رشد و سلامت, روانشناسی, مجله اینترنتی

درد بی دردی چیست؟!

درد بی دردی - مشکلات روحی

مفهوم درد روان، در کلام عارفان برعکس درد جسمی، نوعی درمان معنوی است. که عدم چنین درد و دغدغه ای، انواع بیماری های روحی و روانی را ایجاد می کند، در واقع آن را «درد بی دردی» می نامند. درد بی دردی، دردیست عرفانی که در همه ی اجزای عالم و کائنات وجود دارد.
 اما انسان این -اشرف مخلوقات- بیش از تمام کائنات به آن آگاه است، درد عرفانی احساس نقص و رؤیت غایت می باشد، و بنابراین درد نیست بلکه درمان است.

عوامل ایجاد دردهای درون چیست؟

عوامل بیرونی همچون: اقتصادی و اجتماعی تاثیر بسیاری بر سلامت جسمی و روانی افراد دارند، با توجه به تحقیقاتی که در زمینه اقتصاد و سلامت انجام گرفته است، افرادی که در معرض ابتلا به اختلالات روانی قرار دارند، عمدتاً از وضعیت نابسامان اقتصادی رنج می برند.
مسائلی مانند: فقر و بدهکاری، هزینه‌های کمرشکن بیماری‌ها، عدم تامین هزینه های روزمره و…
اما باید توجه داشت برعکس این فرمول هم وجود دارد، چرا که درد را از هر طرف بنویسی درد است، به همان اندازه که وضعیت نابسامان اقتصادی می تواند عامل درد درون و روان باشد، در بعضی موارد دیده شده که وضعیت به سامان اقتصادی و اجتماعی هم در بهبود درد روان کارساز نیست. افرادی که پس از سختی های بسیاری که ناشی از اوضاع نابسامان اقتصادی بوده است، بهبود وضعیتی را برای خودشان حاصل می کنند، اما همچنان ردپای اختلالاتی که در گذشته بر ذهن آنان وارد شده است باقی مانده و دست نخورده می ماند.

مفهوم عمیق درد، یک مثال روشن

در یک خبر شوکه کننده خبر مرگ کودک کاری که چندین سال قبل با دردهایی نفوذ یافته از زیر پوست شهر در روانش، در برنامه تلویزیونی (ماه عسل) حضور یافته بود، به طور رسمی اعلام شد.
پس از آن دعوت تمام مسئولین قانونی و غیرقانونی جهت ارتقا و بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی کودک کار ما نهایت تلاش را کردند و رضای عزیز، کودک کار داستان ما با ارتقای اقتصادی و اجتماعی با کودکان خانه ایرانی درست و سالم کار می کرد. رضا پس از بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی پس از دعوت و بهبود شرایط زندگی، دو بار دست به خودکشی زد هرچند که پس از آن دعوت و اقدامات تحت نظارت مددکاران و روانشناسان بسیاری بود.

درد، در دستان پول جا نمی شود..!

سوال اینجاست: آیا درد روان ارتباطی با درد عرفانی دارد؟! آیا درد روان از جنس دردهای جسمانی ماست؟! ذهن انسان چه حواس شگفت انگیزی دارد که رد پای درد پس از بهبود شرایط هم از آن پاک نمی‌شود؟!
روح و روان همه انسان هایی که تجربه سختی را در بخشی از زندگی داشتند حتی با بهبود شرایط اقتصادی اجتماعی هم درمان نمی شود.
نشر اخبار پیرامون تاثیر اقتصاد بر سلامت، اگر به طور نامناسب ارائه شود، می تواند تاثیر ترسناکی بر روان افراد و الگوهایی مخرب برای افراد باشد، و در انتها به راهکار جبران‌ناپذیری برسد.
درد روان، گاهی دردی بی درمان است، کودکانی شبیه به رضا فراوان هستند، اگر برای رضا کاری نکردیم، شاید ندیدیم، حواسمان نبود یا دیدیم و کاری نکردیم..!
کودکانی شبیه به رضا بسیار فراوان هستند، قدمی بردارید، دستی بگیرید..!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + 4 =