با یکدیگر ترکیب می‌شوند. این ماژیک‌ها فاقد بو و مناسب برای کارهای خوشنویسی و هنری هستند. خشک شدن جوهر این نوع از ماژیک‌ها به زمان زیادی نیاز دارد. اگر از ماژیک در کارها استفاده کرده‌اید و آثار رنگ از پشت برگه نمایان بود مطمئن باشید از ماژیک حلال آب استفاده کرده‌اید. در مقابل ماژیک‌های حلال الکل، دارای بوی قوی هستند که استنشاق آن‌ها می‌تواند مضر نیز باشد. ماندگاری این ماژیک‌ها بیشتر بوده و رنگ‌ها را پخش نمی‌کنند.

انواع ماژیک‌ از نظر نوک

مورد متمایزکننده دیگر در بین ماژیک‌ها سایز و شکل نوک آن‌ها است. نوک ماژیک‌ها بین ۰.۰۳ تا ۰.۵ میلی‌متر متغیر است. نوک‌های کوچک برای کارهای ظریف همچون رنگ‌آمیزی و طراحی بسیار دقیق هستند. نوک‌های ضخیم‌تر برای خوشنویسی و هایلایت‌ها کاربرد دارند. شکل نوک‌ها به‌صورت پهن، گرد، قلم مویی یا برسی طراحی شده‌اند.

 انواع نوک در ماژیک ها
ماژیک‌ها دارای نوک‌های با اندازه و اشکال مختلف هستند

انواع ماژیک از نظر کاربرد

ماژیک‌ها برای مصارف مختلفی به کار می‌روند. نقاشی، رنگ‌آمیزی، برجسته کردن خطوط از موارد استفاده انواع ماژیک ‌ها هستند.

 ماژیک دائمی

جوهرهای به کاررفته در این نوع از ماژیک‌ها قابلیت پاک شدن ندارند، شاید با موادی مانند نفت یا استون بتوان تا حدی آثار آن‌ها را محو کرد. ماژیک دائمی معمولا در سطوح سخت و غیر کاغذی مانند پلاستیک، فلز، شیشه و چوب به کار می‌رود.

ماژیک هایلایت یا علامت گذار

ماژیک هایلایت غلظت رنگ موجود در ماژیک‌های دیگر را ندارد. این ماژیک برای برجسته یا جلب توجه خطوط به کار می‌رود. این نوع از ماژیک بیشتر در رنگ‌های روشن و فلورسنت موجود است.

ماژیک هایلایت
ماژیک هایلایت مناسب برای برجسته کردن خطوط است.

ماژیک پاک شونده

جوهر موجود در ماژیک‌های پاک شونده قابلیت پاک شدن از سطوح صاف را دارند. ماژیک‌های پاک شونده با یک اسفنج یا پارچه به‌راحتی پاک می‌شوند. ماژیک‌های وایت برد از این دست ماژیک‌ها هستند.

ماژیک رنگ‌آمیزی

این ماژیک‌ها برای رنگ‌آمیزی مورد استفاده قرار می‌گیرند همان ماژیک‌هایی که کودکان بسیار به آن‌ها علاقه‌مند هستند.

ماژیک رنگ آمیزی
ماژیک رنگ‌آمیزی مناسب برای نقاشی و رنگ‌آمیزی کارهای هنری است.

ماژیک صنعتی

ماژیک صنعتی را باید از فروشگاه‌های صنعتی خریداری کرد. این ماژیک‌ها برای از بین بردن خط و خش روی بدنه خودرو، وسایل خانگی و سایر موارد کاربرد دارند. جوهر این نوع از ماژیک‌ها از نظر فرمولاسیون با سایر ماژیک‌ها تفاوت دارند.

سخن آخر

ماژیک یکی از نوشت‌افزارهای پرکاربردی است که از دوران کودکی تا بزرگ‌سالی در مدرسه، دانشگاه و دفاتر کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها می‌توانند در زمینه‌های هنری و آموزشی مفید باشند. با آشنایی با انواع ماژیک ها می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین ماژیک برای کار خود انتخاب کنید. شما می‌توانید به‌صورت آنلاین برای خرید نوشت افزارها از سایت فروشگاه اینترنتی آکوکالا اقدام کنید. در ضمن اگر شما نوع دیگری از ماژیک‌ها را استفاده می‌کنید حتما به ما معرفی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + یازده =