خانه داری, دکوراسیون, لوازم آشپزخانه, مجله اینترنتی

جذابیت در دکوراسیون داخلی با سفال‌ها

کاربرد سفال در دکوراسیون

همان طور که در معرفی هنر سفالگری گفته‌ایم، خاک و سفال با گذشته‌ی انسان‌ها عجین شده و در سرتاسر تاریخ در کنار انسان‌ها بودند. از نسلی به نسل دیگر منتقل گشته و همیشه در طول تاریخ در گوشه و کنار خانه‌ها ردپایی از سفال را می‌توان دید، چرا که سفال و سفالگر نقش مهمی در فرهنگ بشر دارند. در این جا سعی داریم به چند نکته در زمینه‌ی کاربرد سفال در دکوراسیون داخلی و آشپزخانه اشاره کنیم.

کاربرد سفال در دکوراسیون

با روش‌ها و ایده‌های مختلفی می‌توان سفال را در دکوراسیون داخلی وارد کرد، به فضا روح و هویت داد و در عین حال به سبک‌های امروزی نیز وفادار ماند. پس به نکاتی که در ادامه مطرح می‌کنیم توجه کنید.

گلدان‌های سفالی

استفاده از گلدان‌های سفالی یکی از روش‌های قدیمی برای ورود سفال و همچنین گل و گیاه  به دکوراسیون داخلی است؛ چرا که سال‌هاست از گلدان‌های سفالی برای کاشت گیاهان استفاده می‌شود. گلدان‌های سفالی طرح‌ها و رنگ‌های بسیاری دارند و به راحتی با انتخاب رنگ و طرح مورد نظر خودتان می‌توانید فضای دلنشینی را ایجاد کنید. البته اگر قرار است گلدان‌های سفالی برای کاشت گیاه در نظر گرفته شوند، باید توجه کنید که گلدان‌هایی انتخاب کنید تا زیبایی گل و گیاه را نمایان کنند، نه اینکه خودشان مرکز توجه قرار بگیرند. در مورد مزایا و معایب این گلدان‌ها در مقاله شناخت انواع مختلف گلدان توضیحاتی بیان کرده ایم که مطالعه آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

گلدان های سفالی مناسب دکوراسیون
گلدان های سفالی جلوه زیبایی به دکوراسیون منازل می‌دهند

سفال به جای کاشی

کاشی‌های سفالی در عین زیبایی، دوام بالایی دارند و گرما را در خود نگه می‌دارند. نکته جالب در این کاشی‌ها این است که هیچ کدام شبیه به هم نیستند و این استفاده از آن‌ها را در دکوراسیون داخلی جذاب‌تر می‌کند. اما باید گفت: این کاشی‌ها منفذدار هستند، پس استفاده از آن‌ها در سرویس بهداشتی، آشپزخانه و حمام به صلاح نیست. البته افرادی هستند که از کاشی‌های سفالی برای دیوار پشت کابینت‌ها استفاده می‌کنند، در این صورت باید هماهنگی خاصی را در انتخاب رنگ کاشی‌ها با سایر وسایل در نظر بگیرید تا بتوانید فضای دلنشینی را ایجاد کنید.

مجسمه‌های سفالی

استفاده از مجسمه‌های سفالی می‌تواند به زیبایی دکوراسیون خانه شما کمک کند. اگر این مجسمه‌ها در کنار رومیزی‌هایی با طرح سنتی قرار بگیرند حس آرامش و امنیت را به شما القا می‌کنند. در ضمن اگر دوست دارید خانه حس روستایی و قدیمی داشته باشد، می‌توانید از شیشه‌های رنگی در کنار مجسمه‌های سفالی استفاده کنید.

استفاده از مجسمه در دکور خانه
مجسمه های سفالی در دکوراسیون داخلی بسیار چشمگیر و جذاب هستند

ظروف پذیرایی سفالی

اگر دوست دارید سفال را به طرز زیبا و چشم‌نوازی در خانه‌هایتان وارد کنید، انتخاب ظروف پذیرایی آن هم با رنگ آبی لاجوردی بهترین انتخاب است. فراموش نکنید تمام ظروف پذیرایی سفالی مورد استفاده برای سرو غذا‌ها نیستند. ظروف سفالی دکوری قطعاً مورد استفاده برای پذیرایی نیستند زیرا برای ایجاد زیبایی در آنها از مواد شیمیایی، رنگ‌ها و.. استفاده می‌شود. آن دسته از ظروف سفالی پذیرایی که مورد استفاده در آشپزخانه‌ها هستند عبارتند از: ظروف سفالی برای سرو سالادها، سوپ‌ها، بستنی‌ها و آجیل‌ها و… لذا قبل از خرید هرگونه ظروف سفالی با فروشنده پرسش و‌پاسخ‌هایی در این رابطه داشته باشید.

ظروف سفالی برای پذیرایی
ظروف سفالی آبی رنگ سرشار از زیبایی و حس آرامش

ظروف تزیینی سفالی

بشقاب‌های سفالی تزیین شده نشان دهنده هنر و زیبایی و اصالت هستند. استفاده از این ظروف می‌تواند زیبایی و جلای خاص و منحصر به فردی برای شما به ارمغان بیاورد. به همین دلیل ما در فروشگاه آنلاین آکوکالا امکان سفارش و خرید بشقاب دیوارکوب سفالی را در طر‌ح‌های مختلف برای شما فراهم کرده‌ایم تا بتوانید مطابق سلیقه خود، به خرید آن‌ها بپردازید.

دیوارکوب سفالی مناسب انواع دکوراسیون
دیوارکوب سفالی: نشانه اصالت

شمعدانی‌های سفالی

استفاده از شمعدانی‌های سفالی می‌تواند فضای مدرن را با قدیم پیوند دهد. باید گفت استفاده از شمعدانی‌های سفالی گزینه خوب و مقرون به صرفه‌ای برای ایجاد آرامش و گرما در دکوراسیون خانه است.

نکات قابل توجه در مورد کاربرد سفال در دکوراسیون

  1. سبک خانه‌ی خود را بشناسید و بعد بر اساس آن ظروف سفالی را وارد دکوراسیون کنید.
  2. سعی کنید سفال‌هایتان را بر اساس رنگ دسته بندی کنید و در کنار هم قرار دهید تا از آشفتگی جلوگیری شود، به این صورت مجموعه سفال‌های شما به صورت کلکسیون در می‌آید و به زیبایی آن‌ها اضافه می‌شو. البته حتما نباید تعداد زیادی سفال در کنار هم قرار دهید چند تکه از یک خانواده رنگی هم می‌تواند زیبا باشد، فقط حتما تناسب رنگی را در خرید سفال‌ها در نظر داشته باشید.
  3. در چیدمان سفال‌هایتان سلیقه به خرج دهید و فضایی را ایجاد کنید که نشان دهد کلکسیون شما به تدریج و به مرور زمان خریداری شده است. مثلا ظروف بزرگ‌تر را در پس زمینه قرار دهید و ظروف حجیم‌تر را در مرکز قرار دهید و از ظروف کوچک برای پر کردن فضا استفاده کنید تا یک استخوان‌بندی درست برای سفال‌ها ایجاد شود.

در کل باید گفت: سفال‌ها همیشه و در همه حال راه خود را به خانه‌ها باز می‌کنند. پس خوب است که طبق اصولی درست انتخاب کنید تا زیبایی و آرامش را در کنار هم داشته باشید. در بخش‌های بعدی به بررسی نقش سفال‌ها در حفظ محیط زیست اشاره خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 3 =