رشد و سلامت, روانشناسی, مجله اینترنتی

«تن ناسالم، مرده ریگ کرونا»

تن ناسالم- مرده ریگ کرونا

کرونا سونامی بزرگ قرن، به تنهایی عامل ایجاد بیماری های غیرواگیر است.
کرونا ویروس تولید کننده،‌ سهام دار و خالق انواع بیماری هاست.
همچون چاقویی دو لبه تیز که از هر طرف می تواند زخمی باقی بگذارد.
اقدامات ویروس کرونا در بدن، احداث کارخانه انبوه تولید قند با برند دیابت، احداث جاده ناهمواری در حومه قلب و عروق، خالی شدن خیابان ها تا عمق استخوان ها..!
در واقع پوکی استخوان، اختلال در خواب و بسیاری از بیماری های دیگر..!
کرونا ویروس پس از این که قاتل جان عزیزان ما می شود، شیوع و افزایش بیماری ها را سوپرایزی برای قلب و ذهن درمانده و ناآگاه ما می‌داند.
این ویروس عجیب در کنار چالش بزرگی که به طور مستقیم، برای سلامت عمومی ایجاد کرده است، پیامدهای غیر مستقیمی هم بر صفحه زندگی شخصی باقی می‌گذارد.

« فقر حرکتی و پویایی، انتقام کرونا»

مسئله چاقی و عدم تحرک در قرنطینه ها از دسته پیامدهای ناگوار کرونا  می باشد.
چرا که دورکاری کارمندان، مجازی شدن فضای آموزش ها، نبودن کودکان در فضای باز و..  به کاهش قابل توجه فعالیت های حرکتی در جامعه دامن زده است.
و این عامل باعث چاقی در سنین مختلف، مخصوصا کودکان و نوجوانان، و این مسئله عدم تحرک، بعدها عامل پوکی استخوان، ساییدگی مفاصل، بالا رفتن ریسک بیماری های قلبی و عروقی می شود.

«طرح سواد حرکتی برای کودکان»

به همین دلیل ایجاد طرح سواد حرکتی، برای دانش آموزان در مدارس در حال اجراست.

تن ناسالم- کرونا
عدم تحرک کودکان، عامل بیماری‌های استخوانی و قلبی

همین طرح در منازل و در بین برنامه های هفتگی کودکان باید قرار بگیرد.
چرا که  با طرح سواد حرکتی، پویایی کودکان افزایش می یابد‌. لذا فعالیت های حرکتی است، که باعث ایجاد مهارت های اجتماعی، جامعه پذیری، و خلق مهارت های روانشناختی می شود. مهمترین نکته در این زمینه ایجاد یک فضای باز برای کودکان جهت تحرک و پویایی می باشد.( مقالات مربوط به سواد حرکتی و پویایی مطالعه شود)

«واکسن، کرونا دلتا، پیک پنجم»

با توجه به پیک پنجم کرونا و شیوع کرونا دلتا باید توجه داشت واکسن مانع از ابتلا نمی‌شود بلکه موارد مرگ و بستری در بیمارستان را کمتر می‌کند.
با توجه به بررسی‌هایی که در پیک پنجم کرونا انجام شده اگر در کشور واکسیناسیون را از دی ماه شروع می‌کردیم و تا اردیبهشت ادامه می‌دادیم حداقل ۶۰ درصد از مردم واکسینه می شدند در این صورت قطعاً به پیک پنجم بر نمی خوردیم اینک در شرایطی هستیم که نوع واکسن مهم نیست، هر واکسنی در دسترس بود بزنید.
درگیری ریه در کرونا دلتا از روز پنجم تا هفتم شروع می شود و علائم مربوط به ریه هفته دوم خودش را نشان می‌دهد البته باید توجه داشت همه افراد درگیری ریه ندارند.
علائمی که نشان دهد درگیری ریه هستند عبارتند از:
افزایش ضربان قلب در حالت استراحت در واقع ۲۰ درصد بالاتر از حد طبیعی حتی اگر اکسیژن خوب باشد و در مرحله دوم میزان اکسیژن خون کمتر از ۹۳ درصد باشد.
( بخشی از صحبت های دکتر آرش انیسیان مسئول و رئیس بیمارستان ابن سینا )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + 14 =