خانه داری, دکوراسیون, مجله اینترنتی

مزیت های چوب گردو چیست؟!

مزیت های چوب گردو

مزیت های چوب گردو را میدانید ؟
این روزها افراد زیادی به استفاده از لوازم چوبی در دکوراسیون منازل و محل کار روی آورده اند. لوازمی مانند دیوار کوب، آینه، مجسمه و لوازم دیگری از این قبیل. وجود چنین لوازمی با زیبایی و بافت خاصی که در چوب وجود دارد، جذابیت خاصی به محیط اطرافمان می بخشد. در مقاله فایده استفاده از لوازم دکوری چوبی در این باره مطالب بیشتری گفته ایم.
اما در این میان، نکته مهم این است که همه ما به دنبال کیفیت و ماندگاری بیشتر لوازمی هستیم که خریداری می کنیم. مخصوصا وقتی آن ابزار، کاربرد مهمی داشته باشد یا به آن علاقه داشته باشیم.
برای تولید لوازم چوبی از چوب درختان مختلفی استفاده می شود. در این بین، چوب گردو یکی از بهترین و پرکاربردترین چوب ها برای تولید چنین وسایلی می باشد. اگر میخواهید بدانید چرا چوب گردو گزینه مناسبی برای تولید لوازم دکوری چوبی است، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

معرفی چوب گردو

یکی از مهم ترین ویژگی های لوازم دکوراتیو چوبی، وجود بافت طبیعی چوب در آنها می باشد که حالت طبیعی زیبایی را ایجاد می کند.
اگر به سطح مقطع یک تنه درخت گردوی برش خورده، نگاه کنید علاوه بر خطوط دایره ای که با اضافه شدن سن درخت بیشتر می شود، برخی گره های کوچک نیز در بافت آن وجود دارد. این گره ها وقتی داخل سطح یک قفسه چوبی یا حتی سینی چوبی وجود داشته باشد، با ایجاد عدم قرینگی، زیبایی خاصی ایجاد میکند.
شما با نگاه کردن به خطوط نامنظم و گره های موجود در بافت لوازم چوبی به یاد تنه درخت و شاخه های آن می افتید و بی اختیار حس آرامش و بودن در طبیعت به شما دست می دهد.

خواص چوب گردو چیست ؟
خواص چوب گردو

انواع رنگ چوب گردو

یکی از مزیت های چوب گردو این است که وقتی از مرکز سطح مقطع چوب به سمت اطراف نگاه می کنیم، طیف رنگی زیبایی را خواهیم دید. رنگ قهوه ای روشن در برخی قسمت ها و قهوه ای تیره مایل به ارغوانی و همچنین قهوه ای مایل به قرمز، در قسمت های دیگر.
بنابراین می توان لوازم چوبی در رنگ های متنوعی تهیه کرد. تمامی این رنگ ها حس گرمی و آرامش و صمیمیت را ایجاد می کند و در هر دکوراسیونی با هر رنگبندی قابل استفاده است. البته رنگ غالب، قهوه ای تیره است که مورد استقبال بسیاری از افراد هم هست.
البته یک ویژگی خاص در مورد رنگ چوب گردو وجود دارد و این است که برخلاف بعضی از چوب های دیگر، با گذشت زمان رنگ آن روشن تر شده و به سمت عسلی می رود. در هر صورت، مهم تر از خواص ظاهری، خواص دیگر چوب گردو است که آن را به یک عنصر پرکاربرد در تولید لوازم چوبی تبدیل کرده است.

مزیت های چوب گردو و کاربرد آن

چوب گردو استحکام و قوام بسیار خوبی دارد و به راحتی نمی شکند. البته در کنار این استحکام، جنس این چوب، از لحاظ سختی به گونه ای است که برش دادن آن و کار کردن روی آن، آسان و پرداخت پذیری آن بسیار بالا است و به راحتی می توان آن را برای مصارف مختلف آماده نمود.
همچنین کارکردن با رنگ و چسب روی چوب گردو به آسانی صورت می گیرد و رنگ پذیری خوبی دارد. جلا دادن آن نیز به خوبی انجام می شود. همچنین بسیار با دوام است و در برابر ضربه مقاوم است. بنابراین به راحتی میتواند مورد استفاده، جهت تولید لوازم مختلف قرار گیرد.
چوب گردو همچنین بافت نرمی دارد و بعد از کار کردن، سطح آن یکنواخت خواهد بود. می توان در ضخامت های مختلف از این چوب استفاده کرد. مثلا از ضخامت کم آن برای برخی لوازم تزئینی  و ظروف و از ضخامت بالای آن برای لوازمی مانند میز.
و اما یک نکته خیلی مهم و جالب، اینکه چوب درخت گردوی ایران جزء بهترین و معروف ترین چوب های گردو است. این نوع چوب با کیفیت بالا و رنگ بندی جذابی که دارد، در ساخت و تولید طیف وسیعی از لوازم چوبی، چه لوازم کاربردی مانند کمد و میز و چه لوازمی با استفاده دکوری و تزئینی مانند تابلو و دیوارکوب و مجسمه قابل استفاده است.

قیمت چوب گردو

همان طور که گفته شد، چوب گردو بسیار با کیفیت است و کاربردهای متنوعی دارد. این چوب با قیمت های مختلف به فروش می رسد. بنابراین برای خرید چوب درخت گردو بهتر است از چند جای معتبر استعلام قیمت کرده و سپس اقدام به خرید کنید.
اما یک نکته بسیار مهم دیگر که در مورد همه لوازم دکوری چوبی صدق می کند نیز، مساله ای است که به محیط زیست و حفاظت از آن ارتباط دارد و آن قابل بازیافت بودن و خطرناک نبودن لوازم چوبی برای محیط زیست است.
بر خلاف بسیار از لوازم دیگر که از جنس غیرقابل بازیافت و مضر برای محیط زیست و حیوانات و گیاهان تهیه شده اند. بنابراین در کنار جنبه های زیبایی و خواص دیگر، این ویژگی مهم را نیز برای انتخاب لوازم کاربردی و تزئینی محل زندگی و کار خود در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 4 =