برند و استایل برتر, مجله اینترنتی, مد و زیبایی

نقش مانتوهای عبایی در استایل بانوان

مدل مانتو عبایی

لباس و پوشاک مناسب امروزه دغدغه تمام کسانی است که در بیرون از خانه در حوزه‌های مختلفی شروع به فعالیت کرده‌اند. این مسئله در مورد خانم‌های محجبه با دقت و وسواس و ظرافت بیشتری مورد بررسی قرار می گیرد. چرا که این افراد جهت راحتی در محیط کار عموماً باید از مانتو و فرم‌هایی استفاده کنند که ضمن رعایت پوشش، جلوه‌ی خاصی هم داشته باشد. تولید مانتوهای عبایی در شرایطی که اکثر مانتوها به صورت جلو باز در بازار عرضه می‌شد، معجزه‌ی بزرگی برای خانم‌های محجبه بود. انواع مدل مانتو عبایی علاوه بر پوشش و جلوه شیکی که دارند، توانستند استایل خاص و بسیار محبوبی را در میان خانم‌های محجبه و هم در میان افرادی که از استایل‌های مختلف و تیپ‌های شخصیتی متفاوت هستند ایجاد کنند.

مانتو عبایی چیست؟

بله..! درست حدس زدید مانتو‌ عبایی همان شکل و شمایل عبا را دارد با آستین‌های بلند و سایزهای بزرگ و راحت. پیشینه‌ی مانتوهای عبایی را باید در عربستان در میان لباس‌هایی با آستین‌ها و قد بلند پیدا کرد. عربستان از قدیم الایام در فرهنگ خودش پوششی این چنین را برای زنان در نظر گرفت و این نوع پوشش برای زنان در شهرهای مدینه و مکه و سایر شهرهای عربستان مرسوم است؛ ضمن اینکه خانم‌های محجبه را با استقبال زیادی روبرو کرد. حتی افرادی با استایلی معمولی هم قطعا تا به امروز خرید یک مانتو عبایی را تجربه کرده‌اند. مانتوهای عبایی در ایران بی سابقه نبود، بلکه وابسته به فرهنگ زنان جنوب کشورمان هم بود، اما مانند امروز رایج نبود. زیرا زمانی یک پوشش خاص می‌تواند رنگ عمومی بگیرد که از جنبه بومی‌سازی خود خارج شود.

عبا در ماشین تغییرات مد

دنیای مد و استایل که امروزه سعی می‌کند تمام نیاز انسان‌ها را با طیف‌های متفاوتی از سلیقه رفع کند، در تولید مانتوهای عبایی ظرافت بسیاری را به خرج داد و مانتوهای عبایی که همان فرم عباهای قدیم را دارند، با اندک تغییراتی که طراحان مد و لباس در آن ایجاد کردند، در ترکیب بندی درستی قرار گرفت تا بتوان در کنار این مدل مانتو سایر پوشاک را استفاده کرد.

مانتو عبایی زیبا و شیک
در طراحی مانتوهای عبایی ظرافت خاصی به کار گرفته شده‌است

یکی از پرطرفدارترین ترکیب‌ها، ترکیب مانتو عبایی به همراه کت چرم است، که استایل بسیار خوبی برای شما می سازد؛ محبوبیت مانتو‌های عبایی در خارج از کشور به قدری است که کشور امارات عبا را به عنوان لباس ملی نام نهاده است. ما در ادامه به بررسی چند مدل مانتو عبایی از جهت رنگ و جنس و طرح می‌پردازیم.

انواع مدل مانتو عبایی

بعد از بیان مقدمه‌ای در مورد مانتوهای عبایی، در ادامه برخی مدل‌های مختلف این نوع مانتو را به شما معرفی می‌کنیم. این تقسیم‌بندی که بر اساس مدل و طراحی مانتوهای عبایی می‌باشد و به شما کمک می‌کند هنگام خرید تصمیم درستی بگیرید.

مانتوهای عبایی ساده و شیک

این جنس مانتوی عبایی مخصوص کسانی است که قصد دارند از این مدل مانتو در محیط‌ های اداری و عمومی و فرهنگی استفاده‌ کنند. این مدل مانتو ضمن این که ساده و شیک است، پوشش شما را رعایت می‌کند و چون در طرح‌ و سایز و رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود احساس راحتی و شیک بودن را به شما می‌دهد. البته رنگ مشکی مانتوهای ساده عبایی در میان خانم‌های شاغل طرفداران بیش‌تری دارد.

مدل مانتو عبایی مجلسی

با تولید اولین مانتوهای عبایی در طرح ساده و شیک کم کم شاهد خلاقیت در تولیدات بعدی شدیم و این بار طراحان ماهر دست به تولید مانتوهای عبایی مجلسی زدند که خانم‌ها در مراسم مختلفی چون عروسی، تولد، نامزدی و.. از آن استفاده کنند. علاوه بر این خانم‌ها می‌توانند جهت حفظ پوشش خود در مکان‌هایی که لازم است روی لباس‌های باز و فانتزی خودشان از این مانتوهای عبایی مجلسی استفاده کنند.

مانتوهای عبایی جلو باز

مانتوهای عبایی جلو باز در یک فرم فانتزی با سایزهای بزرگ به بازار عرضه شدند و در واقع دنیای مد و پوشاک و طراحان خلاق جهت احترام و رضایت دیگر مشتریان نوع جلو باز را به بازار عرضه کردند، تا همگان بتوانند از این نوع پوشاک استفاده کنند. البته اکثر مانتوهای عبایی در ابتدا و در چارچوب اصول خاص خودشان به شکلی جلو بسته به بازار عرضه شدند که هم اکنون هم در بازار موجود هست.

مانتو عبایی جلو باز
مانتو عبایی جلو باز مورد پسند بسیاری از افراد قرار گرفته‌است

مانتوهایی عبایی دانتل کمردار

این نوع مانتو که در واقع در میانه آنها یک کمری کشتی یا نخ مانندی تعبیه شده است، جهت جمع و جور شدن سایز مانتو به بازار عرضه شده‌اند. چرا که یک سری از افراد سایزهای بزرگ و گشاد مانتوهای عبایی را دوست ندارد و با تعبیه شدن این کمری‌های کشی یا نخی شما می توانید سایز آن را با توجه به وزن و جثه خودتان کم و زیاد کنید.

جنس مانتو عبایی

مانتوهای عبایی در جنس و رنگ های مختلفی تولید می‌شوند مانند:
مانتوهای عبایی نخی، مانتوهای عبایی ریون، مانتوهای عبایی حریر، مانتوهای عبایی دو رنگ و..

  • مانتوهای عبایی ریون: این جنس مانتو در لیست بهترین جنس‌ها قرار دارد و مناسب فصل گرما هستند. ریون به دلیل لختی و لطافتی که دارد باعث می‌شود تا این مدل مانتو در تن شما بهتر جلوه کند و این جنس مانتوی عبایی اغلب برای مکان‌های بیرون از خانه و اداری استفاده می‌شود. در مقابل این جنس مانتوهای عبایی، مانتوهای عبایی حریر وجود دارند که اغلب در مجالس مورد استفاده قرار می‌گیرند. ناگفته نماند که مانتوهای عبایی جنس ریون را می‌توان با ساپورت‌های راحتی هم استفاده کرد البته اگر مانتو شما به اندازه کافی بلند باشد.
  • مانتوهای عبایی حریر: مانتوهای عبایی حریر مخصوص مجالس و مهمانی‌هایی همچون عروسی و تولد و نامزدی هستند. پارچه حریر با زیبایی منحصر به فردی که دارد بسیار برای مجالس مناسب است. بسیاری از افراد که غیر محجبه هستند از این جنس مانتو بیشتر استفاده می‌کنند، چرا که مانتوهای عبایی جنس حریر در حالی که بسیار خنک و نازک هستند با تزیینات دیگری می‌توانند جذابیت خاصی را برای شما به ارمغان بیاورد.

نقش مانتوهای عبایی در استایل سازی

مانتوهای عبایی مفهوم استایل را به خوبی برای طرفداران خودشان درونی کردند. استایل تنها مختص به نمود ظاهری و بیرونی و بیانگر اعتقادات و باورهای شخصی نیست. بلکه استایل ترکیبی از نوع پوشش و حرف زدن، حرکت‌های بدنی و سایر ویژگی‌هاست. مانتوهای عبایی در ابتدای کار مخصوص اشخاصی بود که می‌خواستند باورهای درونی خودشان نمود بیرونی پیدا کند، چنانکه ما در عربستان هم می‌بینیم این نوع پوشش بیانگر اعتقادات آنها به اسلام است و مانتوهای عبایی در کنار به نمایش گذاشتن باورها نوعی زیبایی خاص و منحصر که بیانگر نجابت است را عرضه می‌کنند. این گزاره‌ی نجابت همراه با پوشش کامل در میان افراد به طور بسیار فراوانی دلخواه است.

نقش مانتو عبایی در استایل خانم ها
افراد با سلایق مختلف می‌توانند از مانتوهای عبایی در استایل خود استفاده کنند

نکات مهم برای خرید مانتو عبایی

با پی بردن به این نکته که استایل فراتر از پوشش و لباس و مارک برند است، به بررسی چند نکته در خرید مانتوهای عبایی می‌پردازیم که عبارتند از:

  • افراد چاق و کوتاه قد بهتر است از این مانتو استفاده نکنند. زیرا مانتوهای عبایی در حالی که بسیار سبک و راحت هستند، افراد چاق و کوتاه قد را بیش از چیزی که هستند نشان می‌دهند، یعنی چاق تر و کوتاه تر..!
  • اگر چاق و کوتاه قد هستید و دلتان می خواهد از این سبک مانتو استفاده کنید، بهتر است دست‌کم به سایز و قد آن بیشتر توجه کنید و از سایزی کوچک‌تر و قدی کوتاه‌تر در این مانتو‌ها استفاده کنید تا برای شما دست و پا گیر نباشد و شما را چاق تر نشان ندهد.
  • اگر قد بلندی دارید و بیش از حد لاغر هستید سعی کنید از مانتوهای عبایی کمر کش یا دانتل دار استفاده کنید. البته جدا از کمربندهای چرم و کشی شما می‌توانید در پاییز یک کت چرم را بر روی این مانتوها بپوشید تا لاغری شما کمتر به نمایش گذاشته شود.
  • در اغلب موارد سعی کنید تا حد امکان هنگام استفاده از مانتوهای عبایی بلند از کفش‌ها و کیف‌های اسپرت کمتر استفاده کنید. برای این مدل مانتو‌ها بهتر است از کفش‌های پاشنه بلند و کیف‌های کلاسیک استفاده کنید.

ممنون که تا پایان این بخش با ما همراه بودید. برای آشنایی بیشتر با روش استایل سازی مانتوهای بلند و عبایی می‌توانید به مقاله چه کفشی مناسب مانتوی بلند است؟ سر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × پنج =