ادبیات, طنز و سرگرمی, مجله اینترنتی

یک حبه شادی و سرگرمی برای یلدا

بازی شب یلدا

فرار از هیاهوی زندگی و پناه بردن به دقیقه‌های کوتاهی از آرامش سهم کسانی است که بی توقف به سمت رویاهایشان پرواز می‌کنند. یلدا شبی طولانی برای ایجاد سرگرمی و لذت و لمس حضور کسانی است که بی‌وقفه دوستشان داریم. سرگرمی‌ها در زندگی روزمره بسیار متنوع هستند، اما در شب یلدا جهت حفظ باورها و آرمان‌ها و رسوم یلدایی بهتر است آن دسته از سرگرمی‌هایی را انتخاب کنیم که ضمن ایجاد حس خوشایند و بهره‌وری بهتری از دقایق، زنده کننده نوستالژی‌ها و باو‌رهای ملی ایرانی باشند. درحالی که سرگرمی‌های مدرن هم گاه دارای اهمیت و سرشار از خلاقیت هستند. پس در ادامه به بررسی چند نوع سرگرمی و بازی شب یلدا می‌پردازیم.

سرگرمی و بازی شب یلدا

سرگرمی‌ها انواع مختلفی دارند همچون: آشپزی، نویسندگی، استند آپ کمدی، پانتومیم، کتابخوانی و… سرگرمی‌ها تا حدودی از خانواده بازی‌های خلاقانه هستند و هرکدام به تنهایی می‌توانند ذهن شما را درگیر خلاقیت و فعالیت کنند. اما در شب یلدا که شب جشن و پایکوبی است، جلوه‌ای از سنت‌ها را در آینه سرگرمی‌ها می‌بینیم. در این شب بهتر است پیشینه‌ی حل بسیاری از مشکلات باشیم، تصمیمات درست‌تری برای زمستان پیش رو بگیریم تا به بهار سربلندی برسیم.

تحلیل گفتمان در شب یلدا

در شب یلدا که فرصت کنار یکدیگر بودن را دارید جهت سرگرمی به تحلیل گفتمان درباره موضوعات مختلف بپردازید. شاهنامه خوانی یکی از سرگرمی‌های یلداست که طبق رسوم و آیین ایرانی همیشه انجام شده است. اما با گذشت سال‌های پی‌درپی ممکن است برای نوجوانان و جوانان چندان جذاب نباشد. از این جهت شما می‌توانید شاهنامه‌خوانی را در فرم تحلیل گفتمان دنبال کنید. مثلاً داستان رستم و اسفندیار را بخوانید و به بررسی گزاره‌های روانشناسی و شخصیت این دو پهلوان بپردازید. حتی صحبت در مورد پهلوان‌ها و اقدامات آنها هم می‌تواند جذاب باشد، چرا که اسطوره و حماسه‌ها همگی بازتابی از نیاز‌های روحی انسان‌ها هستند. با کمی موشکافی در متون و آثار قدیمی می‌توانید از آرزوهای دست نیافتنی انسان از گذشته تا کنون، سبک و نوع آن‌ها مطلع شوید.

شاهنامه خوانی شب یلدا
خواندن کتاب‌هایی مثل شاهنامه از سرگرمی‌های سنتی شب یلداست

تست غذا در شب یلدا

در شب یلدا که خوراکی‌های بسیار زیادی را مهمان سفره‌ها می کنیم، بهتر است با آشپزی که یکی از لذت بخش‌ترین سرگرمی‌هاست اقدام به تهیه غذاها و شیرینی‌هایی کنیم که تا به حال از آنها استفاده نکرده‌ایم، و درباره خواص و طعم آنها با دیگران صحبت کنیم. همچنین می‌توانیم غذاهای بومی و سنتی شهرهای دیگر ایران را تهیه و مصرف کنید و با این روش اطلاعات زیادی در رابطه با سلامت و خواص غذاها و خوراکی‌ها بدست بیاورید و ذائقه‌های جدید را تشخیص دهید.

تولید محتوا در شب یلدا

هرچند شب یلدا شبی جهت فرار از دنیای مجازی است اما در کنار سفر‌ه‌های قشنگی که می‌چینید از خانواده و سایر بستگان بخواهید در تهیه یک فیلم یلدایی به شما کمک کنند. کمک گرفتن از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در این شب یکی از شیرین‌ترین کارهاست که از طرفی باعث ماندگاری خاطرات هم می‌شود. در واقع عکاسی و تهیه محتوا در این شب به کمک بزرگسالان چاشنی نوستالژی را ملموس‌تر می کند.

مافیا بازی در شب یلدا

قدیم‌ترها اسم و فامیل در شب یلدا یکی از رایج ترین بازی‌ها بود، رفته رفته مافیا جای اسم و فامیل را در اوقات فراغت گرفت؛ این بازی به حدی هیجان‌انگیز است که می‌تواند مدت‌ها شما را با خاطرات شب یلدا درگیر کند. البته در این سرگرمی و بازی از افرادی کمک بگیرید که جنبه رفتاری بالایی دارند و می توانند دزد و پلیس‌های خوب و حرفه‌ای باشند. اگر مافیا باز شدید حواستان باشد احتمال کشته شدن شما توسط سایر دوستانتان بسیار زیاد است، حبه قند بازی، دعوای بین پلیس و مافیاست. این بازی را در مقاله فواید بازی برای بزرگترها کامل‌تر معرفی کرده‌ایم.

دو نکته ضروری در رابطه با سرگرمی‌های یلدا

۱: یلدا می‌تواند سرآغاز خوبی برای یافتن علایق باشد. چرا که پیدا کردن چشمه‌ای از زمان در میان شلوغی‌ها می‌تواند مانع ایجاد بسیاری از اختلالات روان باشد. سرگرمی‌ها می‌تواند پیشینه شروع بسیاری از خلاقیت‌ها و فعالیت‌ها بر بستر زندگی روزمره باشند. در میان اعضای خانواده کسانی هستند که غرق در فعالیت‌هایی شده‌اند و گرد و غبار خستگی روی ثانیه‌هایشان را پوشانده است، این گرد و غبار‌ها ناشی از تکرار همان فعالیت‌هاست. مبحث حفظ سلامت روان در شرایط کرونا یکی از مسائل بسیار مهم است. از این جهت بسیاری از پزشکان متخصص سلامت روان از افراد می‌خواهند تا به ایجاد فعالیت‌های بپردازند که چاشنی سرگرمی و خلاقیت را داشته باشد و فهرستی از فعالیت‌های اصلی و مهم را تهیه کنند و اندک اندک برای سرگرمی‌ها جایگاهی در نظر بگیرند.
۲: یلدا نه تنها شبی برای جشن و پایکوبی بلکه شبی برای کمک به بهبود مشکلات افراد است. پس سعی کنید با ارائه بهترین سرگرمی‌ و بازی شب یلدا جرقه‌‌ی تحول و شکوفایی ذهن‌های تاریک و خسته را بزنید. چرا که این سرگرمی‌ها نه تنها باعث بهبود سلامت روان، بلکه باعث تقویت حواس پنجگانه افراد، تعامل مستقیم با عوامل محیطی، رفتارهای هوشمندانه و تصمیمات بهتری در سایر افراد می شود.
مطالعه مراسم سنتی یلدا در ایران را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + شش =